Aşk-ı Deruni

İNANÇ .

Dünyalık dertleri tefekkür edip irdelerken bu hissiz bendime ağır gelen zihnimde, o soğuk havada bir nida beni kendime getirdi. Silkindim! Başta umursamadım bu nidayı. Bu tipide evde sıcak bir çorba kaynatmayı bekleyen eşine ve o çorba ile minicik midelerini müjdeleyecek yavrularına Rabbinin vereceği rızkı elde etmek için ünleyen bir seyyar satıcı sandım bu nâdiyi. Ama zannım beni yanılttı. Sağıma yöneldiğimde bir dervişin boşluğa doğru ALLAH diye bağırdığını gördüm. Bağırdı kelimesi belki hoş kalmaz o dervişin hissiyâtı indinde. Zira Allah lafz-ı celîlini öylesine telaffuz ediyordu ki… Tıpkı dergâhlarda dilden değil de gönülden yükselen bir “Huuuu “ zikri tonundaydı. Merhamete susamış dudaklarına kadar inen bir çift gözyaşı… Kızarmış iki göz boncuk boncuk olmuş maşûkunu aramaya çıkmış, yorgun, bitkin, kalkacak hali kalmamış sanki! Aşkını öylesine beslemiş ki o nazîf kalbinin en ücra köşesinde, artık o büyüyen aşk yakmış kavurmuş içini de kendini bilmeyerek atmış yollara belli ki. Yaklaştı bana!  Hıçkırıklarını kulaklarım işitti kalbim ise hissetti en derûnî haliyle. O vakit anladım ki maşûkuna duyduğu özlemi sîneçâk eylemiş bu derviş.

Tefekküre meyletti bu nedîm zihnim o anda. Enaniyetten ırak olup vaaz etti gönlüme :
Mü’minim diyorsun! Allah için atıyorsun öyle mi? Allah aşkına söyle kaç senedir bu vücutta görevini ifa ediyorsun ama hiç bu meczup derviş gibi yada en azından bir an bile aşk-ı derûnîyi hissederek cezbe gelip Allah diyebildin mi?

Bütün insanlar uyuyorsa ey gönül! Sen uyanık ol. Unutma Ebu Cehil’in kalbi de atıyordu. Eğer sen onda mevcut o et parçasından farklı olacaksan ALLAH demeyi öğreneceksin!     
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Aşk-ı Deruni | Rabia Gönen

Yorumlar

bu köşe yazısı için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • HAMUŞŞŞ Pazar, 14:28

  Aşka yanmalı can dediğin..
  Ya canan olmalı ya da canını almalı..
  Yar diyemezsin ki herkese; içindeki yaran olmalı..
  Herkesin de bir yüreği vardır ama, yürek dediğin bir b(aşka) yanmalı.. Hz. Mevlana :)
 • Rabiagönen Salı, 19:50

  Amin Allah razı olsun.. Yorumunuz için teşekkür ederim :)
 • Abdullah Salı, 16:37

  Kısa, öz ama müthiş bir yazı olmuş(övgü her ne kadar resime, fiile,yazıya olsada aslında o övgü ressama faile ve yazara yapılmıştır:)) Bu arada M. Bozdağın şöyle bir sözü var bu konuyla ilgili: "eğer içimizdeki çekirdek inanç gerçek inanca dönüşebilseydi,Yaratıcımızı hatırlamanın kalbimize yaşatacağı duygu patlaması, gögüs kafesimizi çatlatırdı." Selim bir kalbe sahip plmak için herhalde şöyle dua etmek gerekiyor peygamberimiz gibi: "ey kalbleri evirip çeviren, kalbimizi dinin üzerinde sabit kıl" Tekraren kaleminize sağlık...

Site yazarları

Diğerleri

Genç yazarlar

Diğerleri
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.