Balyoz’da neden yeniden yargılama kararı verildi?

AYM'nin Balyoz ve Hanefi Avcı'yla ilgili kararının ne anlama geldiğini eski Cumhuriyet Başsavcısı ve Avukat Reşat Petek’e sorduk.

GÜNCEL .
balyoz’da neden yeniden yargılama kararı verildi?
RöportajEngin Dinç

Anayasa Mahkemesi Balyoz davası hükümlüleri ve Devrimci Karargah davası hükümlüsü Hanefi Avcı hakkında yeniden yargılama yapılması yönünde bir karar verdi. Bu karar kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Kararın ne anlama geldiğini eski Cumhuriyet Başsavcısı ve Avukat Reşat Petek’e sorduk. 

AYM, Balyoz ve Devrimci Karargah davası hükümlüsü Hanefi Avcı ile ilgili davaların yeniden görülmesine hükmetti. Bu kararları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru 2010 Anayasa referandumuyla getirildi. Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlaliyle vermiş olduğu bu kararlar, yeniden yargılama yolunu açtığı için eğer gerçekten yargılama sırasında ve Yargıtay incelemesi sırasında, -biz hüsnü niyetle gözden kaçan, dikkatten kaçan olarak öncelikle ifade edelim-, adli hata diyebileceğimiz ama ilgililere pahalıya mal olan sonuçlar ortaya çıkmışsa bunu düzeltme imkanı veriyor. Balyoz Davası ve dün son anda içeriği çok açıklanmamakla birlikte Hanife Avcı’nın davası hakkında verilen ihlal kararlarının, doğurabileceği hukuki sonuç şudur: Ceza Muhakemesi Kanunumuza göre Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararı vermesi yeniden yargılama sebebidir. Başka gerekçelerle yeniden yargılanma istendiğinde talepler reddedilmişti ama hak ihlali kararı verilince ret konusu gündemde değil, yasanın açık hükmüne göre yeniden yargılama yapılacak demektir. 

Bu yeniden yargılamanın ikinci sonucu da, hükümlü olanlar için yeniden yargılama söz konusu olunca otomatikman durumlarının tutuklu konumuna geçecek olmasıdır. 5 yıldan fazla tutukluluk da, yasalar aykırı olup hak ihlali olacağından tahliyeler gündeme gelecektir. 

Üçüncü olarak Anayasa Mahkemesi’nin verdiği ihlal kararının ilgili hükümlü veya sanıklar hakkında beraat kararı gibi algılanması da doğru değildir. Çünkü esastan suçlu veya suçsuz olduğuna hükmedilen bir karardan bahsetmiyoruz. Yargılamanın adil yargılama ilkelerine aykırı olduğu, savunmanın bazı taleplerinin hukuki gerekçeler yerinde olmadan reddedilmesi, bir de dijital delillerin yeniden incelenmesine dair talepler de tereddütleri, şüpheyi ortadan kaldıracak bir şekilde yeni bilirkişi incelemesi yaptırılmamasını bir hak ihlali olarak gördüğüne göre, yeniden yargılamada bu hususlar ikmal edilecek. Ortaya çıkan delil durumu ve hukuki duruma göre mahkeme yeniden karar verecektir. Belki haklarında dijital deliller dışında başka delil bulunmayan sanıkların beraatine giden bir yol açılmış olacaktır diyebiliriz. Ama dediğimiz gibi suç ve cezaların kişiselliği bağlamında meseleye baktığımızda başa dönülmüştür. Yeniden bütün sanıklar yargılanacaktır. Her sanık hakkında yeni delil durumuna göre de yeniden karar verilecektir. Bu Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararlarını böyle değerlendirmekteyim. 

AYM’Ye bireysel başvuru hakkı da, 12 Eylül darbecilerinin yeniden yargılanması da 12 Eylül 2010 referandumunun kazanımları oldu. gelen şeyler sanırım. Bu bağlamda 12 Eylül 2010 referandumu aslında Türkiye için bir milat oldu denilebilir. Bunun için ne söylersiniz?

Olaylara sadece iktidar ya da muhalefet gözüyle bakanlar ve yahut eleştirel gözle bakanlar belki çok farklı yorumlar yapıyorlar ama hukuk ilkeleri devleti açısından “Türkiye’de neler oluyor?”, “Bunları nasıl yorumlamak lazım?” diye baktığımda artık şunu söyleyebiliyorum; “hukuk işliyor”. Şuanda 12 Eylül darbecilerinin yargılanması, Balyoz, Ergenekon davalarında yaşanan süreçler, 28 Şubat darbecilerinin şu anda hala yargılanıyor olması, bütün aksaklıklarına, eleştirilen yönlerine rağmen hukuk kuralları çerçevesinde hareket edildiğini gösteriyor. Eğer 2010 referandumu ile anayasa değişikliği olmasaydı bireysel başvuru diye bir şey söz konusu değildi. Haklarının ihlal edildiğini ileri sürenler Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracaklar, oradan da en azından 5-6 yıl gibi uzun bir süre cevaplar gelmeyecek ve mağduriyetler daha uzun sürecekti. Ama AK Parti iktidarının kişi hak ve özgürlüklerinin korunmasını teminat altına alınması noktasında bu bireysel başvuru yolunu anayasal sistemimize dahil etmesi ve milletimizin de bunu olumlu karşılaması sonucunda, hakikaten çok önemli kritik bir dönüm noktasının aşıldığını, olumlu anlamda güzel bir gelişme olduğunu Türkiye şimdi pratikleriyle görmeye başladı. 

Belki şu söylenebilir; dün Balyoz davalarında farklı yorumlar yapılıyordu, kuvvetli delillerden bahsediliyordu. Ne oldu şimdi? İş tersine mi dönüyor? Ergenekon’da da aynı şekilde tahliyeler oldu. Tabi ki bu eleştiriler gündeme geliyor. Yargı mensuplarının bir kısmının görevlerine hukuk dışında başka şeyler karıştırdığı zaman artık ihmali aşan, görevi kötüye kullanma anlamında yargı görevlerini suiistimal ettikleri iddiaları gündeme getiriliyor. Tabii bunların da soruşturulup netleşmesi lazım. Onu yapacak makam da Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu. Ama bakıyorsunuz yeni HSYK yapılanmasında katılımcı, çoğulcu çok önemli çok önemli değişiklikler olmasına rağmen orada da bir anlamda ideolojik sebebe dayalı, bazı üyelerin ortak hareket etmesi neticesinde, bu soruşturma layıkıyla bugüne kadar yapılamadı. Ama hukuk işliyor, demokrasi de işliyor. Önümüzde HSYK seçimleri ve cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Dolayısıyla aksayan hususlar da bu süre içinde girdirilecektir diye olumlu yönde bakıyorum.  Bardağın dolu tarafını görmeye çalışıyorum.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Balyoz’da neden yeniden yargılama kararı verildi?

Yorumlar

bu röportaj için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Diğer Röportajlar

bunlar da ilgi çekebilir Röportaj Anasayfa
600 binden fazla Suriyeli yetim çocuk var
STK'lar

600 binden fazla Suriyeli yetim çocuk var

İHH Yetim Birimi Başkanı Murat Yılmaz: "Suriye’de yaşayan 8-9 milyon civarında insanın Türkiye, Lübnan, Ürdün, Mısır, Irak gibi ülkelere güvenlik endişesiyle göç ettiğini biliyoruz. Bunlar arasında ciddi miktarda da çocuklar yer alıyor."

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.