Haydi Cihat'a

GÜNCEL .

Cumalardan bir Cumaya gidelim sizlerle bu sefer. Gözlerinizi filan kapatmanıza gerek yok sadece gönlünüzü kapatmayın yeter. Hani bir önceki yazımızda gençken yapılacak bir şey söylemiştik ya: Bir hasta ziyareti! İşte bugünkü planlarımızda bu da var. Hava da kaç gündür kavurucu olmasına rağmen bugün sizin elinizden tutar gibi nasıl da ferahlatıcı. Sanki sırtınızı sıvazlayıp size destek olmaya çalışan naif bir el, şu esen yel. İşiniz gücünüz varsa sabahtan hallettiniz. Bilmem yorucuydu bilmem zevkliydi ya da sıkıcıydı her neyse sabredin biraz bakın öğleden sonra neler olacak! Karnınızı doyurdunuz o da ne? Bir ses var!  Sanki birisi size sesleniyor “Hayye ala’s salah” İyice bir kulak kesilin bakayım hemen tanıyacaksınız. Bildiniz değil mi ezan sesi bu. Haydi bismillah şöyle harika bir günde güzel bir namazla tok olan midenizi değil aç olan maneviyatınızı doyurun.

Sonra çıktınız ve hastaneye doğru başladınız yolculuğa. Az gittiniz uz gittiniz dere tepe düz gittiniz derken ziyaretinizi geçen ki yazımda anlattığım lezzetle (ki anlatılmaz yaşanır) hatta belki de daha büyük bir tat ile kemale erdirdiniz. Sonra avare bir halde tekrar düştünüz yola ne yapacağınızı kestiremeden. Her neyse filmi biraz hızlandıralım hani bugün günlerden Cuma ya!  Çarşıda öyle gezerken bir anda hani şu çizgi filmlerde olur ya, kafanızın üstünde bir ampul yanacak işte tam o ışığı bulmuşken yanınızdaki arkadaşınızla bir şekerleme dükkanına girin ve bir paket şeker alın hadi çeşidini de ipucu vereyim size. Mesela Mevlana şekeri alın ki o mübarek ismiyle şu mübarek güne muvafık olsun. Sonra hemen ilk gördüğünüz insana paketi uzatın ve “Selamun Aleykum, Cumamız mübarek olsun” deyin. Evvela selamımızı verelim ki Rabbimiz güven ilmiklerini atsın bu yabancı yüreklere. O ilmiklerin atıldığını karşınızda duran ve ilk defa gördüğünüz simanın mütebessim tavrından hemen anlayacaksınız zaten. Önce bir dururlar sizin  bu servisiniz üzerine sonra “ Cuma? haaa evet Cuma “ derler, sunduğunuz pakete el uzatırlar tombala çekercesine rastgele birini alırlar ve “sizin de mübarek olsun” derler. Bir de dua alıverirsiniz :” Allah razı olsun...”

Elbette herkes ikramınızı güle oynaya kabul etmeyecektir. Mesela uzatacaksınız paketi bir kadına ve kadın somurtkan suratıyla hayır almam diyecek yanındakini de men edecek belki. O an kendinizi dünyanın en kötü insanıymış gibi hissedersiniz. Kalbiniz kırılır, içten içe alınırsınız o yabancı kadına. Sanki onun umurundaymışsınız gibi... Öyle ya tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış. Ne yani şimdi siz şu koca dünyada küçücük bir tavşan mı oldunuz? Hayır canım ne münasebet! O umursanmayan tatlı tavşancıktan Rabbimizin haberi var ya o yeter. Boş verin. Kadına da hak verin. Kızmayın, çağımızı düşünün ne insanlar var!

Almaması doğal deyin ve şimdiden sizi uyarayım sakın vazgeçmeyin, devam edin… Derken bir amca “Şeker mi dağıtıyonuz” deyip de yanınıza geliverecek ona da ikramınızı yapıp cumasını mübareklersiniz. O ise size ne der biliyor musunuz? :”Maşallah sizi takdir ediyorum. Şu dikkatimi çekti hem selam veriyonuz hem de bu mübarek Cuma’yı şu aciz insanlara hatırlatıyonuz. Bu bi cihattır cihat!...” der ve ayaküstü bir hasbihâl oluverir. Az evvel ki o kadının kırdığı yüreğinizi tüm parçalarıyla beraber onarır bu amca. Hani derler ya Hızır gibi yetişti. Sahiden de o amca Hızır olur ve yetişir siren sesleriyle feveran eden yüreğinizin yangınına. Derin bir nefes alıp benliğinizin azgın sularına dalıp  Rabbinizle konuşmaya başlarsınız “ Rabbim vallahi sıcaklığını hissettim billahi letafetini hissettim tallahi rahmetini hissettim” dersiniz. Alın işte Rabbini hissetti ya hiç yerinde durur mu kalbiniz. Sanki kafesinden firar edip  arş-ı âlâ ya, semaya uçmak ister. Otur oturduğun yerde ey gönlüm! Sen daha bana lazımsın…
 Cihat kavramını düşünürsünüz o günden sonra. Cihat deyince akla hep kılıç, top, tüfek gelirdi ya hani? İşte bu Cuma günü bu tabuyu yıktınız beyninizde. Evet bu yaptığınız da bir cihat değil mi gerçekten? Allah rızasını umarak İslam’ın bir kavramını “Cuma Bilincini” dünyalık telaşeye gark olmuş Müslümanlara hatırlatmak değil miydi gayeniz? O gün akşam eve gelince kendi kendinize gülersiniz. Cihat…

Allah Allah ben ve cihat ha!?..

Hay maşallah gördünüz mü bu Cuma ne mübarekmiş bir mücahit oldunuz çıktınız. Bilhassa sana sesleniyorum yine genç! Söylediklerimi hafife alma derim. Çık bir yaşa sonra gel de öyle konuşalım. Haydi kolay gelsin!
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Haydi Cihat'a | Rabia Gönen

Yorumlar

bu köşe yazısı için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
  • Zeynep Pazartesi, 11:43

    Allah razı olsun, İnşallah maddi manevi cidat a muvaffak oluruz :))
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.