Unutulmaz Veda…

KÜLTÜR SANAT .

Kafanız karıştığı an bir boşluk ararsınız bakmak ve donup orada kalmak için. Yabancı olmak istersiniz kendinize.  Kapı çalmasın, kimseden bir ses gelmesin diye temennide bulunursunuz. Öyle ya siz hayattan kaçıyorsunuz. Beklediğiniz o titreme bir türlü sarmıyor bedeninizi. Uyansam diyorsunuz ah bir uyansam. İnsan olmak ne zor diye düşünüyorsunuz. Öyle ya siz pişmansınız. Sandığınız kadar kolay değil yaşamak. Yok olmayı beklediğinizde birden hayat uzamaya devam eder. Ölmeye hazır olduğunuz o an boşluktan bir yıldırım çarpar gözlerinize. Sus! Sırası değil dersiniz. Ama unuttuğunuz bir şey bu hayat bencil olamaz.

Gün geçmez, yıllar nasıl geçecek diye düşünürsünüz. Ertesi yıl olduğunu farketmeden son ana yaklaşırsınız. Etkilenirsiniz, etkilersiniz. Ama geriye dönemezsiniz, dönmek için başlamak gerekir. Doğarak başladığınızı sanarsınız. Yılların sizi tükettiğini söyler durusunuz. Ya başlama noktasına hızla ilerliyorsanız, pişman olmak için tek neden bu. Bir ışık alırsınız elinize, artık bitmeyen yollara girersiniz. Acı bazen bunu yaptırır insana. En kötüsü o yerden çıkamamak, geri dönmek istedikçe geriye çekilmek. Bir zamanlar oyun olsun diye karıncaları geri çektiğiniz gibi.

Renkleriniz hep soğumayı tercih eder. Bir de bakmışsınız kalbiniz de buz kesmiş. Oyalanırsınız  öyle bir gelip geçsin diye. Ama geçmez takılı kalır yüreğinizde. Hiçbir şey ağrısız geçmez ki. Sevgi de ağrıtır, acı da ağrıtır. İnsan olmak ağrılı olmaktır. Ama ipucu o ağrının içinde canı yakalamaktır. Ağrıyı sevmek, ağrı istemektir. Biz boşluğa bakarken ağrıya isyan ederiz. Düğümün çözülmesi için kalbimize izin vermeyiz. Kapanırız, dünya zaten çirkindir.  Güzellikleri görmez gözünüz. İçinizdeki umudun katili olursunuz. Ama kendinizi suçlamazsınız, yine eskisi gibi bencilsinizdir.

Yüzüp bir açık denizde sona varamamanın telaşını yaşarsınız. Kulaçlarınız sizi doğru götürmez. Onlar size yabancı değiller ki birkaç yaşanmışlığın yansıması. Hayat bencil değil, o sizin gibi değil. O hem yıldırım hem de güneşle dolu ama siz… Gülümsemeleriniz sizi yalandan oldukları için terkettiler. Çünkü onlar da sizin gibi değiller. Karanlık bir oda size hayret verecek şeyler gösterebilmelidir. Gözyaşınız hep akar. İnsan doğarken ağladığına göre bunda haliyle bir hikmet var. Aşk beklersiniz, bu vermeden almaktır ve bu adil değil. Beklemek zamansız… Sen zamansız… İki zamansız arasında imkanlar imkansız… İlerlemek için adım atmak boşuna değil. İlk adımlarımızda bu umutla yola çıkmıştınız. Sonra bir taşa yenilmek, siz çok korkaksınız. Ya yanlış şeyden korktuğunuzu düşünüp korkmanız gerekiyorsa… Düşünmediniz. Gerek yoktu belki, belki de düşünecek kadar uzun görmediniz hayatı. Ama o uzundu siz ömür biçtiniz.

Veda zamanı… O zamanlar geldiğinde boynunuz güneşe muhtaç. Bir el beklersiniz, işte size kısa bir zaman. Sözler sukutlarda boğuk boğuk, siz yine mutsuz. Ama bu sefer mutlu olmadığınız için… Karanlık odanın içinde kapalı olmak ve bir bedel. Veda zamanı… Hislere veda… Kendinize son veda… Kolay değil, ama isterseniz yaşamaya mecbursunuz. Vedalar zaten hep acıklıdır, şaşırmayın. Ama ruha son bakış en unutulmaz olanıdır, hatırlamak için vaktiniz yok.

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Unutulmaz Veda… | Sevde Kaya

Yorumlar

bu köşe yazısı için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • azeri qizi Pazar, 17:22

  Sevde kaya bende senin gibi bit Azeri yazariyim sana ugurlar arzuluyorum
 • solmaz Pazar, 22:39

  Hayatın problemleri de böyle birşeydir.

