Kıtmir

KÜLTÜR SANAT .

Eski bir valinin boynunda asılı olan kolyedeki; sen benim kıtmirimsin, yazısını okuyunca geçmiş dönemin kıtmirlerini hatırladım.

Yedi uyuyanı (Allah dostlarını) terk etmeyen bir köpekten esinlenseler de;  Türk tarihinin en anlı şanlı Kıtmiri; namı diyar adıyla…

Saadettin Köpektir.

Bu öyle başkasının değil, kendi nefsinin ve hırsının köpeği olmuş

Ve

Anadolu Selçuklu devletine büyük Zaralar vermiştir. Her ne kadar asıl isminin, Köpek bin Muhammet olsa da tarihe köpek olarak kayıt düşülmüştür.

O dönemde, köpek kelimesi, bugün kullanılan manada değilmiş; saf ve temiz ve de sadık manalarını da içeriyormuş.

İkbal için kendi annesine dahi iftira atmaktan geri durmadığı için, halk köpek ismini İt ismiyle eşitlemiştir ve ona layık görmüş. Eski Türk kaynaklarının bazılarında, iri ve tüylü olan İtlere de “Köpek” denirmiş; beklide bu deyişin etkisiyle; rütbeli ve kürklü olduğundan da bu ad verilmiş olabilir.

İslam ansiklopedisinden:

“II. Gıyâseddin Keyhusrev’i de saf dışı bırakıp Selçuklu tahtına oturmanın hesaplarını yapmaya başladı. Ancak bunun için Selçuklu hânedanına mensup olduğunu ispatlaması gerekiyordu. Köpek bu konuda da bir çözüm yolu buldu. Annesi Şehnaz Hatun’un Sultan I. Gıyâseddin Keyhusrev ile gayri meşrû ilişkisi olduğunu, I. Gıyâseddin’den iki aylık hamile iken bir başkasıyla evlendiğini, kendisinin bu nikâhtan yedi ay sonra dünyaya geldiğini, yani I. Gıyâseddin Keyhusrev’in gayri meşrû çocuğu olduğunu iddia etti.”

Köpeğin diğer faaliyetleri de bundan geri değildir ve de bu faaliyetleri sonucunda Selçuklu devletini  karışık bir ortama sürüklemiştir.

Kendi davası için köpekleşen veya insanları köpekleştirenler acaba Allahın; bana kul, Muhammed’e ümmet ol; düsturundan haberleri yokmudur ki?

Ya! Kendileri kıtmir oluyorlar yada peşinden gidenlerin boynuna Kıtmır yazısını asıyorlar?  

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kıtmir | Seyfullah Aydın

Yorumlar

bu köşe yazısı için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Site yazarları

Diğerleri

Genç yazarlar

Diğerleri
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.