Çeçen savaşı yirmi yaşında

KÜLTÜR SANAT .

Rusya hava kuvvetlerinin 3 Aralık 1994 tarihinde Caharkale’deki başkanlık sarayını bombalamasıyla başlayan Çeçenistan’ın Rusya’ya karşı vermiş olduğu bağımsızlık mücadelesinin üzerinden yirmi yıl geçti.

Aslında bu bağımsızlık mücadelesinin İmam Mansur’un 1785 yılında Aldı’da açtığı Kelime-i Tevhidli sancağıyla başladığını ifade etmek yanlış olmaz. Hatta daha da gerilere giderek isimsiz Abrek’lerin (Çete savaşı veren Halk Kahramanları) ferdi mücadelelerini de sayarsak, Çeçen bağımsızlık mücadelesinin tarihini beş yüz yıl gerilere götürebiliriz.

Bizim üzerinde durmak istediğimiz konu, güncel olan Çeçen bağımsızlık savaşıdır. Sözüm ona, hür ve demokratik dünyanın insan hakları örgütlerinin gözleri önünde iki yüz elli bin masum sivil Çeçen katledilmiştir 

Aslında bu olay dünyanın en büyük soy kırımıdır. Toplam nüfusu bir milyonu bulan Çeçen halkının dörtte biri katledilmiştir. Katledilen sivillerden 42 bini, on yaş altı çocuklardan oluşmaktadır.

Bu duruma bakarak, dünya üzerinde yaşayan insanların, insan hakları açısından aynı değerde olduğunu söyleyemeyiz.

Batı ülkelerinde meydana gelen en ufak bir terör olayında dünyayı ayağa kaldıranlar, Orta Doğu, Afrika, Kafkasya ve Uzak Doğu’da meydana gelen terör olaylarına karşı sağır ve dilsiz oluyorlar. Hadi biraz insaflı davranalım; sadece istatistik tutmakla yetiniyorlar.

Terör tanımını kendi istedikleri gibi yapan çevreler, devlet otoriteleri tarafından uygulanan terörü nedense görmezden geliyorlar.

Sovyetler Birliği dağıldığında, Rusya Federasyonuna katılmak istemeyip,  iç hukukuna göre kendi kaderini tayin etme hakkını kullanan Çeçenistan, bütün dünyanın gözleri önünde yakılıp yıkılmıştır.

Saddam Kuveyt’e girdiğinde hemen harekete geçip Irak harekatını başlatanlar, Çeçenlerin bağımsızlık feryatlarına bigane kalmışlardır.

 Petrol ve para karşılığı Irak’a savaş açanlar, ortalığı kan gölüne çevirenler, 250 bin masum Çeçen’in katledilmesine seyirci kalmışlardır.

Ruslar bu soykırımı ilk kez de yapmıyorlar. 23 Şubat 1944 tarihinde bütün Çeçenleri yurtlarından süren Ruslar, dünyanın tepkisiz kalması sonucu aynı eylemi bu gün de pervasızca yapmaya devam ediyorlar.

Çeçenistan, bağımsızlık noktasında öyle büyük bir irade ortaya koymuştur ki, liderleriyle yek vücut olup efsanelere konu olan bir bağımsızlık savaşı vermiştir.

Çeçenistan bu savaşta, başta büyük lider, efsanevi komutan Cahar Dudayev olmak üzere sırasıyla, Zelimhan Yandarbiyev,Aslan Mashadov , Abdülhalim Sadullayev , Dokko Umarov gibi devlet başkanlarını cephede kaybetmiştir.

Çeçen halkı bu savaşta devlet başkanlarının yanı sıra, dünya çapında efsane olmuş, kahramanlıkları hayranlık uyandıran Şamil Basayev başta olmak üzere; Salman Raduyev, Hamzat Gelayev, Arbi Barayev ve adını burada sayamadığımız yüzlerce kahraman komutanını da kaybetmiştir.

Bu acımasız savaş, sadece Kafkasya ve Çeçenistan ile sınırlı kalmadı. Bu haksız işgale karşı sesini yükselten insanlar da susturuldu. Namuslu Rus aydınları Alexandre Litvinenko, Anna Politkovskaya, Natalya Estemirova ve daha birçok aydın faili meçhul suikastlerle susturuldular.

Aynı şekilde Türkiye’de Çeçen davasının sembol ismi, yiğit insan, fedakar dava adamı Medet Önlü kardeşimiz de kahpe kurşunların hedefi oldu.

Çeçen bağımsızlık savaşı beş yüz yılı aşan bir süredir devam ediyor. Bazen küllerin içine saklanan bir kor oluyor, bazen da harlayan bir ateş.

Bu gün küllerin altında bekleyen bir kor olan Çeçen ateşi harlayacağı günü bekliyor.

Çeçenya’da bu gün görünen manzara sizi aldatmasın. Çeçen insanı 250 bin şehidi kolay kolay unutamaz.  

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Çeçen savaşı yirmi yaşında | Mehdi Çetinbaş

Yorumlar

bu köşe yazısı için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Site yazarları

Diğerleri

Genç yazarlar

Diğerleri
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.