Okul seçiminde nelere dikkat edilir
Çocuk Eğitimi

Okul seçiminde nelere dikkat edilir

Çoguğunuz ilkokula başlayacak ama siz hala nasıl okul seçeceğinizi bilmiyorsunuz. İlkokul seçiminde okul-öğretmen özel-devlet ikilemlerine bakışınızı değiştirecek bir röportaj

Finans

"700 yıllık geçmişi inkarın sancılarını çekiyoruz"

"Yaşadığımız çağ toplumların, yerelin ve küreselin birlikte yaşaması halinde ileri gidebileceği, refaha ulaşabileceği bir yüzyıldır. Geçmişindeki başarılar hikâyelerini bulup, bunları yukarı çıkartan toplumlar 21.yüzyılda başarılı olmaya aday toplumlar olarak ortaya çıkıyor"

Yaşından büyük usta: Sedefkar Fatma Ayran
El Sanatları

Yaşından büyük usta: Sedefkar Fatma Ayran

Küçücük bir atölye. Bir tarafta sedefler, akikler, natilüsler, bağalar, boynuzlar, gümüşler, diğer tarafta milimetrik testereler, keskiler, zımparalar, cilalar, aydınger kâğıtları. Sedefkâr Fatma Ayran’ın usta elleri dokunduğunda bu malzemelerin nasıl takılara, tablolara, aynalara, taraklara dönüşeceğini gösteren örneklerse duvarlarda.

'Elveda küreselleşme'
Politika

'Elveda küreselleşme'

"Şu an NATO ve Rusya kendi askeri alanlarının hattını çiziyor. Bir hat savaşı var. Yeni Berlin Duvarı nerede çizilecek? Rusya iki kutuplu dünyaya geri dönüşü zorluyor. Yani ‘elveda küreselleşme’ diyebiliriz."

Dünya dengeleri değişim arefesinde
Politika

Dünya dengeleri değişim arefesinde

Son birkaç yüzyılda dünya tarihinde sistemik savaşların yaşandığını söyleyen Prof. Dr. Muhittin Ataman, “Şu anda mevcut rejim yıkılmış bulunuyor, yerine yeni bir sistem ikame edilmiş değil. Bu yanıyla bakılınca bir kriz ve geçiş dönemindeyiz. Buradan yeni bir sistemin çıkması da sistemik bir savaşla mümkün” dedi.

'Anti-Erdoğanizm' hastalıklı bir saplantı
Politika

'Anti-Erdoğanizm' hastalıklı bir saplantı

Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Süleyman Seyfi Öğün, 1 Kasım Seçimi sonrası oluşan tabloyu yorumlarken, "Anti-Erdoğanizm” çok hastalıklı bir saplantı. Anti-Erdoğanizm artık muhalefeti büyütecek bir şey de değil" dedi.

Türkiye değil AB frene bastı
Dış Politika

Türkiye değil AB frene bastı

Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, “Türkiye ile AB arasında yaklaşık beş yıldır bir durgunluk dönemi olduğu aşikar. Türkiye müzakerelere başladığı anda Avrupa Birliği frene bastı. Türkiye’nin üyeliğine itiraz eden Sarkozy, Merkel gibi isimler iktidara gelince bu frene daha kolay basıldı” dedi.

Kitap

"Kültürel iktidara kafa tutmaya geldik"

Aylık Kültür dergisi Cins'in ilk sayısı çıktı. Cins'in Yayın Yönetmeni İsmail Kılıçarslan, "Çakma kültürel iktidarın" rahatını, huzurunu bozmak için yola çıktık."

Olaylar

"Batı insanları değil sınırları korudu"

Başbakan Başdanışmanı Dr. Murtaza Yetiş, Suriye’deki iç savaş bitmeden mülteci sorununun çözülemeyeceğini söyledi.Sorunun küresel sistemin zafiyeti olduğunu belirten Yetiş, “Batı insanları değil sınırları korumaya çalıştı. Bu politika ile ‘Avrupa medeniyeti’ algısı çöktü” dedi.

Kadın elinden ilk tefsir
İslam

Kadın elinden ilk tefsir

Merhum Sait Çekmegil'in kızı Semra Kürün Çekmegil, Türkiye'nin bir kadın müfessir tarafından yazılan ilk tefsiri tamamlandı. Yaklaşık 30 tefsirden faydalanılarak yazılan 13 ciltlik "Okuyucu Tefsiri" günümüz meselelerini de ele alıyor.

“PKK işlevsiz kalacağı için barışı istemedi”
Politika

“PKK işlevsiz kalacağı için barışı istemedi”

Prof. Halil Berktay: "Sol liberaller kendi kibirleri yüzünden Erdoğan'dan nefret ediyor. Çözümün başarısı AK Parti'ye yaramaması için barışı sabote ediyorlar. PKK, AK Parti'nin Türkiye'ye barışı getireceğini, reformlara devam edeceğini, sivil anayasayı hayata geçireceğini domuz gibi biliyordu. PKK işlevsiz kalacağı için barışı istemedi."

Müslüman Hukukçu nasıl olmalı?
Hukuk

Müslüman Hukukçu nasıl olmalı?

“Müslüman Hukukçu bilinci bir yandan ideolojik olarak aidiyetini bilmesi gerektiği kadar, yeniden inşa süreçlerinde hangi rolleri alacağını da bilmektir.”

'Çatışma ortamı HDP'nin oylarını artırır'
Politika

'Çatışma ortamı HDP'nin oylarını artırır'

ANAR araştırma şirketinin sahibi İbrahim Uslu'ya göre, mevcut ortam HDP'nin oylarını artırır, AK Parti ve CHP'nin oylarını ise düşürür. Uslu,"AK Parti bunu bilmiyor mu?" sorusuna,"Bazen süreci değiştiremiyorsunuz. Fırtına geliyorsa geliyordur" diyor.

Bayraklı: HDP, PKK'nın eylemlerini kınamalı
Politika

Bayraklı: HDP, PKK'nın eylemlerini kınamalı

Türk Alman Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Enes Bayraklı, HDP'nin PKK'nın yaptığı eylemleri kınamamasını eleştirdi. Bayraklı; HDP'nin meclise girmesi, PKK vesayetinden kurtulması açısından tarihi bir fırsattı."

Olaylar

"PKK, HDP'ye alan açmalı"

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, 7 Haziran sonrasının 'heder edildiğini' belirterek 'PKK'nın tek taraflı çatışmasızlık ilân etmesini ve HDP'ye daha fazla alan açmasını istedi.

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.