"Akil Gençler" de Sürece Katılsın

GÜNCEL .
Barış Süreci, Terörü/Akan Kanı Durdurma Projesi/İnsan öldürmekten Vazgeçme Projesi ya da başka bir şey…  
Ama olumlu bir şey ortaya konulmak istendiği kesin.
Terör; katliamdır, tecavüzdür, gayri insanlıktır, ahlaksızlıktır.
Terör; acımasızdır, kalleştir, haindir.
Terör; bugünün olduğu gibi yarının/geleceğin de topyekûn yok edilip katledilmesi demektir…
Yani, siz neresinden tutarsanız tutun, terör, kahpedir, iğrenç ötesi bir şeydir.
Ne yazık ki, yıllardır, bu topraklarda “terör” şemsiyesi altında, haksızca ve hunharca kardeş kanı dökülmektedir. Bugün bunun birçok nedenini ortaya koyabiliriz. Ama ulus devlet anlayışının uzantısı ve kâmil olmayan ham düşünceler, yan yana geldiği zaman, ne yazık ki, böyle bir felaket kaçınılmaz oluyor/olmuştur.

Çünkü ulus devlet mantığını ortaya koyanlar, yetmiş iki milletten meydana gelen koca bir toplumu, tek kaleme indirgemiş ve yetmiş iki milleti, etnik olarak tek tip olarak tanımlamışlardır/tanımlamaya kalkışmışlardır. Sadece bu durum bile bize, devlet mantığının ne kadar “doğru” olduğunu ortaya koyuyor. Bunun için de, devlet dediğiniz, öyle itiraz edilemez falan değildir. Çünkü devlet aygıtı, vatandaşlarının refah ve mutluluğu için vardır ve doğaldır ki devlet, insanlar tarafından yönetilir. Hata yapar, yanlış yapar/yapmıştır.  

Gerek dini, gerekse de sosyal olarak yaşanan aksaklık ve yapılan haksızlıklar, alt alta sıralandığında; evet, cumhuriyet, bir hataydı, bir yanlıştı. Ne yazık ki, “Rejimi korumak” adına, yıllarca onca haksızlık yapılmış, onca insanlık dışı yol ve yönteme başvurulmuştur. Devlet adına, devleti meydana getiren vatandaştan vazgeçilmiş ve onca vatandaşını hunharca katletmekten de geri durulmamış. Ve daha bir sürü şey…

Bu arada kimse kalkıp da bunlar karşısında ”O dönemde, rejimi korumak gerekiyordu! O dönemde vay efendim, dünya şöyleydi, batı böyleydi de, biz böyleydik” diyerek, yapılmış olan onca haksızlığı bir nebze de olsa, yumuşatmaya kalkışmasın!
Çünkü giden candır, kararan hayatlardır.
Varsa bunlar karşısında söyleyecekleriniz, buyurun söyleyin!
Bu topraklar, çok sıkıntılar yaşadı, çok badireler yaşadı. Ama zannediyorum, bu sıkıntıların en büyüğü de, son 30 yılımızı, 40 bin küsur insanımızı ve daha bilmem ne kadar liramızı alan terör sorunudur/PKK sorunudur/insan öldürme sorunudur. Ama en önemlisi ve de vahimi, her gün ve her an, tedirgin ve titrek bir şekilde beklenen evlat acısı haberleridir.
Çünkü ne yazık ki her an, o acı haber gelebilir.
Her an yürekler kana bulanıp, nefesler tükenebilir.

Bugüne dek, belki birçok kere bu sorun halledilmeye çalışıldı, bu yönde adımlar atıldı; ama olmadı. Ancak bugün geldiğimiz noktada, mevcut iktidar bu yönde önemli bir irade ortaya koymuş ve toplumun büyük bir kesimi de, bazen susarak zımnen, bazen de meydanlara çıkarak açık ve aleni bir şekilde destek verdiği ortadadır.

Çünkü bu topraklar, artık kan ve gözyaşı kaldıracak durumda değil.
Bu topraklar artık savaşın değil; barışın konuşulduğu topraklar olmak istiyor.
Ve artık, bu topraklar, savaş, bölünme, haksızlık gibi lafları değil; barış, bütünleşip kaynaşma ve hak, adalet, kardeşlik gibi ifadeleri kullanmak istiyor, bunun için can atıyor.

Bu süreçte, atılan bazı adımları yanlış görebiliriz, bazı yol ve yöntemleri beğenmeyip eleştirebiliriz. Bu bizim en doğal hakkımızdır. Ancak bunu yaparken, kendi konumumuza göre, en uygun çözüm ve önerilerimizi de ortaya koymak zorundayız. Çünkü “Yanlış” ya da sadece “İstemezük” demek kolayken, asıl zor olup olması gereken ise “O, böyle değil de; şöyle olur” diyerek, doğru olduğuna inanılan yeni bir yol, yeni bir öneri ortaya koyabilmektir.

Bu süreç, en az sorunun kendisi kadar zor ve çetrefilli bir süreçtir.
Son ve vurucu cümle olarak, gelin bu sürecin içine “Akil Gençleri” de koyalım ki, daha berrak, daha taze ve daha yetkin fikirlerle/yöntemlerle yol alabilelim…
Hayırlı olduğuna inandığımız bu süreci, Rabbim, gerçekten hakkımızda hayırlı kılsın inşallah…
Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git "Akil Gençler" de Sürece Katılsın | Selim Atlıhan

Yorumlar

bu köşe yazısı için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
  • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Perşembe, 4 Nisan

Site yazarları

Diğerleri

Genç yazarlar

Diğerleri
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.