Oh be; nihayet dondurdular

KÜLTÜR SANAT .

Oh be; nihayet dondurdular….

Bizde kurtulmuş olduk beklemekten; altmış yıla yakın beklet sonrada dondur, bekleyende mi suç bekletende mi?

Cemil Meriç; bütün Furkanları yaksak, Camileri yıksak Avrupa’nın gözünde biz yine Osmanlıyız.

Sorunun cevabı bu cümlede saklı gibi.

Galiba, bekleyen suçlu…

Avrupa’nın, sömürge ve emperyalizm dönemlerine gitmeye gerek yok günümüz Avrupası'ndaki olaylara baktığın zaman da o kapıda belemeye gerek olmadığını anlaşılır; ama yine de biz beklemeyi inadına sürdürdük; duyularını kapatmış bir aşık gibi.  

Osmanlıyı parçaladılar şimdi sıra Türkiye’de. Dün; Bulgar ve Sırp çetelerine tanıdıkları ayrıcalıkların aynısını bugün PKK ya tanıyorlar. Çıkıp ondan sonra da diyorlar ki; biz teröre karşıyız. Onların canını yakan teröre karşılar bizimkini yakıyorsa onlar için sorun yok.

Geçmişte: 

Osmanlıyı istedikleri noktaya getiremedikleri an; Rusya’yı devreye sokarlardı…

Ve

O kart aracılığıyla başarılı da olurlardı.

O nedenle bir yıl önce; 24 kasımda Rus uçağı düşürüldü, yine aynı gerekçelerle bir yıl sonra Türk askerine 24 Kasımda saldırı yapıldı.

Rusya ile Türkiye’yi karşı karşıya getirerek; Osmanlı döneminde olduğu gibi sonuç almak.

Unuttukları nokta; iletişim ağlarını şimdi çok daha hızlı ve olayların çok kısa zamanda gerçek nedenlerinin anlaşılması. Dünya, bu iletişim sayesinde küçük bir köy haline gelince; eski ağaların devrinin de sonuna gelindi. Artık marabalara sözleri geçmediğinden istedikleri oyunu kuramıyorlar. Ve de yalpalıyorlar. Siyasete yeni kelimeler ekliyorlar; dondururken aslında kendileri donup kalıyor, gelişmeler karşısında.

Ama

Bütün veriler şunu gösteriyor ki; Doğu  Akdeniz geleceğin enerji yatağı.

İsrail ve Kıbrıs açıklarında gaz yatakları. Musul ve çevresinde gaz ve petrol yatakları, Golan tepelerinde petrol yatakları olduğu kesinleşti; bu üçgenin ortasında kalan Suriye de herhalde boş değildir. 

19 yy sonlarında dizayn ettikleri Basra körfezine benzer bir dizayn şimdi Türkiye’nin güneyinde yapmak istiyorlar; bu durumu artık sağır sultan dahi biliyor; fakat yine de, Türkiye ve Rusya’yı kapıştırarak, her ikisini birlikte bölgeden uzaklaştırmanın yollarını arıyorlar.Artık ağalık devrinin sonuna gelindi. Eski ağalara gönüllü maraba olmak isteyenlerde; galiba avuçlarını yalayacaklar. 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Oh be; nihayet dondurdular | Seyfullah Aydın

Yorumlar

bu köşe yazısı için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Site yazarları

Diğerleri

Genç yazarlar

Diğerleri
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.