Davutoğlu: Gerekirse Suriye’de kara gücü kullanırız
Politika

Davutoğlu: Gerekirse Suriye’de kara gücü kullanırız

Al Jazeera'nin sorularını yanıtlayan Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin uluslararası mutâbakatı tercih etse de, gerekirse tek başına Suriye'ye kara gücü gönderebileceğini belirtti. "Gerek nefsi müdafaa, gerek IŞİD ya da diğer terör grupları ile mücadele perspektifinden alınan kararlar şimdiden bize meşruiyet sağlıyor" dedi.

Sultan Vahdeddin'in sürgün yılları
Tarih

Sultan Vahdeddin'in sürgün yılları

Sultan Vahdeddin'in Sanremo'daki sürgün yılları, İtalyan araştırmacı Riccardo Mandelli tarafından kaleme alındı. Son Sultan/ Osmanlı İmparatorluğu'nun Sanremo'da Ölümü adlı kitapta; Vahdeddin'in hayatından Mustafa Kemal'le ilgili anılara, uluslararası entrikalardan günlük hayata dair trajedilere, casusluktan cinayete kadar bir çok konu var.

'Muhafazakâr Kürtler sahipsiz'
Fikir

'Muhafazakâr Kürtler sahipsiz'

Yazar Müfit Yüksel, Güneydoğu’daki çatışmalı sürecin ardından muhafazakâr kesimlerin kendilerini sahipsiz hissettiğini, bu kesimleri kazanmak için Kürt sorununa yönelik reformların başlaması gerektiğini söylüyor.

İslamcılık ezberini dergiler bozdu
Kitap

İslamcılık ezberini dergiler bozdu

Son 100 yılda yayımlanan İslami dergiler üzerinden İslamcılık okumaları yapan Vahdettin Işık, İslamcılık düşüncesinin en sağlam temellerinin İslamcı dergilerde attığını dile getiriyor. Mevdudi, Seyid Kutup gibi Radikal İslamcı yazarların ilk tercümelerinin nur talebesi Salih Özcan tarafından yapıldığınına dikkat çeken Işık, Radikal İslamcılık ve nurculuğun bir dönem aynı dergide okurla buluştuğunu söyleyerek ezber bozuyor.

Ersin Çelk:
Medya

Ersin Çelk:"İnternet haberciliği risk,risk almazsan yapmazsın"

"Bilgiyi teyit ettirmektense bu haberi önce ben gireyim anlayışı ile bilgi, haber teyit ettirilmeden yayına sokuluyor. Gezi olaylarında bu ülkenin önemli medya organları Avrasya Maratonu fotoğraflarını “binlerce kişi köprüden geçti” şeklinde geçti. Bunlar hep twitter yanılgılarıydı, yani teyit edilmemiş sosyal medya bilgisiydi."

'İçi boş ümmetçilik bitti'
Fikir

'İçi boş ümmetçilik bitti'

'Neoliberal İslâmcılık' adlı kitap yazan Ercan Yıldırım Türkiye’de Neoliberal İslâmcılık’ın yerini Milli ve Yerli İslâm’a bırakmaya başladığını söyledi. Yıldırım, "Neoliberal İslâmcılar 2011 e kadar içi boş bir ümmetçilik kavramı içinde çırpınıyorlardı" diyor.

Arapça el yazmaları Avrupa'yı aydınlattı
Tarih

Arapça el yazmaları Avrupa'yı aydınlattı

Prof. Hogendijk:“Bilimin Ortaçağ İslam kültüründe teknik olarak son derece üst düzeyde olduğunun farkına varmalıyız. Örneğin, güneş ve ay tutulmalarını önceden tahmin mümkündü”

Altan Tan: Halk silahlı mücadele istemiyor
Politika

Altan Tan: Halk silahlı mücadele istemiyor

HDP’li Altan Tan’a göre çözüm sürecinin sona ermesiyle gelinen çatışmalı ortamdan halk rahatsız. Tan, “Halk, haklarını elde etmek için savaş, silahlı mücadele istemiyor. Politikanın devrede olmasını istiyor” dedi.

Politika

"Cemevlerinin statüsü en öncelikli konu"

Başbakan Davutoğlu'nun başdanışmanı Necdet Subaşı, cemevlerinin statüsünün hukuki bir çerçevede çözümleneceğini, bu konuda hükümette ciddi bir kararlılık olduğunu söylüyor.

İlhami Işık: PKK kendi ayağına sıktı
Politika

İlhami Işık: PKK kendi ayağına sıktı

"Bugün ne yapmak istiyorsanız siyasetle yapın diyen bir devlet var. Buna karşı ‘hayır ben yöneteceğim benim dediğim olacak ben doğruyum’ diyen ve bunun için şiddet uygulayan bir PKK var. Böyle olunca da doğal olarak yaşanan her şey ilk defa PKK'nın aleyhine gelişiyor."

Kani Torun:İran bölgeye ihanet ediyor
Politika

Kani Torun:İran bölgeye ihanet ediyor

Diplomatik kökenli milletvekili Dr. Kani Torun, "Ortadoğu'nun yeni bir soğuk savaşa girmesi kuvvetle muhtemel" diyerek İran'ın bölgeye ihanet ettiğini söyledi. Torun, "İran bu kadar keskinleşmeyip çatışmayı körüklemeseydi, bölgede barış sağlanabilecekti. İran, Şia kompleksini yenemediği için durum bu noktaya geldi” diye konuştu.

Ortadoğu'da şiddet sarmalı
Olaylar

Ortadoğu'da şiddet sarmalı

"İran’ı basit bir devlet olarak tek, bir ulus devlet olarak algılayamayız. İran, Şiilik üzerinden kendi bölgesi dışında etki üreten bir ülke. Suudi Arabistan da aynı şekilde bir yapıya sahip. Suudi Arabistan bir krallığın ötesinde Körfez bölgesinde ve dünyanın diğer kısımlarında petrol gücü ve meşruiyeti nedeniyle etki alanı üreten bir ülke."

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.