'Sipsi' dünya birinciliği kazandırdı
Yerli Müzik

'Sipsi' dünya birinciliği kazandırdı

Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Geleneksel Türk Müziği Bölümü Öğretim Görevlisi Bedel, Polonya'da düzenlenen Dünya Halk Müziği ve Halk Oyunları Yarışması'nda yöresel çalgı "sipsi" performansıyla birinci oldu.

Engelli gençler, notaların gücüyle iyileşecek
Yerli Müzik

Engelli gençler, notaların gücüyle iyileşecek

Engelli gençler için müzik kursu açan Zeytinburnu Belediyesi Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi ile Yerel Kalkınma AB İlişkileri Koordinasyon Merkezi (ZEYKOM), Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen “İyileştirici Güç: Müzik Projesi” ile Zeytinburnulu engelli gençleri, notaların gücüyle iyileştirmeye hazırlanıyor.

Yerli Müzik

"Yeni, En Yeni, Yepyeni Türk Müziği Hareketi!"

"Bir yanda tüm yönleriyle müziğe verdiği zararlar açıkça ortaya koyulmuş ideolojik temelli bir müzik tasavvurunu, yüz yıl öncesine ait cümlelerle yeni bir şeymiş gibi anlatan bir profesör; diğer yanda yıllarca mevcut hâliyle yeterli görülmeyip ancak bir hammadde olarak değer biçilerek aşağılanmış Türk halk müziğinin "çoksesli olduğunu" söyleyerek, açıkça yanlış bilgi vermekte beis görmeyen bir halk müziği emekçisi."

Türk bestecilere
Yerli Müzik

Türk bestecilere "dijital müzik kütüphanesi"

Cumhuriyetin ilk konservatuvarı olan Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'na bağlı MÜSAM, Türkiye'de ilk defa klasik Türk müziği bestecilerinin el yazması yaklaşık 150 eserini dijital ortama aktaracak

Dünya çapında bir 'İslam müzik düşüncesi
Yerli Müzik

Dünya çapında bir 'İslam müzik düşüncesi" vardır

"Allah'ın ipine tutunup yükselen ve görüş zâviyesi ile birlikte görme şekli de değişen kişinin, mûsikîyi anlama şekli ve mûsikî hakkındaki tefekkürü de, Allah'ın ipine tutunup yükselmenin sağladığı geniş zâviye ile birlikte elbette farklılaşmakta ve zenginleşmektedir."

'Sokakta müzik yapmak cesaret gerektirir'
Yerli Müzik

'Sokakta müzik yapmak cesaret gerektirir'

Sedat Anar, son olarak Yunus Emre Hazretleri'nin nutk-u şeriflerini bestelediği 'Âşık Ölmez' isimli bir albüm yayınladı. Anar, müziği ve son albümüyle ilgili Ahmed Öztürk'ün sorularını cevapladı.

Selda Bağcan'ın 40 yıllık serüveni
Yerli Müzik

Selda Bağcan'ın 40 yıllık serüveni

Muhteşem sesi ve farklı yorumu ile dünyadaki pek çok müzik araştırmasına konu olmuş sanatçı Selda Bağcan’ın 1971’den bu yana seslendirdiği 40 ‘hit’ şarkısından oluşan ‘Selda Bağcan –40 Yılın 40 Şarkısı’ albümü raflardaki yerini aldı.

Yerli Müzik

"Siyasi düşüncem sanatımı besliyor"

Konserlerindeki siyasi söylemleriyle dikkat çeken Uğur Işılak: Düşüncelerim sanatımın önüne geçmez, aksine sanatımı besler. Yaptığım müzik bunu gerektirir. 27 yıldır bu memleketin ekmeğini yiyorum; iki kelam etmeyecek miyim?" dedi.

Ülkemizde marş haline gelmiş şarkılar Yahudilerin
Yerli Müzik

Ülkemizde marş haline gelmiş şarkılar Yahudilerin

Sanatçı İlham Gencer, İsrail'in her ülkede insanları birbirine düşürmek amacıyla şarkılarla propoganda sistemi kurduğunu belirterek, "Memleketim", "Hayat bayram olsa" ve "Sev kardeşim" gibi şarkıların, Yahudiler'in milli marşı olduğunu açıkladı.

Çok Okunanlar

Bölüm Manşetleri

Öne Çıkanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.