YPG’nin olduğu yer güvenli bölge olmaz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Ankara’da yaptığı temaslarında konuşulanları Brüksel yolunda kendisine eşlik eden gazetecilere anlattı.

GÜNCEL .
ypg’nin olduğu yer güvenli bölge olmaz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un ziyareti sırasında Suriye’de güvenli bölge konusunu da ele aldıklarını söyledi. Terörden arındırılmış bölgeler için Körfez ülkeleri ve Avrupa ile fon oluşturulmasının önemine değindiklerini anlatan Çavuşoğlu, bu bölgelerin güvenliğinin ise terör örgütlerinin kontrolüne bırakılamayacağını ifade etti:

-GÜVENLİĞİ YEREL UNSURLAR SAĞLAMALI:Yerel güvenliği de yerel insanlar tarafından arazide gerçekleştirilmesi. Birlikte yapalım, Avrupa ülkelerini de teşvik edelim, Avrupalılar da zaten daha fazla göçmen istemiyorlar dedik. Üstelik bir göçmenin Suriye’deki maliyeti Avrupa’ya gittikten sonraki maliyetinin onda biri. 

- YPG BÖLGESİ GÜVENLİ OLMAZ:Biz, YPG’nin kontrol ettiği yerleri bölgeyi güvenli bölge sayamayız. Neden diye sordu, ben de açıkladım. Şu ana kadar bizde Suriye’den gelen 300 bin Kürt var. Bunların yüzde 90’ı YPG’nin kontrol ettiği alanlardan geldi. Büyük bölümünü YPG göçe zorladı, çünkü onlarla aynı ideolojiyi paylaşmıyor. YPG diğer etnik yapıdan olanları da göçe zorladı. Siyasi partileri kapatıyor, 15 civarı Kürt partisini kapattılar.Teröristlerin kontrol ettiği yer güvenli bölge olmaz. Görüşlerimiz net bir biçimde örtüşüyor.

- YPG-PKK AYNI, BİLİYORLAR:Amerikalılar, şu anda YPG ve PKK’nın farklı olmadığını biliyorlar. ‘Niye işbirliği yapıyorsunuz?’, ‘Mecbur kaldık’ diyorlar. Nasıl mecbur kaldınız, biz varız, muhalifler var. ‘Daha karar vermedik’ diyorlar. Ama YPG ile de  çalışma ihtimali henüz ortadan kalkmış değil. Edindiğimiz izlenim bu. 

- YPG’Yİ RUSYA’YA KAPTIRMAMAK:Bir de benim edindiğim bir izlenim daha var; ABD YPG’yi bıraktığı an, YPG Rusya  kontrolüne girer. Öyle bir endişeleri var. Ben de dedim ki, YPG zaten şu anda Rusya’yı  da kullanıyor. İki büyük ülkenin bir terör örgütünü kullanması, yarışa girmesi, rekabet etmesi, doğru değil, acziyettir. 

- RAKKA TEKLİFİ:Biz ‘burada yeterince ÖSO var, biz de Türkiye olarak özel kuvvetleri takviye yaparız. (Fırat Kalkan’ını örnek verdik) Siz ve koalisyondan da yine özel kuvvetlerden takviye ve bu işi başarırız.’ 

- YPG’YE SİLAH VERMEK YANLIŞ:Müttefikinizi hedef alan, saldıran örgüte destek vermeniz bizi üzer, ilişkilerimizi de etkiler. ‘Ağır silahlar vermedik’ dedi, biz de ‘bazı ağır silahlar verdiğinize dair bizde de bilgiler belgeler var’ dedik. Bu işi ne olursa olsun Türkiye ile yapmak istiyoruz diyorlar. Biz de diyoruz ki YPG’nin olduğu yerde biz olmayız.

- FETÖ’YE BAKIŞ DEĞİŞMELİ: İdari inisiyatifiyle yapılacak işler var. ‘Adalet bakanı her bilgi belgeyi aldı, inceliyor. Daha net bir şey söyleyebiliriz’ dedi. ‘Yeni bir bakış açısı ile inceliyor’ dedi. Bir pozisyon değişikliği olması lazım. 

