Ötekileştirdiklerimiz!

KÜLTÜR SANAT .

Bizden olmayan bir dünyalı! Biz kimiz? Seçkin, soylu asil, münevver ulu bir şahsiyet. Ya onlar? Korkak, ezilmeye ve hor görülmeye mahkûm, zavallı, küçük basit bir mahlûkat. Ya bizden olacaklar ya da yok olmaya mahkûm olacaklar

***

Ötekileştirdiklerimiz! Renginden dolayı ötekileştirdiklerimiz. Beyazın Hâkim olduğu bir dünya da siyahın köle olmaya mahkûm olması. Ötekileştirdiklerimiz! Etnik Kimliğinden dolayı ötekileştirdiklerimiz! Türk’ün iktibas kazandığı bir toplumda kürdün yok sayılması veya Kürt hâkimi bir toplumun Kürtlüğe yüklediği kutsallık ve Türklüğün aşağılanması. Ötekileştirdiklerimiz! İdeolojisinden dolayı; Şartların olgunlaşmasını ne de çok istendi! Aynı annenin iki evladı: Birinin adı sağcı diğerinin ise solcu! 

Ötekileştirdiklerimiz! Cinsiyetinden dolayı; Erkeğin egemen olduğu bir dünya da kadının metadan öteye gidememesi. Ya da feminal bir ifadeyle erkeğin adamsızlığı!

İnançlarından, değerlerinden ötürü, Ötekileştirdiklerimiz! Dilinden ötürü, Ötekileştirdiklerimiz Tarzından ötürü, Ötekileştirdiklerimiz!

Daha sayayım mı? İnanın benim ruhum daraldı. İnsanlık neleri başkalaştırmadı ki!

Ötekileştirme virüsünden kurtulmanın ve gökkuşağı gibi bir arada olmanın zamanı gelmedi mi?

Birbirimizi ötekileştirmede neleri kaybettiğimizi, neleri yıktığımızı ele alan bir yazar Franz Fanon.

Franz Fanon’ın Ezilenler Psikolojisi ve Yabancılaşma üzerine ele aldığı Siyah Deri Beyaz Maskeler adlı kitabı. Ötekileşmenin ve ötekileştirmenin bireyler ve toplumlar üzerinde meydana getirdiği psikolojik, kültürel ve sosyoekonomik yıkımları analiz ve tespitler bakımından ele alan toplumsal mesaj niteliğinde bir kitap.Şu aralar şiddetle okunmasını tavsiye ederim!

Ünlü Sosyalist düşünür kitabın bir kısmında şöyle ifade ediyor:

On yedinci yüzyılın köle gemilerinin hesabını tutup 21.yüzyılın beyaz adamından mı soracağım? ! Ben derisi kara adam, sadece şunu istiyorum: Hiçbir araç insana hakim olmasın.İnsanın insanlığa kulluğu son bulsun.Nerede olursa olsun,hangi görüşte ve görünüşte olursa olsun insanı keşfetmeme ve onu sevmeme izin verilsin!

 Birlikteliğin bir başka dili ‘Nazım Hikmetçe’ :Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşçesine..Ve son olarak Hz peygamberin veda hutbesinde ötekileştirmeye şiddetle karşı çıktığı ve üstünlüğün yalnızca takvada olduğunu ifade ettiği o sözlere bakalım.  Ey İnsanlar! Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Hz Âdem’in çocuklarısınız. Âdem ise topraktandır. Arap’ın Arap olmayana, Arap olmayanında Arap olana bir üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvadadır!

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Ötekileştirdiklerimiz! | Cem Ali Yaman

Yorumlar

bu köşe yazısı için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Yazarın diğer yazıları

Site yazarları

Diğerleri

Genç yazarlar

Diğerleri
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.