Mahyalar bize ne diyor?
Ramazan Günlüğü

Mahyalar bize ne diyor?

Her Ramazan cami minarelerinde gördüğümüz “Hoşgeldin onbir ayın sultanı Ramazan” mahyası bu yıl da birçok caminin süsü oldu. Bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen 'infak' teması ile alakalı mahyalarda İstanbul'u bir kandil gibi aydınlatıyor. Peki, 400 yılı aşkın süredir Ramazan ayının vazgeçilmez geleneği olan mahyalar bize ne anlatıyor?

Oruç kâfirlere meydan okumaktır
Ramazan Günlüğü

Oruç kâfirlere meydan okumaktır

Biz müminler oruç tutarak şunu ifade ederiz: “Biz yememizi, içmemizi ve ürememizi dahi Rabbimizin bize tayin ettiği sınırlar içerisinde gerçekleştiririz. Biz en temel ihtiyaçlarımızdan olan bu şeyleri Rabbimizin emrettiği şekilde yapıyorsak yani ye dediği zamanlar yiyor yeme dediği zamanlar yemiyorsak, hayatımızın diğer alanlarında da pekâlâ Rabbimizin emirleri ile hareket ederiz.”

Fıtratımızdan bir parça: Fitre
Ramazan Günlüğü

Fıtratımızdan bir parça: Fitre

Ramazan'ın son 10 gününe girmiş bulunuyoruz. Bu günlerde Ramazan ayının kendine has ibadeti olan oruç gibi itikâfı da Peygamber Efendimiz'in sünneti olarak yaşatıyoruz. Ramazan'a veda ettiğimiz bu günlerde hayrımızı daha da artırmak için yaratılış bo

Ahirette insanı iflasa sürükleyen amel
Ramazan Günlüğü

Ahirette insanı iflasa sürükleyen amel

İslâm âlimlerinin çeşitli ayet ve hadislere dayanarak tespit ettikleri büyük günahların çoğu kul haklarıyla ilgilidir. Hz. Peygamber, kul haklarını ihlâl eden kimsenin ahiretteki durumunu “müflis” olarak nitelendirmiştir.

​Ahde Vefa
Kıssalar

​Ahde Vefa

"...şimdi siz bu cezayı infaz ederseniz yetimin hakkını zayi ettğiniz için Allah indin’de sorumlu olursunuz..."

Onun döneminde zekat verilecek kimse kalmamıştı
Ramazan Günlüğü

Onun döneminde zekat verilecek kimse kalmamıştı

Emevi halifeleri İslam dünyasında sultan-halife olarak görülür. Bu anlayışın tek istisnası, 8. Emevi ve 12. İslam Halifesi Ömer b. Abdülaziz'dir. Kısa süre halifelik yapmış olmasına rağmen (H. 99-101 / M. 717-720) icraatlarıyla Müslümanlar tarafından

Osmanlı çorbaları
Ramazan Yemekleri

Osmanlı çorbaları

600 yıllık geçmişe dayanan Osmanlı mutfağı, birbirinden ilginç çorba tarifleri barındırıyor. Unutulmaya yüz tutan Osmanlı çorbalarının bir ya da birkaçını Ramazan ayında deneyebilirsiniz.

Sadaka taşı
Ramazan Günlüğü

Sadaka taşı

İstanbul'un eski semtlerinden Üsküdar'da, Kaymakamlıktan aşağı Doğancılar Caddesi boyunca yürürseniz, eski evlendirme dairesinin yol ayrımına geldiğinizde, kaldırımın sağ yanında yerden yaklaşık bir metre yüksekliğinde ve otuz santim kadar çapında ortası çukur, pembe bir sütun parçası görürsünüz. Rivayete göre bu sütun, artık İstanbul'da sayıları çok azalmış olan sadaka taşlarından biridir.

Çok Okunanlar

Bölüm Manşetleri

Öne Çıkanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.