İnsani yardım ile İslami yardım farklı mı?

GÜNCEL .

Çarşamba günü, NTV'de yayınlanan, Ruşen Çakır ve Mirgün Cabbas'ın birlikte sunduğu Yazı İşleri'nin konuğu, Mehmet Ali Birand idi. Mehmet Ali Birand, yardım gemisini Başbakan Tayyip Erdoğan ile Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun operasyonu olarak niteledi. İsteselerdi bu gidişi engelleyebileceklerini ima etti.

Recep Tayyip Erdoğan'ın Ak Partinin kurulma aşamasından bu yana sivil toplum örgütlerine destek verdiği, bizzat teşvik ettiği biliniyor. Demokratik bilinç ile sivil toplum arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu Dış İşleri bakanı Ahmet Davutoğlu sıklıkla ifade ediyor.

İsrail'in kanlı baskınından bu yana bazı kesimler şu cümleyi sıkça ifade etti: "Neden gitmelerine izin verildi?"

Demokratik açılım üzere duruş belirleyen bir hükümet insanı yardım konvoyunu engelleyebilir mi? Hükümetler sivil toplum dayanışmasını engelleyebilir mi? Engellemesine engeller. Öyleyse soruyu daha doğrudan soralım. Demokratik açılım yapan bir hükümet, sivil toplum örgütünün mazlumlar, masumlar için hizmet götürüşünü engelleyebilir mi?

Engellemenin olması için ya hükümetin demokratik duruşunu iptal etmesi gerekiyor ya da sivil toplum örgütünün "sivil" olmadığının tespit edilmesi gerekiyor.

Bu iki durum da olmadığına göre gemilerin yola çıkması neden engellenmedi sorusu zalimin zulmünü meşrulaştırmaktan başka bir işe yaramaz.

Eğer gidenler İsrail devletinin topraklarına doğru yola çıkmış olsa idi Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak gidenlerin gidişine izin verilmezdi.

Ama gidenler insanı yardım ile İsrail'in sınırları içinde olmayan bir "yer"re gidiyor. Ki Gazze ne kadar yerdir? Yoksulluğun sefalete dönüştüğü, en insani hakların gasp edildiği Gazze için açık hava hapishanesi sıfatı kullanılıyor nice zamandır.

Modern Dünyada demokratik rejim ile devleti yönetenler başkalarının acılarına duyarlı olan vatandaşlarını engellemezler. Engelledikleri zaman işte orada baskı olur. "Sizin kime ne kadar merhamet edeceğinize, ne zaman merhamet edeceğinize, merhametinizi ne kadar hizmete dönüştüreceğinize biz karar veririz" dendiği noktada demokrasi askıya alınmıştır.

Mehmet Ali Birant hem "Yazı İşleri"nde hem de Perşembe günü yayınlamış olduğu yazıda, gösterilerin İslami renginden duyduğu rahatsızlığı belirterek, "Bu insani yardım idi İslami yardıma dönüştüğü anda işin rengi değişir" diyor.

Yardımın insani boyuttan "İslami boyut"a evirilmemesi için ne yapılması gerekiyor? "İslami duyarlılıkları olan insanlar kılıklarını kıyafetlerini değiştirerek protestolar için "algıyı bozmayacak" kıyafetler ve eylem dili kullansınlar" denilebilir mi? Hayır. Kişi nasıl yaşıyorsa eylemini de o vücut dili üzerinden o giyim kuşam üzerinden gerçekleştirir.

O zaman geriye tek seçenek kalıyor. Modern dünyanın algısını çok önemseyenler meydanlara inecek. İçindeki insanı uyandıracak.

İHH insanı yardım örgütü olduğunu her vesile ortaya koymaya çalışıyor. Dehşet dolu sahnelerin etkisi üzerindeyken İHH Başkanı Bülent Yıldırım'ın şu ifadesi İslami olan ile insani olanın birbirinden ayrılamayacağını göstermiyor mu? " Eğer Yahudiler Gazze'de olsa. Müslümanlar bu zulmü yapsa, ben yine bu filoyu yola çıkarırım. Bizim için zulüm önemlidir. Zulmü kim yaparsa yapsın, ona karşıyız."

Esasında bu cümle sivil toplumun ruhunu ortaya koyuyor.21 yüzyıl devletler ile sivil toplumlar arasındaki mücadeleden şekillenecek. Devletler şiddeti körüklerken sivil toplum merhameti ve şefkati örgütleyecek.

"Rotamız Filistin yükümüz insani yardım" sloganı 21 yüzyıldaki örgütlenmelerinin ruhunu tam anlamıyla ortaya koyan bir slogan. Kalbi olan bütün insanlar zulmü reddedip şefkat ile yaraları sarmayı göze aldığında korku çağı başlamadan bitmiş olacak.

Diplomatik başarıların kamuoyunun gücü ile hedefe vardığının en çarpıcı örneğini yaşadık Pazartesi'den bu yana.Ama bunun bir başlangıç olduğunu lütfen unutmayalım.Dış İşlerinin elini güçlendirmek için ama daha da önemlisi, sivil toplum örgütlenmesinin yara almaması için; öfkeyi değil şefkati ve merhameti mayalamayı her aşamada gerçekleştirmek zorundayız.

Yeni Şafak
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İnsani yardım ile İslami yardım farklı mı? | Fatma K. Barbarosoğlu

Yorumlar

bu köşe yazısı için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Site yazarları

Diğerleri

Genç yazarlar

Diğerleri
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.