- HOLLANDA ÖZÜR DİLEMELİ: Hukuki süreci inceletiyoruz  Hollanda’nın yaptığı yenilir yutulur şey değil. Seçimleri geçti sakinleştiler. Onların sakinleşmesini telafi anlamına gelmez. Bir özür dilemeleri lazım. İki soruşturma yapmaları lazım, ondan sonra hangi adımları atabileceğimizi oturup konuşmamız lazım. Ben gitmem niye gideceğim? Hollanda’ya ne ihtiyacım var. İlişkiler düzelmeden gitmem.

‘Fırat Kalkanı bitti ama çekilme yok’ 

‘Buralarda şehir kurulmasi gerekiyor. Amerika da aynı şeyi söylüyor. İkincisi buraların güvenliğini sağlayacak yeterli kişilerin konulması eğitilip donatılıp konulması lazım. Ancak yerel kuvvetler tamamen buraları kontrol etme durumunda olduğunda o zaman ancak azaltma veya başka şeyler 

değerlendirilir. Şimdi aynı şekilde kalacak. Şu anda Çekilme gibi bir plan yok.’

 Kandil neyse Sincar da o vururuz

‘Sincar üzerinde askeri seçenek ‘gerekirse’ değil, kullanacağız, orada oldukları sürece kullanacağız. Kandil neyse bizim için orası odur, PKK var. ABD de bunu söyledi, Sincar dahil her yerde PKK’nın çekilmesi ve elimine edilmesi ile ilgili sizinle beraber hareket edeceğiz dedi. Kerkük’e bayrak yanlış.    Bu bir fırsatçılık, güven zedeleyici... Çok önemli değil diyorlar ama yüz yüze görüşmelerimiz olacak.’-Star

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git YPG’nin olduğu yer güvenli bölge olmaz

Yorumlar

bu röportaj için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Diğer Röportajlar

bunlar da ilgi çekebilir Röportaj Anasayfa
İhtilaf ahlakı
İslam

İhtilaf ahlakı

İhtilaf, bir konuda çözüme giderken kullanılan yol ve yöntemlerin ayrı, maksadın ise bir olmasıdır. İslâmi açıdan baktığımızda, iyi niyet sahibi farklı zihinlerin birbirini teşvik etmesi anlamında ihtilaf, hayra vesiledir.

Yalçın Akdoğan: Dünyada lider buhranı Türkiye’de Erdoğan var
Politika

Yalçın Akdoğan: Dünyada lider buhranı Türkiye’de Erdoğan var

"Erdoğan liderliğinin büyüklüğü, rakiplerinin küçüklüğünden kaynaklanmıyor, maruz kaldığı saldırıların büyüklüğünden ve kaydettiği başarıların ihtişamından kaynaklanıyor. Düşmanları büyük, oynanan oyun büyük, geçtiği sınamalar büyük, ama sergilediği liderlik de o oranda büyük…"

Mehmet Doğan: ‘Dil’ elden gidiyor
Fikir

Mehmet Doğan: ‘Dil’ elden gidiyor

Doğan: “Dil yanlışları günlük gazetelerde, televizyonlarda ve radyolarda almış başını gidiyor. Sosyal medya denilen ve kuş dili konuşulan mecrayı hiç kaale almadan söylüyorum bunu. Silkinmemiz, kendimize gelmemiz lâzım.”

Guida: İslamcılık Avrupalılar’a anlatılamıyor
Politika

Guida: İslamcılık Avrupalılar’a anlatılamıyor

29 Mayıs Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Michelangelo Guida, Türkiye’de akademik camianın ilginç figürlerinden biri. Guida, Türkiye siyaseti-İslamcılık gibi alanlarda çalışmalar yapıyor.

Dindar Çocuk Yetiştirmek Ailenin Görevi, Devletin Değil
Fikir

Dindar Çocuk Yetiştirmek Ailenin Görevi, Devletin Değil

Son 200 yıllık hayatımızda İslâmcılık, muhafazakârlık, dönüşüm, modernleşme gibi kavramların görünmeyen taraflarını görmek ve üzerine farklı düşünceler geliştirmek için, Abdurrahman Arslan'ın ''Kıbleyi Kaybettiren Dönüşüm'' kitabında söyledikleri üzerinden yeni yollar keşfedilebilir.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.