Dindar da Değilsiniz, Tinerci de! Peki nesiniz?

AİLE .

Dindar nesil tartışmaları aldı başını gidiyor. Siyasi cepheler ve söz sahipleri kendilerinden beklenen tavırlarını sergiliyor.

İtiraz ve tepkilerden sonra akla şu soru geliyor: Siz kendinizi hangi nesilden görüyorsunuz?

Dindar da değilsiniz, tinerci de! Peki nesiniz?

Tercihleriniz, yaşam biçiminiz, inançlarınız sizi hangi sınıfa sokuyor?
Aha da tamamen objektif yaklaşımla hazırladığım nesil kategorileri!

Dumanlı Nesil:
Olgunlaşma sürecini hızlandırmış gibi görünmek için ‘nargile kafe’lere sığınan nesildir. Aynı neslin uyuşturucu kullanım yaşını küçülten güruh olduğu da söylenebilir. Dumansız hava sahasından nefret eden bu nesil, hava kirliliğine karşı filtrelenmelidir. Ki ciğerlerine çektikleri zehri, ağız ve burun şeklindeki bacalarından olduğu gibi salamasınlar.

Entry Nesli: Adam gibi söyleyecek sözü olanların da kaçak güreşip rumuzların arkasına sığınanların da olduğu bir nesildir. Mizah zekâsını, tumturaklı laflar etme/sokma merakına kurban edenlerin çoğunlukta olduğu nesil, yazmakla iş yapmanın aynı olduğunu sanma talihsizliği yaşamaktadır. Çok sesliliğe katkılarından ötürü tebrik, sayıp sövdükleri için tahkir, atıp tuttukları için teessüf edilesi nesil, yine de umut vaat etmektedir.

Başparmak Nesli:
Derdni genlikle smsle ifade edn nslin başprmkları, dğer insn türlrine göe daha fzla glişmştr. “Ekmksz durablrm ama kntörsz asla” diyn nesl cep teli bağmlsıdr. Hytlarını maknye bğlı yşadklrını farkedmyn nesl, sms yzmadki hızıyla ddak uçukltmktdr. Bu nesl gnllikle “slm, s.a, evt, hyr, aeo, tşk, tbr, bye, grşrz” gibi kelmlrle anlşr. Bnlar içn en byk risk; kelmlrden snra hytı da kısa kesmyi istyck olmlrdır.

Dündar Nesil: Emekliye ayrılarak ‘dindar nesil’ tartışmalarını bir yanıyla eksik bırakan Uğur Dündar’ın haber ve programlarıyla büyüyen nesildir. Bu nesil, liselilerin namaz kılmasını da sorunlu görür, başörtülü hemşireleri de. Bu nesil, araştırmacı ve tarafsız (!) gazeteciliği, kravat mendil uyumunu, hamam böceğini, ve testis ameliyatlarını acayip önemser.

OYDAŞ NESİL: Diğer nesillere göre hayli yenidir. Şunun şurasında 6 aylık bir geçmişleri var. Aslında bu nadir ve talihsiz nesil, estirilen medya rüzgarları ve kaset marifetiyle siyasi ikbal edinen bir genel başkanın uydurmasıdır. Anketlere göre bu nesil şimdiden başka partilere kaymıştır. Böylelikle kendilerine 'oydaş'  ismini verenlere isimlerinin haklarını veren nesil, kendilerini az da olsa sempatik göstermeyi becerebilmiştir.

SİHİRLİ NESİL: 'El çabukluğu marifet' izahını ciddiye alamayacak kadar koşullanmış bir yeni TV kitlesidir. 'Alnımızda bilgilerden bir sihirli değnek' şarkısını milli marş kabul etmektedirler.
Kendilerini ilerleyen yaşlarında bekleyen bazı tehlikeler için şu nesillere bknz. Pokemon, Süpermen, Batman, He Man, Bilumum Man ve Bruce Lee ve Cüneyt Arkın...

İHL NESLİ: Dîne dair bilgisi olan ama genellikle belli bir yaşa kadar 'bildiğini yapmayarak' Allah'ın rahmetine sığınan bir nesildir. Dinî fıkraları her yerde, ‘özel’ fıkraları kendi aralarında anlatırlar. Daha düne kadar mezuniyeti sorun edildiği için iş başvurusu yapmayı bile göze alamamışlardır. Lehte aleyhte bütün siyasetçilerin göz bebeği olan bu ölü yıkayıcılar(!), kendi halinde vatan evlatlarından oluşur. Hepsi imam değildir. İyidirler, hoşturlar, zararsızdırlar.

Ve tek cümleyle diğerleri…

Mek Nesli: Ülkenin tahıl, sebze vb. gıda potansiyelini umursamayıp kendini hamburger ve patates kızartmasına vuran big mac nesildir.

Dürtücü Nesil: Sosyalleşmeyi dürtmek zanneden, kendini ‘beğen’miş ve sadece video ‘paylaş’an bir nesildir.

PESçi Nesil: Gece oynayıp, gündüz uyuyan ya da uyuklayan hırslı bir nesildir.

Ofsayt Nesil: Ömürleri boyunca 13. adam olarak yaşayan fanatik nesildir. Yaşantıları genellikle gole giderken ofsayta düşmekten ibarettir.

İddaalı Nesil: Tribünlerde kaybettiğini kağıtlarda arayan nesildir. Alt olur.

Perşembe Nesli: ‘Sır’ kavramını tek seferde en net ve çarpıcı şekilde ifade edebilen şiddetten uzak nesildir. Polat’tır, Memati’dir.

Ben 10 Nesli: Son olarak Pokemon’la kendini gösteren ‘uçan kaçan neslin’ son temsilcileridir.

‘Taaarkaaaaaaan’cı Nesil: Cıss takı cıss tak, cıss takı cıss tak, cıss takı cıss tak, Cıss takı cıss tak cıssssss… Bir de; seni çöpe atacağım poşete yazık!


www.twitter.com/mustafaalcan

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Dindar da Değilsiniz, Tinerci de! Peki nesiniz? | Mustafa Alcan

Yorumlar

bu köşe yazısı için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
  • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Pazartesi, 20 Şubat

  • Ali Sayar Cuma, 16:40

    Kalemine sağlık Mustafa abi :) Bir de Kuzey-Güney, Bilmem kimin suçu ne, Adını bilmem ne koydum, Giyecek şey bulup ne giyeceğine karar veremeyen Bu bün ne giysem nesilleri türedi !
  • Yunus gür Cuma, 15:49

    Ben Zeytinyağı neslindenim arkadaş. Su üstüne çıkarım her firsatta:)))

Site yazarları

Diğerleri

Genç yazarlar

Diğerleri
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.