Kusur Girdaplarında

KÜLTÜR SANAT .

Bu konuda yazılması gerekiyorsa ben de malzeme bol. Ben malzemenin ta kendisiyim üstelik.

Bütün kusurlar benden bütün güzellikler yalnızca Allah’tandır zaten bilmekteyim. Ve bütün kusurları örten kara topraktır görüşündeyim. Toprakla kaynaşmadan kusurlarım için ne çareler arasam ne devalar bulsam onun derdindeyim zaten.

Söylesem kusur, yazsam kusur, düşünsem kusur, sevsem kusur, sevmesem…  Bak bu doğru değil. Çünkü kusursuz olduğum tek nokta var sevmek çok sevmek. Ama üzgünüm ki yine kusurlu sevmek. Kusursuz sevmeyi de beceremeyen bol kusurlu bir insanım ne yazık. Bakın bu yazı da bile ne çok kusur var. Elimin ayarı kusurlu, gözümün kararı kusurlu. Nakısım ben noksan. Ama evrenin muazzam derece de kusursuz olması, öte dünyanın yine sonsuz güzelliklerle dolu olması zaten insanı noksan bırakıyor. Yaratanın zihinleri yoran kâinat düzeni, yarattıklarına yansıyan ihtişamı, ne yana bakılsa göze çarpan azameti bir parça idrak edilir edilmez yetersiz olan, eksik kalan hep insan oluyor. Bu durumu çaresizce fark edenler mutsuz, fark edemeyenlerse mağrur devam ediyorlar dünya heyulasına.

Küçükken sonsuz kere dinlediğim ilahide de dediği gibi ölmemeye çare bulamayan, kefen giymemeye muktedir olamayan, soğuk sularla yıkanmaya itiraz edemeyen ve kuş misali daldan dala konarken ömrünü bozuk para gibi harcayan insan bu girdabın içinde debelenip duruyor. Bazılarımız kendi kusurlarından başkalarının hatalarını görme fırsatı bulamazken, bu hayat çabasında her hatanın uyarıcısı, her konunun bilirkişisi, her bilginin tek sahibi, her durumun biricik ileri görüşçüsü olduğunu sanarak kusur bulma hastalığına yakalanarak ilerleyip gidiyor bazılarımız. Sürekli kınamak ve açık bulmak saplantısı bu tip kimselerin hem kendilerini hem etrafındakileri mutsuz ediyor aslında. Durum güncellemelerinde her şeyde söz sahibi olduklarını düşünüp sürekli ayıp araştıran tavırlı cümlelerinin sonuna bir de dua patlatıyorlar ya ne diyelim. Amin! Ecmain!

Bahtı benden kara toprak hadi al sakla beni
Bu benden de kara geceden hadi al pakla beni…
Bilirim senin şefkatini bilirim senin mertliğini
Ben uslanmaz bir mücrimim
Uzat bana elini

M. Cihat
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kusur Girdaplarında | Betül Şatır

Yorumlar

bu köşe yazısı için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • Hatice Cuma, 09:00

  Canim benim bı nefesler okuduğum yazılarından bir tane daha kalemine gönlüne saglik
 • Naile Pazartesi, 22:18

  Kusurları kabul etmek ne guzel bir davranis
 • uzaktah Pazartesi, 00:06

  bazen yazmak da kusur, duymakda. uzakta kusur, yakında. hayat ve ahiret. köprüden kusursuz geçmek...
 • HUMEYRA Cumartesi, 11:52

  Ablacim çok guzel yazmissin

Site yazarları

Diğerleri

Genç yazarlar

Diğerleri
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.