Barzani’nin ziyareti ve Şivan’la buluşmak

GÜNCEL .

‘Süleymaniye’nin yüzünün Türkiye’ye dönük olduğu çok iyi hissediliyor. Zaten şehir baştan başa yeniden var olmak için büyük bir inşaat hali içinde. Bir yandan bahçeli iki katlı evler bir yanda ise gökdelenler yükseliyor. Süleymaniye Valisi’nden eski Başbakan Bahram Salih’e kadar hem üst yönetim hem de halkın konuşmalarında bunu görmek mümkün.

Bu politik bir durumun yanı sıra ekonomik ve hayat biçimi olarak da bir model alma isteği. Kendi kültürünü koruyarak batılı bir model oluşturma konusunda Türkiye’nin onlar için de dünyada var olmak için iyi bir kapı olduğunu düşünüyorlar. Ve o yüzden Türkiye’deki barış sürecinin sürmesini hararetle destekliyorlar.”

Bu satırlar geçtiğimiz yıl bu vakitlerde kadın gazeteciler çalıştayı için gittiğim Süleymaniye dönüşü izlenimlerimde yer almıştı, okuyanlar hatırlayacaktır.

Kürdistan Bölge Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin hafta sonu Şivan Perwer’le birlikte Diyarbakır’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşme bana oradaki izlenimlerimi tekrar hatırlattı. Anlatmaya çalıştığım mahalli idarelerden en üst düzeye görüştüğümüz tüm yetkililerin Türkiye’ye dönük yüzleri ve politikaları oldu. Barzani’nin ziyareti de bunun en üst düzey göstergesi.

Tabi tek taraflı bir durum değil bu. Türkiye de bölgesel barışın en büyük teminatlarından birinin Barzani yönetimindeki Irak Kürdistan’ın Türkiye’ye dönük yüzü olduğunun farkında. Ve bu teveccühü kimileri seçimler öncesi politik atak olarak yorumlasa da daha uzun vadeli politikalar için karşılıksız bırakmıyor.

Bunlar sadece diplomatik ataklar değil kuşkusuz aynı zamanda Türkiye’nin Kürdistan’daki yatırımları ve onların hükmettiği petrol varlığını da düşünürsek ortada iki tarafın lehine olan bir ekonomik ortaklaşma da var.

Barzani’nin ziyaretini Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun son Bağdat, Kerbela ve Necef ziyaretlerini de düşünerek değerlendirmek gerekir. Bu ziyaretlerin Kerbela katliamının yıldönümüne denk geldiği günlerde olması da Türkiye’nin dış politikasıyla ilgili oluşturulmak istenen ‘mezhepsel’ iddiaların gerçeklerle ilgili olmadığını ortaya koyması bakımından önemlidir. Irak’ta tüm yönetimlerin barış içinde yaşayabileceği bir düzen Suriye’de yaşanan korkunç olayların bölgeye sıçramaması konusunda da önleyici olacaktır.

Bütün bu politik ve diplomatik yönleri ve okumaları bir kenara bırakırsak; Şivan Perver’in Diyarbakır’a gelecek olması çok sevindirici bir gelişme. PKK ve BDP çevresinin bu ziyaretten hoşnut olmadığı medyaya yansıyan demeçlerinden anlaşılıyor. Ama anlamaları gereken şu; artık tek aktörün onlar olduğu ve hem siyasi hem de kültürel her durumu onların belirlediği zamanlar geride kaldı.

En acı yıllarda bile bu coğrafyayı yaşanılır kılanların başında Şivan ve şarkıları geliyor. O olmasa da şarkıları hep bu topraklardaydı ve şimdi O’nun gelişiyle söz sahibiyle buluşmuş olacak. O’nun kabul ettiği bir buluşma formatını aşağılayarak Perver’i itibarsızlaştırma çalışmaları karşılık bulmayacaktır.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Barzani’nin ziyareti ve Şivan’la buluşmak | Emine Uçak

Yorumlar

bu köşe yazısı için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Site yazarları

Diğerleri

Genç yazarlar

Diğerleri
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.