Fitnenin başlangıç noktası

KÜLTÜR SANAT .

Ben üst akla değil, dünyada bir üst yönetimin olduğuna inanmaktayım. Bu yönetim öyle; günlük, aylık ve yıllık değil yüz yıllık planlar ve programlar yapmaktalar ve dünyayı ona göre şekillendirmekteler.

Geleceğe dönük yapılan bu şekillendirmede; eğer işler istedikleri gibi gitmezse o bölgelerde hiç çekinmeden operasyon yapmaktalar. Bu yönetim için ülkeler  sadece göstermelik birer geometrik şekillerdir; istedikleri an, o şekilleri yeniden çizerler..

Günümüzde İslam dünyasında meydana gelen sancılar bu üst yönetimin; Ortadoğu’da yaptığı bir restorasyondan ibarettir.

Bir önceki yazımda; İslam dünyasında mezhebe dayalı bir yüzyıl savaşları çıkarılmak istenmektedir…

Son elli yıl içerisinde o savaşın taşlarını nasıl döşediklerine bakalım:

Yüzyıl savaşlarının temelinin 1979 yılında İran devrimi ile attılar. İran’daki Şah yönetimi Laik ve seküler bir yönetimin peşindeydi bu nedenle; İran’da laikliğin güç kazanması, Şii radikalizmi önleyecekti, radikalizmin önlenmesi demek İslam dünyasında mezhebe dayanan savaşların çıkmaması demekti. Bu nedenle Şii dünyasını radikalleştirmek için mollalar yönetimini İran’da işbaşına getirdiler.…

Bazı gafiller bunu bir devrim gibi algıladılar... 

Ama

Bu devrim; İslam dünyasında fitnenin başlangıç noktası oldu. Nasıl ki; günümüzde DAİŞ denilen yapıyı bahane ederek operasyon yapıyorlarsa geçmişte de İran devrimi bahane edilerek bazı İslam ülkelerinde operasyon yaptırdılar ve bazı unsurları radikalizme ittiler. Irak’ta, Maliki yönetimi eliyle bazı Sünni unsurları DAİŞ kucağına ittikleri gibi.  Ayrıca Sünnilerin ağırlıkta olduğu ülkelerde Şii unsurları İran eliyle organize ederek mezhep savaşına hazırlık yaptılar. Yemen buna bir örnektir… 

Suudi Arabistan’ı ve körfez ülkeleri, Şii milislerle sıkıştırılırken; Irak, Suriye ve Lübnan’da Şiiler yardımı ile hızla mezhep savaşına doğru gidilmekte..

Sünni ayağına gelince: Arabistan’daki Vehabi yönetimi  Sünni bir radikal yapılanmadır. Bu yapılanma Osmanlı devletinin yüzeli yılına mal olmuş ve batı dünyasının kuklasına dönüşmüştür. Bu yönetim sayesinde Radikal unsurlar hemen hemen her ülkede yetiştirildi ve palazlandırıldı. Buna Avrupa ülkeleri de dahildir. Öyle ki; Afganistan’da bir dönem yönetimi ele geçirdiler.

DAiŞ gibi yapıların ana kaynağı yine vehabiliktir. Avrupa ülkelerindeki radikal unsurların da kaynağı yine aynı merkezdir. Bu durumu fark eden  Batı ülkeleri bu unsurları ülkelerinden uzaklaştırmak ve mezhep savaşını körüklemek için kendi ajanlarını katarak bu radikalleri Ortadoğu’ya gönderdiler. Ayrıca kendi güvenlik şirketlerinin paralı askerlerini  de katmayı ihmal etmediler.

Radikal unsurların yetişmesi için saha gerekiyordu ve ilk saha çalışmasını Afganistan’da yaptılar gerisi peşi sıra geldi.

Şimdi; yetişen Şii ve Sünni unsurları vuruşturarak Ortadoğu’ya şekil verme ve yüzyıl savaşlarını başlatmak üzereler. Ne dedi ABD başkan adayı Clınton; birbirlerini öldürüyorlar da tükenmiyorlar. 

Türkiye çırpınıyor, mezhep savaşı çıkmasın diye; çünkü Türkiye’deki laik yönetim mezhep savaşlarını önleyen en büyük etkendir. Bu nedenle Türkiye’de; İran düşmanı bir cemaat eliyle 15 Temmuzda darbe yapmaya kalktılar. Türkiye'de oluşturulacak sünni ağırlıklı bir yönetim işlerine gelecekti. bu nedenle   Türkiye’deki laik yönetim üst yönetim için sorun olmaya başlamıştı ve politikaları için büyük bir engeldi…

Yeni dünya düzenini, yüzyıllık mezhep savaşları üzerine kurduklarından; Türkiye’nin güneyinde bazı gruplara saha çalışması yaptırarak bu güçler aracılığıyla Türkiye’yi oyalama çalışacaklar,  mezhep savaşlarını engellemesin diye…

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Fitnenin başlangıç noktası | Seyfullah Aydın

Yorumlar

bu köşe yazısı için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Site yazarları

Diğerleri

Genç yazarlar

Diğerleri
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.