Sıcak Gündeme Yorum: Dış Sancılar

GÜNCEL .

Gidelim buralardan Lili! Anladınız, bu ekmek destanlarından bir destan. Hem de öyle geçiştirilecek bir halde değil; çünkü insan için ihmal, Afrika için irtihal vakti...

Ajanslardan acil koduyla geçen "Mogadişu'da Bombalı Araç Paniği" haberinin, bahis mevzu devlet ülkesinin uluslararası açlık alarm düzeyini arttıracağını düşünmüyorum. Aksine; infial yaratmak suretiyle bugün Kaddafi'nin ardından Libya'nın düşeceği durumu, tekrar tekrar kara kıta için yaşatacaklardır.

Çünkü diye başlamam gerek bu tümceye, çünkü "En kötü yönetim, yönetimsizlikten iyidir!" gibi bir felsefe klasiğinin bugün en genç tanıkları olacağız. Bunu görecek olmaktan, bir hukukçu olarak utanıyorum.

Çünkü diye başlamam gerek bu tümceye, çünkü böyle bir yardım seferberliğinin gaye çözümlemesi asırlar alacak gibi duruyor. Misyonerlik ve kültürel emperyalizm gibi iki modern hastalığın çok çok arkasında kalmıştır sömürü, bu coğrafya için. Öyleyse, biz sadece ihtiyaçları neyse onu vermek durumundayız, öyleyse biz insan kalmak durumundayız. Somalili minik hafızları ne açlık uykusuna yattıkları o toprakta ne de kimliğini bir tarafta unutmuş durumda bulmak istemiyorum.

Göndere çekilen, gerçekte özgürlük müdür?

Kendini bulmanın savaşını veriyor Trablus; Arap Baharı'nı meşalelerle karşılayanlar, gömlekleri kana bulanmış olarak uğurlamasın istiyorum.

Korkum Mısır'da yerini buldu; bütün ümidimi Gazze'ye gelecek bir yardımcıya bağlamışken, kendi politikalarına boğulmuş bir hükümet izliyorum aylardır. Sokağın taşıdığı halk, eminim bundan. Ama devamında halk nerede, devlet sarayının hangi köşesinde bilmediğim o. Tunus için söyleyebileceğim bir şey yok. Ama herkesin kara kutudan izleyeceği bir egemen boşluğunu; Libya'da, tarihte kendine hep yer bulacak bir klasik olarak izlemekten korkuyorum.

Göndere bir bayrak çekildi, göndere özgürlüğünü çekti Libya, ama unutmaması gereken bir şey var ve hep olmuştur. Mübarek'e, Saddam'a ve daha birçoklarına ayak işlerini yaptıran bir zihniyet olduğu müddetçe; bir topluluğun sırf kendi kaderini kendi tayin etmesi zordur. Belki bugün Libya'da Nato'nun işin içinde olmadığı bir harekattan bahsetseydik; özgürlük bize daha bağımsız gelirdi. 

Esad, Nasrallah ve Golan; İsrail'in istediği ne?

Hiç araştırmadım, ne olduğunu bilmek de istemiyorum, Amerika ile Suriye Baas'ı arasındaki nefretin kökenini. Nereye dayanır, kimlerden kaynaklanır merakımı celbetmez ama bugün israil'in tutumu ile ilgili söyleyeceklerim var...

Hafız Esad gibi aslında İslam kamuoyunda pek de sempatiyle hatırlanmayan bir şahsiyetin 'Nasıl olur da israil'le köklü bir ilişkisi olmaz' gibi bir soru mutlaka akla gelecektir. Cevap elbette Golan işgalinde ve Mısır ittifakıyla girişilen 70'lerdeki israil savaşındadır.

Suriye bir süre Şam'da ofis açılmasına müsaade ettiği Hamas'la ve Lübnan Hizbullahı'yla samimi bir ilişki içerisindedir. İsrail bu zamana kadar bunu kullanmamış, daha doğru bir ifadeyle kullanamamıştır.

Herkesin kabulüdür ki, Hizbullah ve Hamas dini temellere dayanan siyasi ve askeri örgütlerden oluşan benzer yapılanmalardır. Oysa Suriye bu yapıdan çok uzak olmuştur. Devlet hiçbir zaman dini temeller üzerine kurulu bir sistem kullanmamıştır. Dahası; ülke içerisinde İhvan-ı Müslimin üyelerinin yoğunlukta yaşadığı Hama katliama uğramış, 20 bin civarında sivil hayatını kaybetmiştir Hafız Esed emriyle. Buna rağmen nasıl olur da israil bu anlayış farkını kullanamaz?

Oysa Mısır'da bunu çok iyi uygulamış ve Mübarek bir israil bürokratı gibi ülkesinde hareket eder olmuştur yıllarca. Ama Suriye'de bunu yapamamasını neye bağlamak gerekir?
Belki bu konu üzerine küçük bir incelemede bulunursak konu açıklığa kavuşacaktır.

İnşaat Mühendisi ve Su Politikaları Uzmanı Dursun YILDIZ'ın "Golan'dan Çekilmenin Jeopolitik ve Hidropolitik Kısıtları, Golan Tepeleri ve Hidro-Strateji"  isimli makalesinden hareketle bir beyin fırtınasında bulunmanın yararlı olacağını düşünüyorum.

