Erkeksen Öfkeni Yen!

YAŞAM .

Yirmi beş kasım “Kadına karşı şiddetle mücadele günü”. Bu vesile ile “Kadına yönelik şiddet” çeşitli platformlarda gündeme getirildi. Kitap almak üzere gittiğim avm nin duvarlarında kadına karşı şiddete dikkat çeken resim çalışmalarına rastladım. Sinema ve televizyon sektörünün en tanınmış kadın yüzlerinin şiddet karşısında verdikleri yüz ifadeleri fotoğraflanarak duvarlara asılmıştı. Hiçbirisi gerçek bir acıyı anlatacak kabiliyette değildi doğrusu. Gerçekten korkan bir kadın nasıl bakar nasıl dizleri titrer nasıl ifadeleri çarpıklaşır göz bebekleri çaresizce karşısındaki zalimi nasıl büyütür ve devleştirir. Kendisini nasıl korur, nasıl sakınır en acıyan yerlerini elleriyle. Nasıl örter kollarıyla yüzünü. Morarmış gözlerinde nefret ve korku baş başa nasıl yarışır. Hangi kapıyı çalacağını bilememek gidecek bir kapı bulamamak nasıl bir üzüntüdür. Ve bunların hepsinin sonucu neden suskunluktur? Her şeyi ısmarladıkları bir duaları var mıdır? İçin için ağladıkları odaları… Şiddet uygulayanlar bilmezler mi her şeyin hesabı sorulacaktır bir gün. Vicdanları hiç devreye girmez mi bu insanların. Karşısında bulunan savunmasız güçsüz korunaksız kadından daha aciz değiller midir aslında?

Bu konuyu en güzel dillendiren slogan “Erkeksen öfkeni yen” ironisi oldu. Bu ilginç cümleyle KADEM yirmi beş kasımda sosyal medyada en çok konuşulan söylemin sahibi oldu. İlk duyduğumda öfkeyi kabartabilme ihtimalini yüksek bulup irkilmiştim. Fakat bu sözler çatışmacı bir söylem olarak değil göndermeci ve düşündürücü bir üslupla oluşturulmuş bir nakarattı. Feminist söylemden uzak duran derneğin konunun derinliğine atıfta bulunarak belirlediği sözler kısa zamanda sosyal medyada yayıldı ve en çok sarf edilen etiket oldu. Erkeklik algısının yanlış bir şekilde kemikleştiği toplumuzda soruna erkeklik şargonu üzerinden bir tamlamayla dikkat çekti KADEM. Kadın erkek herkese yapılmış bir çağrı bu aslında. Kadına yönelik şiddetin değil sadece erkek olsun kadın olsun kurum olsun otorite olsun her kimden olursa olsun şiddetin ve öfkenin kaynağına karşı duran bir söylem. Sadece kadına değil çocuğa güçsüze kendinden olmayana yoksula yetime herkese karşı şiddete hayır diyen bir manifesto.

Hemen o günün akşamı KADEM basın camiasının sevilen sayılan yazarlıkta ve medyada belli kariyer edinmiş isimlerini Galata Kulesinde yemekte bir araya getirdi. Samimi sohbetlerin edildiği yemekte konuşan  E. Sare Aydın Yılmaz batının domine ettiği kadın algısını onarmak, kadını batı kaynaklı litaretürün etkisinden çıkarmak ve doğru anlamını yaygınlaştırmak istediklerini söyledi. KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Yard. Doç. E. Sare Aydın kadın bakışıyla toplumda yer almak ve bu bakışı olgunlaştırmak istediklerini belirtti. Demokrasi söylemi üzerinden özgürlüklere daha kolay ulaşılacağını düşündükleri için bu kavramla yola çıktıklarını hatırlattı. KADEM’in Yönetim Kurulu Üyelerinden Sümeyye Erdoğan’da konuyla ilgili güzel bir konuşma yaptı. Köleliğin tarihe karışıp yok olması gibi bir gün kadına uygulanan şiddetin de gündemini yitireceğini umduğunu belirtti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakan yardımcısı Doç. Dr. Aşkın Asan gecenin renkli konuşmacılarından birisi oldu. Sıcak konuşması sık sık gülüşmeler ve alkışlarla kesildi.

Görmekten mutluluk duyduğum birçok isim oradaydı. Hümeyra Şahin, Fatma Karabıyık Barbarosoğlu, Hilal Kaplan, Halime Kökçe, Elif Çakır, Semanur Sönmez Yaman, Ayşegül Yıldırım Kara, Meryem İlayda Atlas, Gülcan Tezcan, Emeti Saruhan, Saliha Erdim, Betül Bozdoğan, Özlem Topal, İnci Ertuğrul, Yıldız Ramazanoğlu, Mutlu Yüksel, Ayşe Böhürler, İsmihan Şimşek, Zeynep Türkoğlu, Emine Uçak Erdoğan, Kübra-Büşra Sönmezışık…  ve daha kimler saymakla bitmez.

İstanbul’da otuzun üzerinde çeşitli söylemleri olan kadın dernekleri var. Kadınların STK’ lar vesilesiyle mobilize olmaları demokrasiyi güçlendirmesi açısından çok olumlu bir durum. İçlerinde duruş olarak göze çarpan Kadem, birçoğumuzun hatırladığı gibi gezi olaylarında bir kınama yayınlamıştı. Tesettürlü olduğu için genç anneye yapılan haksız ve iğrenç saldırıya tepkisini vererek şiddeti lanetlemişti.  

KADEM Kadınlar arası bile fırsat eşitliği yokken açık kapalı gibi ayrımlarla boğuşan bir sistemin içinde önce bu uzlaşmayı sağlayacaklarını sonrada kadınların erkeklerle eşit fırsatlara sahip olmaları için çalışacağını öne sürüyor.

Bu günü unutmayan KADEM’i tebrik ederiz. Kadına yönelik tüm sorunları ele almak için çeşitli komisyonlar oluşturan eksik bırakmadan her alanda kadına destek sağlamayı planlayan gencecik bir dernek. Başarılarının çok olmasını ve devamlı olmasını umuyoruz.

Not: Kamer Gencin yaptığı haddini aşan küstahlığı çok geçmeden KADEM tarafından kınandı. @kademorgtr resmi tweetter hesabından şu mesajı yayınladı. Kadına yönelik şiddete karşı mücadele ettiğimiz bu günlerde kadına yönelik şiddete devam eden milletvekillerimiz olması utancımızdır. Sayın Emine Erdoğan’a Kamer Genç tarafından yapılan saldırı bu konuda daha çok çalışmamız gerçeğini bize hatırlatmıştır. 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Erkeksen Öfkeni Yen! | Betül Şatır

Yorumlar

bu köşe yazısı için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Site yazarları

Diğerleri

Genç yazarlar

Diğerleri
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.