28 Şubat'ı sürenlerin çığlığına dikkat!

GÜNCEL .
Onlarla bir toplantı için gittiğim Gaziantep’te karşılaştım. Bir yandan sivil toplum örgütlerinde; ihtiyaç sahiplerinden mültecilere kadar herkesin derdine derman bulmak için var güçleriyle didiniyorlar. Bir yandan da 28 Şubat’la hayatlarına giren ve henüz peşlerini bırakmayan mağduriyetleri için hak arayışındalar. Başörtülü oldukları için atıldıkları okullara afla dönen ama bu kez de yaş engeline takılan kadınlardan söz ediyorum. Yani 28 Şubat’ı henüz bitmemiş kadınlardan.
 
Başörtüleri sebebiyle üniversiteden atılmış bu kadınlar 2011 yılından itibaren üniversitelerine tekrar dönebilmeye başladılar. Tabi bu öyle kolay olmadı, bazı okullarda bölümler kaldırılmış veya değişmiş. Aradaki onca yılın ağırlığına ve çıkagelen bu sorunlara rağmen okullarını bitirebildiklerinde ise önlerine yaş sebebiyle atanamama sorunu çıkmış. 28 Şubat Kadın Mağdurları ismiyle sosyal medyada örgütlenen kadınların yaşadıkları “28 Şubat Bin Yıl Sürecek” diyenlerin aslında neyi hedeflediğini daha iyi anlamaya yarıyor.
 
28 Şubat’ın uygulamalarının kaldırıldığı ve yüzleşmek için araştırma komisyonlarının kurulduğu bu günlerde;  özellikle Milli Eğitim Bakanlığı bu kadınların kelimelerine daha doğrusu çığlıklarına kulak verir inşallah:
 
 “1999 yılında eğitim hakkım zorla elimden alındı. Şimdi af ile devam ediyorum. Seneye mezun oluyorum ama 40 yaş engeli ile KPSS engeline takılıyorum. Bizler bir kuşak olarak silinmek istendik. Şimdi de kamuda, iş hayatında var olma mücadelesi veriyoruz. Pozitif bir ayrımcılık hakkımızken; biz sadece eşit hak ve adalet istiyoruz” (Tuba Çiçek)
 
 “37 yaşındayım.1999-2000 öğretim yılında başörtülülerin üniversitelere alınmamaları üzerine üniversiteden ayrılmak zorunda kaldım.12 yıl boyunca bunun acısını maddi ve manevi çektim. Elhamdülillah 2011-2012 yılında gelen afla son sınıfta bıraktığım fakülteyi bitirdim. Ama sevinemedim. Görev alma konusunda sıkıntılar var. 40 yaş. Ayrıca KPSS sınavında yeterli puan almak benim için zorlaştı. Çünkü evliyim ve üç oğlum var. Hem onlarla ilgilenmek hem sınavı kazanmak çok zor. Halbuki bu mesleği bir çok kişiden daha iyi yapacağıma inanıyorum. Zamanında bu hakkımızı elimizden almasalardı her şey farklı olabilirdi. 40 yaşımı doldurmadan görev almalıyım düşüncesi beni yıprattı. Bu konuda yetkililerin sesimizi duymalarını istiyorum” (Şenay Yöney)
 
“1998 de Hatay sınıf öğretmenliği bölümünü okurken o dönemin yasakçı ve darbeci zihniyetlerinin getirdiği çirkin uygulamalar yüzünden eğitimimi tamamlayamadan okulumu bırakmak zorunda kaldım. Şu an aftan faydalanarak tekrar okuluma döndüm fakat şimdi de memuriyet için şart koşulan 40 yaş engeline takıldım. Yetkililerden bu sorunu çözmelerini bekliyoruz.” (Münevver Şanverdi)
 
Ben İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji öğretmenliği bölümünde okuyan bir öğrenciydim. 99’un şubat ayında öğrenim hakkım elimden alındı. 12 yıl sonra 2012’de okula geri döndüm.  Bütün zorluklarına rağmen 2011-2012 öğretim yılı benim için başarılı geçti. Dersleri başarıyla veriyoruz vermesine de şimdi de atanma sorunlarıyla karşı karşıyayız. 12 yıl önce atanmalar özellikle fen alanında bu kadar zor değildi. Yaş sınırının kalkmasını istiyorum. Ve 12 yıl önce uygulamada olan atama haklarımı istiyorum. Mağduruyetimizi yöneticilerimizin görmelerini, duymalarını diliyoruz. Lütfen … Sesimizi duyan yok mu? “
(Hatice Sohbet)
 
Yok mu?
Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 28 Şubat'ı sürenlerin çığlığına dikkat! | Emine Uçak

Yorumlar

bu köşe yazısı için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
  • Canan Salı, 09:20

    Elinize, yüreğinize sağlık...
  • hatice Cumartesi, 00:10

    bir türlü bitmek bilmeyen 28 şubat mağduru kadınların seslerine kaleminizle ve kalbinizle yapmış olduğunuz destek için teşekkürler.28 şubat kararlarıyla büyük bir tarihi ayıp yaşanmıştır.bu ayıbı silme gibi tarihi fırsat ise ak parti hükümetine verilmiştir.umarım koltukları emanet etdiğmiz vekillerimiz bu tarihi fırsatı ve adaletsizlikle boğuşan bu kadınları görmezden gelmezler

Site yazarları

Diğerleri

Genç yazarlar

Diğerleri
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.