Doç Dr. Ömer Kul ile Doğu Türkistan'ı, Çin Zulmünü ve Gençliği Konuştuk..

Doç Dr. Ömer Kul hocamız ile Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü'nde Doğu Türkistan davası nedir, bölgede neler yaşanıyor konulu bir röportaj gerçekleştirdik. Türkiye'de Gençlik ve Eğitim hayatı hakkında da samimi açıklamalarda bulunan hocamızla ilgili haberimizin detayları aşağıda..

YAŞAM .
doç dr. ömer kul ile doğu türkistanı, çin zulmünü ve gençliği konuştuk..

          İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Doç Dr. Ömer Kul ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

          Programımızın başında klasik haline gelen bir şekilde Ömer Kul, bize eğitim hayatını, kariyerini ve şu an yapmış olduğu çalışmalardan bahsetti. Doğu Türkistan davasına nasıl katıldığını, bu mücadelede İsa Yusuf Alptekin'in kendi hayatında nasıl bir dönemeç olduğunu belirten Ömer Kul, bu davanın esaslarından bahsetti.

          Osman Batur, Mehmet Emin Buğra ve İsa Yusuf Alptekin gibi önemli şahsiyetlerin mücadelelerinden bahsederek, Çin'in bölgede uyguladığı baskı ve zulüm politikalarını bir bir konuştuk.

          Camilere girme kurallarından tutun da, Uygur Türklerine hayatın her anlamında yapılan baskıların ve zorbalıkların altını çizen Ömer Kul, aynı zamanda devlet olarak gereken sesi çıkarmak noktasında biraz eksik kaldığımızı ve Uygur Türklerinin de bir ''ONE MİNUTE'' sözünü beklediklerini ve hak ettiklerinin altını önemle çizdi.

          Çin ile mevcut var olan ticari yapılardan bahseden Ömer Kul, Alibaba gibi ticari işlerin, devletin ekonomik yapısına nasıl bir darbe vurduğunu önemle vurguladı.

          Gençlik ve Eğitimi de değerlendirdiğimiz söyleşide, hocamız gençlerden umudunu kesmediğini, yaşanılan problemlerde en büyük pay sahibinin ebeveynler ve büyükler olabileceğini belirtirken, yine düzeltme noktasında da en büyük payın yetişkinlere ait olduğunu ifade etti.

          Çok keyifli bir programı yaptığımız söyleşinin sonunda, Al bayraktan Gök bayrağa selam göndermeyi de ihmal etmedik. Bu keyifli sohbet için Ömer Kul hocamıza bir kez daha teşekkür ediyoruz.

 

ROPÖRTAJI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

 

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Doç Dr. Ömer Kul ile Doğu Türkistan'ı, Çin Zulmünü ve Gençliği Konuştuk..

Yorumlar

bu röportaj için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Diğer Röportajlar

bunlar da ilgi çekebilir Röportaj Anasayfa
Prof.Dr. Necati Cemaloğlu ile eğitim üzerine
Eğitim Güncel

Prof.Dr. Necati Cemaloğlu ile eğitim üzerine

Liderlik hedef kitleyi etkilemek, onları ayağa kaldırmak ve harekete geçirmektir. Liderlik slogan olarak ifade edilirse meydan okumaktır. Okul müdürü lider olursa öğretmeni etkiler. Öğretmen lider olursa, öğrenciyi, veliyi etkiler. Birbirini harekete geçiren kelebek etkisine benzer bir durum ortaya çıkar.

Prof. Dr. Celaleddin Vatandaş İle Kurtuluş Savaşı ve Lozan Üzerine
Fikir

Prof. Dr. Celaleddin Vatandaş İle Kurtuluş Savaşı ve Lozan Üzerine

Celaleddin Vatandaş Hoca ile Kurtuluş Savaşı’na, Lozan Antlaşması’na ve Meclis’in birinci ve ikinci dönemine dair bilinenler ve bilinmeyenler üzerine konuştuk. Yüz sene öncesinin mevcut durumu, Meclis’te alınan kararlar, itiraz edilen konular ve ilk meclisin tasfiye süreci ve Lozan’a dair hala cevaplayamadığımız sorular röportajda okuyucusunu bekliyor. Röportajı istifadelerinize sunuyoruz.

Tayyar: Adil Öksüz ABD Konsolosluğu'nda aranmalı
Politika

Tayyar: Adil Öksüz ABD Konsolosluğu'nda aranmalı

Pes ettim demişti. İsyanım var diye ekledi. FETÖ ile ilgili sıra dışı sözlerle gündeme gelen AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, AKŞAM Gazetesi’nden Pınar Işık Ardor’a konuştu. Tayyar, Adil Öksüz için Abd Konsolosluğu aranmalı derken, Chp liderinin Fetö’nün elinde rehin tutulduğunu ifade etti.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.