  Onları kafanda birkaç dakika tutarsın & Bir sorun yokmuş gibi görünür.

  Uzun bir süre düşünürsün & Başınız ağrımaya başlar

  Daha uzun düşünün & Artık seni bitirmeye ve hiçbir şey yapamamana neden olur.
  Hayatınızdaki mücadeleleri ve problemleri düşünmek önemlidir,

  Fakat DAHA ÖNEMLİSİ onları her günün sonunda, uyumadan önce yere bırakmaktır (bardak gibi).
  Bu şekilde strese girmez, ve her gün taze bir beyin ile uyanır ve her
  konuyla ve yolunuza çıkan her mücadele ile başa çıkabilecek güçte olursu,
  Sevdiklerinize şunu hatırlatın :

  'Bardağı yere bırakın bugün!'
 • berna Cumartesi, 22:56

  çok güzel yazmışsın duyguları böle ifade edebilip bizi yazına bağlıman çok hoş
 • pınar Cumartesi, 15:57

  nasıl yani neden yazmayacaksın. ne güzel yazılar okuyorduk :(
 • Zade Cuma, 19:49

  Her bir merhaba aslında bir vedadır.Kalemine ve sıcak yüreğine sağlık....
 • SEVDE KAYA Cuma, 19:08

  Sevgili, yazılarımı okurken heyecanlananlar, hüzünlenenler, sinirlenenler, kızanlar ve bana sinir olanlar. üzgünümki artık Sevde Kaya' nın köşesinde bu duyguları hissedemeyeceksiniz. Sevde kaya' nın şu an itibariyle burada yazı yazma serüveni son bulmuştur. Okuma zahmetinde bulunanlara, en azından yarıya kadar okuyanlara, en azından da köşeme göz atanlara sonsuz teşekkür ediyorum.Karşılıklı olarak emek verdiğimizi düşündüğüm için bu şekilde veda etmek istedim. Hoşçakalın.
 • müberra Cuma, 19:04

  çok güzel cnm :)
 • mihri Cuma, 19:03

  çok hoş...
 • tuğba Cuma, 19:01

  tebrikler telfiyenizde hayırlı olsun
 • rahşan Cuma, 19:01

  çok güzel
 • necip Cuma, 19:00

  edebi bir şekilde yazılmış. Herşey çok güzel işlenmiş. inşallah daha daha ilerlersiniz
 • pınarorhan Cuma, 18:58

  ilk defa okudum yazınızı çok güzel devamını bekleriz
 • merve nur Cuma, 18:57

  canım yine her zaman ki gibi müthiş bir yazı tebrik ediyorum. tamamen o güzel kalbin duygularıyla yazılmış bozulmadan yıpranmadan kalemine sağlık
 • pınar Perşembe, 21:10

  yazı insanın içindekilerin bir kısmını anlatır. İçindekilerin bir kısmı bunlar ya devamı... Hepimizin his tercümanı olduğunu düşündüm bu yazında... devam etmek,iyidir. bekliyorum.
 • Deniz Perşembe, 21:01

  Anlamadigim bir nokta var:)
  Sevde Kaya ve Ayse Busra en populer yazarlar. Onlarin yazilarina yorum yazmak icin yarismis "sevgili" okurlar:)
 • aynur Perşembe, 20:35

  tebrik ediyorum çok güzel bir yazı olmuş kalemine ve yüreğine sağlık
 • mehmet Perşembe, 20:05

  tebrikler yine güzel bir yazı olmuş sevde hanım. Kaleminize sağlık.
 • Hüseyin Perşembe, 17:13

  Kalemine sağlık sevde..
 • selim Perşembe, 17:01

  Tebrikler güzel bir yazı olmuş kaleminize sağlık. genç yazarlardan terfi etmeniz hayırlı olsun o zaman daha dinamik yazılar beklemek lazım dimi sizden :) :) elinize sağlık yeniden
 • seda Perşembe, 16:52

  Tebrik ederim her zamanki yazılarınızı aratmamışsınız. elinize sağlık böyle betimlemeli yazılar daha güzel sanki ? bizi dinlendiriyor bana göre bence böyle daha bararılı yazıyorsunz
 • kübra Perşembe, 16:23

  Merhabalar uzun süredir sizi takip etmiyordum ,genç yazarlardan terfi etmişsiniz tebrik ederim. Yazınızı yine çok beğendim kaleminize sağlık bu arada gerçekten haklısınız arınmanın sektörü olmaz. ancak bu sıralar metrolarda yoga afişleri dolanıyor 'aydınlanma' diye altına arınmann sektörü olmaz yazmak lazım :)

Site yazarları

Diğerleri

Genç yazarlar

Diğerleri
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.