Kalp Gelenekçidir

KÜLTÜR SANAT .

Hat boyu üzerinde yeni bir eve taşınırız ya da havalimanı yakınına. İlk zamanlar tren ve uçak sesinden uyuyamayız sonra aradan biraz zaman geçer ve bir taş değirmen işçisi kadar alışırız önceleri bizi rahatsız eden seslere. Yemeklerimize her gün azar azar katılan acı biberin tadına, mal varlığımızı kaybettiğimizde fakirliğe, arkadaşlarımız arayıp sormadığında vefasızlığa alışırız, giden sevgilinin hiç dönmemesine ve yüzümüze söylemesine rağmen, "aslında seni hiç sevmedim" sözü kulaklarımızda çınlasa da, bir süre sözleri bir gün buna da alışırız.
 
Alışmak aklın işidir kalbin değil. Kalp gelenekçidir, değişikliği kolay kabul etmez ama akıl sonunda kalbe de söz geçirir. Göz yaşlarıyla da  olsa kabul ettirip, alışkanlığın huzurlu kollarına bıraktırır kendini. Alışırız, benimseriz ta ki bir sonraki vazgeçişe, vazgeçmek zorunda kalışa kadar.
 
Alışırız alışamayacağımızı sandığımız her şeye. Bir şeylere alışmaya mecbur kalırız. Mecbur kaldığımız şeylere de ister istemez alışırız. Bilmediğimiz bir şehre taşınır toprak deriz. Aşk ve sevgi zamanla alışkanlığa dönüşür. Ölenlerinde gidenlerinde yokluğuna alışırız, zor da olsa alışırız.  Gözlerimizin bir müddet sonra karanlığa alıştığı gibi  emin olun yalnızlığa da alışırız.
 
İnsanoğlu alışır, kaderine razı olur, kabullenir. Acıya dayanma çeşitleridir bunlar. Hatta bir savunma mekanizmasıdır. Zaman da yardım eder alışmaya, ne de olsa hiç bir acı ilk günkü tazeliğiyle kalmaz. Alışmak belki de insanoğlunun en güzel özelliğidir.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kalp Gelenekçidir | Sevinç Çam

Yorumlar

bu köşe yazısı için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • affet Cumartesi, 12:39

  unutmak kolay değil..acıya alışmak da..
 • Erdi Cumartesi, 23:36

  Çok beğendim Sevinç teşekkürler. ''Alışırız alışamayacağımızı sandığımız her şeye.''Çok doğru.Nelere alışmadık ki ; şu zamana kadar.
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Cumartesi, 10 Mart

 • HÂMi Cuma, 20:22

  İçerik güzel âmenna! Ama başlıkla metin içeriği kesinlikle muvafık değil.. okumak için sizi seçtim ama aradığımı vermediniz bana!..Yine de kaleminize sağlık elbette!
 • Cihat KZL Pazartesi, 22:35

  Sevinç yazını ilk defa okudum ve çok beğendim.Zeki,geniş düşünen yani olumlu birisi olduğu çok açık.Hrikasın daha ne diyebilirimki.Bizi bu güzel açık yazılarından mahrum etme.
 • kerem kara Pazar, 16:03

  Ölenlerinde gidenlerinde yokluğuna alışırız, zor da olsa alışırız.

  Zor da olsa, imkansız gibi görünse de zamanla alışıyoruz her şeye...
 • eda Cumartesi, 09:57

  azcıkta mahrum kalın siz ahmet bey her yazıya nasıl yorumlar yapıyosun
 • Ahmet Cuma, 18:52

  Yine güzel bir yazı. bizi yazılarınızdan mahrum bırakmayın.
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Cuma, 28 Ekim

Site yazarları

Diğerleri

Genç yazarlar

Diğerleri
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.