Açlık grevindeki depremzedeler ve yapılacaklar

GÜNCEL .

Van’da konteyner kentten çıkarılmak istenen depremzedelerin durumu bizim bazı meselelerde arka ve büyük pencerelerden bakarken günlük ve insani çözümlerden nasıl uzaklaşabildiğimizin bir özeti. 

Duymayanlar için kısaca özetlemek gerekirse; (yaygın medya haberleştirmediği için duymayanlar çoktur eminim) Van’da 2 yıl önce meydana gelen depremin mağdurları yaklaşık 40 gün önce bulundukları konteyner kentten çıkarılmak istendiler. Bunun için de önce elektrikleri kesildi. Depremzedeler de bunun üzerine önce ölüm orucuna başladılar içlerinden hastalananlar olunca da dönüşümlü açlık grevine çevirdiler bu eylemlerini. 

Açlık

Geçtiğimiz haftasonu sosyolog arkadaşım Nil Mutluer’le açlık grevindeki depremzedeleri ziyaret için konteyner kentte gittik. Ziyaretimizde o gün CHP milletvekillerinin de onları ziyarete geldiklerini öğrendik. En önemlisi depremzedelerin sözcülerinin o gün Van Valisi Aydın Nezih Doğan’la görüştüklerini de öğrendik.

Bu görüşmenin ayrıntılarından önce konteyner kentteki durumla ilgili biraz bilgi vermek gerekirse; yaklaşık 200 ailenin kaldığı bir kent burası. Çocuk ve yaşlı sayısının hayli fazla olduğunu öğreniyoruz. Dul ve özürlülerin de sayısı fazla. Havaların gece iyice soğuduğu Van’da tek ısınma kaynakları olan elektrikler de kesik olduğu için çok zor şartlar altındalar. Okula gidebilen çocuklar geceleri mum ışığında ders çalıştıklarını dile getiriyorlar. Sorunlardan en büyüğü de çocuklardan büyük çoğunluğun ikametgah gibi prosedürler sebebiyle ve taşımalı sistem olmadığı için okula gidemeyişleri. Açlık grevi dönüşümlü yapılsa da özellikle kadınlarda rahatsızlıkların baş gösterdiği bizden az önce fenalaşan bir kadının hastaneye gönderildiğini öğreniyoruz. 

Durum böyleyken görüştüğümüz Valilik ve Ak Parti yetkilileri; depremzedeler arasında sadece 60 ailenin mağdur olduğunu onlara bir artı bir evlerin verilmesinin teklif edildiğini ama onların kabul etmediğini söylüyorlar. Yine aynı şekilde şimdiye kadar depremzedelerden herhangi bir şikayet almadıklarını dile getiriyorlar. Konuyla ve depremzedelerin durumuyla titizlikle ilgilenen Mazlumder yetkilileri ise; yazılı olmasa da sözlü olarak tüm yetkililerle görüştüklerini anlatıyorlar.

Küçük evleri niye kabul etmediklerini sorduğumuz depremzedeler ise böyle bir durumdan haberdar olmadıklarını vali ile yaptıkları görüşmede, mağdur olduğu tespit edilen kişilere kira yardımı yapılacağını ama bu konunun mağduriyetlerini gidermeyeceğini söylüyorlar. Çünkü bazı ailelerin kira yardımı yapılsa da çalışamaz durumda oldukları için diğer ihtiyaçlarını karşılayamayacağını dile getiriyorlar.

Depremzedelerin sözcüsü Ali Ahi, depremle ilgili nakdi yardımların ve yapılan konutlarla ilgili suistimallerin araştırılmasını istiyor. Açlık grevinden vazgeçmeleri için herkesin öncelikle barınma sorunun ve çocukların okul sorunlarının çözülmesini istiyor. 

Barınma ve okul en temel haklar. Yapılması gereken bütün siyasi tutum ve çekişmeleri bir kenara bırakıp önce günlük hayatın iyileştirilmesi ardından kalıcı çözümlerin bulunması. Bunun başında elektrik kesintisinden vazgeçilmesi gerekiyor öncelikle. Depremzedelerin durumları ve mağduriyet oranları çok kısa bir süre içinde tetkik edilecek durumlar; talepler de net. Valiliğin yerel yönetimleri ve ildeki STK’ları da işin içine katarak yapacağı bir çalışmayla bunların kendi içinde giderilmesi mümkün. 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Açlık grevindeki depremzedeler ve yapılacaklar | Emine Uçak

Yorumlar

bu köşe yazısı için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Site yazarları

Diğerleri

Genç yazarlar

Diğerleri
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.