Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

KÜLTÜR SANAT .

Türk siyasi yapısında hiçbir şey eskisi gibi olmayacak; zira parlamenter siteminin parti anlayışı ile Cumhurbaşkanlığı sitemini yürütmek imkansızdır.

Parlamenter sitemde; hükümet meclis içerisinden seçiliyor ve meclisten güven oyu alıyordu. Bu nedenle iktidar partisi siyaseten yürütmede daha etkin konumdaydı.

Ama

Yeni sitemde yürütmeyi Cumhurbaşkanı organize edeceğinden, Meclisin ve partilerin etkisi çok sınırlı olacaktır. Dağınık bir meclis yapısı oluşsa bile hükümet kurmak için pazarlıklar olmayacaktır.

Ve de

Parlamento asli görevine dönüp yasa yapacaktır ve milletvekilleri lütuf dağıtma imkanını kaybedecektir. Bu nedenle partilere ve milletvekilliğine ilgi azalacağından yarışlar daha sakin geçecektir.

Evet

Millet kıl payı da olsa bu dönüşüme izin verdi; lakin aynı zamanda bir uyarı da yaptı.

Millet diyor ki: hiçbir şey eskisi gibi olmayacağından, eski alışkanlıkları bir tarafa bırakın; “evet” ve “hayır’ın” verdiği mesajı birlikte ele alın ve yeni Türkiye’nin önünü açın.

Ve

1.Emaneti ehil olanlara verin ve ehil olanları göreve getirin…

2. KPSS denilen sınavı ya yapmayın, şayet yapıyorsanız dikkate alin; bilhassa KPSS’de kazanıp mülakatta kaybeden gençlerde yıkım büyük oluyor ve de devlete güvenleri azalıyor.

3. Devlet ihalelerinde şeffaf olun; ellem gullem yapılmasına müsaade etmeyin.

4.Belediyelerin yaptıkları her işlemin doğru olması mümkün değil; bu konuda denetimleri sıklaştırın ve imar durumlarındaki mağduriyetleri önleyin.

5. Yeni, FETO yapılanmalarının önüne geçmek için, tedbirler alın yoksa; “atı alan Üsküdar’ı çoktan geçmiş olur” .

Not: Bu tip yapılanmalar sadece muhafazakar kesimde yok; ulusal ve sol kesimde de var; şu an FETO örgütünden boşalan alanları bazıları doldurmaya başladı. Bu durumda gelecekte, “genç subaylar rahatsız”, başlıklarının atılmasına zemin hazırlar.

6. Bu seçim sonucunda kendini sorgulaması gereken tek parti AK Partidir; güç zehirlenmesine uğrayan bazı zevatlar geçmiş dönemin muktedirlerine özenmekteler ve millete tepeden bakmaktalar.

Millet, aslında daha fazlasını söylüyor; fakat benden bukadar ve millet şimdiden 2019 hesabını yapıyor ilgililere duyurulur.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak | Seyfullah Aydın

Yorumlar

bu köşe yazısı için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Site yazarları

Diğerleri

Genç yazarlar

Diğerleri
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.