Yeni dil, yeni Türkiye

KÜLTÜR SANAT .

Bilmem sizde benim gibi toplumda , toplum önderlerinin  kullandıkları dilden rahatsız mısınız?                

Televizyon, radyo, internet siteleri,  gazete takipçilerinin dikkatini çekiyor mu? sürekli toplumsal barışımızı, huzurumuzu, kardeşliğimizi yıpratan kavgacı iletişim dili. Din adamlarının ,  siyasilerin,  gazetecilerin, sivil toplum temsilcilerinin birbirlerinin ne söylediklerini dinlemeden , birbirlerine sürekli saldırmalarını, kırıp,dökmelerini ; toplantı bitince de birbirlerine çatık kaşlarla hoşça kal diyerek ayrılmalarını nasıl karşılıyorsunuz?  Ya da belirli grupların elinde toplanan TV kanallarında oturup her gün aynı şeyleri konuşan, karşıtlarını sürekli kötüleyen, eleştiren; ancak topluma yararlı hiçbir teklif sunmayan demegoglara ne dersiniz?  Hele din adına TV kanallarında ve köşe başlarında yer tutan; yada bu amaçla TV kanalı açan merhametten, adaletten, şefkatten yoksun her gün birisini dinin dışına çıkarmaya çalışan ve bunu da en büyük İslami hizmet gören ,  kendisi gibi düşünmeyenlere hayat hakkı vermeye niyeti olmayan ;  din adamlarının saldırganlığı, sizde iyilik adına bir duygu uyandırıyor mu?. Ya da yıllardır söylediklerinin hiç biri gerçekleşmeyen,   söyledikleri sürekli yalanlanan, aslında gazeteciliği çoktan bırakması gereken ilkesiz, utanmaz, yalancı gazeteci tipleri size de “ya sabır” çektiriyor mu? Bazılarının ise; sahip oldukları TV ve Gazetelerinde Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakanı hedefe koyarak demokrasinin ilahi! kurallarına uymadıkları, terörü destekledikleri yalanını her gün tekrarlayan  ; Amerika ve Avrupa’da var olan ve dünyaya saadet getiren! Sistemin ülkemizde de uygulanmasını  savunarak, onların istihbarat örgütlerinin psikolojık savaş aygıtı gibi çalıştıklarını;   kendi ülkelerine karşı onlardan  merhamet dilendiklerini tiksinerek seyrediyor musunuz?

Madem ki yeniden büyük Türkiye diyiyoruz , bu dille , bu anlayışla yeni Türkiye kurulamaz. Eski söylemler,zihin kalıpları, dar kafalılıklar ile yeni bir Türkiye kurulamaz ; ancak eski Türkiye el değiştirebilir. Oysa eski Türkiye mantığının problemlerimizi çözmediği yaşanarak anlaşıldı.

Yeni Türkiye; merhametin, adaletin, özgürlüğün, bir arada barış içinde yaşamanın yolunu bulan Türkiye olabilir.  Bizim 21.yy.da Şeyh Edebali,  Davud-u Kayseri, Hacıbektaşı Veli, Yunus Emre gibi bilim ve gönül adamlarına; ahilik ve lonca teşkilatları gibi sosyal ve kültürel yapılara ihtiyacımız var. Oluşturacağımız yeni yapı ; yalnızca Türklerin yada Müslümanların değil; her dilden ,dinden , ırktan insanların huzur içinde ,inançlarını yaşayabilecekleri, işlerini görebilecekleri, rızık endişesi duymayacakları, devletine sadakatle bağlanacakları ve onun gönüllü vatandaşı olmaktan gurur duyacakları bir “Gönülü Birlik” organizasyonu olmalıdır.Biz bunu tarihte yaptık, yine yapabiliriz.Katılıklardan, gaddarlıklardan, merhametsizlikten uzak; hissedebilen, duyan,empati kurabilen yeni bir kalp, bir gönül ve dil oluşturmalıyız.Yeni Türkiye’nin taşları ancak böyle döşenebilir.  

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Yeni dil, yeni Türkiye | Mehmet Kaya

Yorumlar

bu köşe yazısı için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Site yazarları

Diğerleri

Genç yazarlar

Diğerleri
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.