Makalenin giriş ve sonuç bölümlerinden bir kısmı paylaşacak olursak:

Golan'ın Jeostratejik Önemi ve Stratejik Derinliği

İsrail ordusunun 6 Temmuz 1967 tarihinde 1200 km karelik bir kısmını işgal ettiği Golan Tepeleri bölgesi, Suriye'nin güneyinde Gonaytareh ilinin bir bölümünü oluşturmakta ve işgal altındaki Filistin'le 100 kilometrelik bir ortak sınıra sahip bulunmaktadır. Bölgenin en verimli topraklarının yer aldığı Golan ve Golan tepeleri etrafındaki düzlük alanların ortasında oldukça yüksek bir tepe olması nedeni ile jeo-stratejik bir konuma sahiptir. Bu tepelere sahip olmak başta hemen yanıbaşındaki Şam olmak üzere Beyrut, Amman ve Filistin üzerinde doğal bir stratejik hakimiyet üstünlüğüne de sahip olmak anlamına da gelmektedir.

Taşıdığı stratejik ve jeopolitik önemden dolayı İsrail Başbakanı Menahim Begin, Golan'ın ilhakıyla ilgili olarak "Ben parlamentonun çoğunluğunu temsilen Golan tepelerinin, tarihi açıdan İsrail topraklarının bir parçası olduğunu ve de öyle kalmaya devam edeceğini ilan ediyorum" demişti.

Sonuç Yerine

İsrail'de yayınlanan bazı resmi raporlarda Golan'dan çekilmenin İsrail su sistemini önemli oranda etkileyeceği ve bu su açığının planlanmış deniz suyu arıtma tesislerinden gelecek suyla karşılanması gerekeceği belirtilmektedir. Bu raporlarda derin yer altı suyunun birim arıtma maliyeti 25-35 Cent, deniz suyunun ise 70 - 85 Cent olarak verilmektedir.

Bir diğer deyişle; İsrail'in Golan Tepeleri'nden kayıtsız şartsız çekilmesi durumunda, alternatif yapay su üretiminin yıllık miktarı iki veya üç katına çıkacaktır.

Suriye ve İsrail arasında Golan Tepeleri konusunda yapılan görüşmeler sonucu ulaşılabilecek bir anlaşmanın İsrail Politikacıları için önemli hidro-stratejik kısıtlamalar oluşturabileceği söylenebilir; Bu dönemde üç ana politik yaklaşımdan biri seçilmek zorunda kalınacaktır.

Suriye ile yapılacak anlaşma içinde su çekimine tam olarak uyulması şartı ile Golan Tepeleri'nden Suriye kontrolünde gelecek olan suya bağımlı kalınması.
Barış anlaşması içinde belirtilen miktardaki su çekimine uyulması ve İsrail'in tüm su taşıma sistemini Arap ülkeleri kontrolünden çıkartacak bir şekilde yeniden inşa edilmesi. Bu da enerji ihtiyacı, depolama tesisleri ve iletim kanalları altyapısının yeniden yapımına bağlı olacaktır.

Barış anlaşması sürecinde belirtilen miktardaki çekime uyulmaması durumunda uluslar arası kınama ve ambargo uygulamaları. Golan Tepeleri'nden İsrail'in çekilmesi kararı tabii ki sadece hidrolojik etkenler dikkate alınarak verilecek bir karar değildir. Bunun yanı sıra güvenlik, stratejik, diplomatik, politik ve ekonomik faktörler de dikkate alınacaktır. Ancak bu konuda atılacak her adım ve alınacak her kararın sadece İsrail için değil tüm bölge için Hidro–stratjik ve Hidro-politik, Hidrojeopolitik sonuçları ve yansımaları olacağından haberdar olunması gerekir.

Bunun ötesinde; bugün Beşar Esed'in Suriye içerisinde sivil halka ve göstericilere yönelik tutumunun tartışma konusu yapılması, bunun özellikle mimli dış basın tarafında dile getirilmesi (Ki bu propagandaları yapan devletlerin tarihsel süreç ve yakın zamanda yapmış olduğu, halen de devam ettiği eziyetlerinin göz önüne getirilmesi taraftarıyım. Kendilerini demokrasi ulağı olarak adlandıran bu kısım tarafların niçin Esed'den kurtulmak istedikleri yine derin bir tartışma konusu olacaktır.) manidardır. Dün Nasrallah'ın Lübnan'da bir televizyona verdiği ve Suriye'nin yabancılarca tertiplenen komploların kurbanı olduğunu söylediği beyanat yine incelemeye değerdir.

Pentagon'un Dost Problemi

Amerika'nın geçen gün depremle sallanmasının ardından Pentagon'un ve dahası hisseden kesimlerin yine bir saldırı ihtimaliyle heyecanlanması önemlidir. Bu konu muhtemelen ironiyi seven yazarlar tarafından kullanılacak bir malzeme haline gelecektir.

11 Eylül saldırılarıyla ilgili birçok senaryo gündeme gelmiştir ki bir kısmı hayali olmaktan öteye geçmemiş bir kısmı da belki de işin acı olan tarafını gözler önüne sermiştir.

İster 11 Eylül saldırıları Birleşik Devletler'in kendi eliyle kendi kalbine yapmış olduğu bir harekat olsun, ister El Kaide menşeli bir intikam operasyonu; her durum Beyaz Saray'ın dost kıtlığı yaşadığının göstergesi olacaktır. Bu, şimdiye kadar dökülmüş ve dökülmesi muhtemel kanların bir bedeli olarak yorumlanmaktadır.    

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Sıcak Gündeme Yorum: Dış Sancılar | Hasan Bozdaş

Yorumlar

bu köşe yazısı için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Site yazarları

Diğerleri

Genç yazarlar

Diğerleri
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.