Genç Öncüler Mart/128. Sayısı "Hangi Medeniyetin İnsanıyız?" Manşetiyle Çıktı!

Dergide, bu ay, iki yüzden fazla yıldır İslam dünyasını meşgul eden medeniyet konusu dosyaya taşınıyor. İslam ve Batı medeniyeti, hayatı yorumlama biçimlerimiz ve Müslümanların aldığı tavır dosyada kendine yer bulan konulardan. Tanzimat’la beraber başlayan Batılılaşma süreci de dosyada mevcut. Diğer yandan film tahlili, hikaye, şiir ve gündem içerikleriyle Genç Öncüler mart ayında da yine dopdolu.

KÜLTÜR SANAT .
genç öncüler mart/128. sayısı hangi medeniyetin insanıyız? manşetiyle çıktı!

Derginin sunuş yazısı ise şöyle:

19. yüzyıla geldiğimizde Osmanlı toplumunda sosyal hayatı derinden etkileyecek ve daha önceden pek aşina olmadığımız fikirler yüksek sesle dillendirilmeye başlandı. Devletin Batı karşısında siyasi ve ekonomik açıdan geri kalmasına da halk içinde fakirliğin boy göstermesine de ve hatta yaşanılan hayatın gerçekten kötü olduğunun düşünülmesine de bağlayabileceğimiz bu fikirler, devletin ve toplumun bir daha eskisi gibi olmayacağının işaretlerini veriyordu. Zaten başlamış olan Batılılaşma – M. Fatih Andı Hoca’nın daha hakkaniyetli ve isabetli ifadesiyle Batıcılaşma- bu dönemde iyice kendini hissettirdi ve düşünüşte ve görünüşte Batı’ya açılma fikri derinleşti. Bu mesele bir soruyu da beraberinde getirmiş oluyordu:“Hangi Medeniyetin İnsanıyız?”

1900’lerin başıyla iyice derinleşen bu soru fikir dünyasında geniş yankı buldu. Batı’nın ilmini alıp kendi karakterimizden ödün vermeden yaşayabileceğimiz de, Batı’nın her şeyini reddedebileceğimiz de, Batı’nın yaşam tarzını kabul etmeden hayatta kalamayacağımız da konuşuldu.

Üzerinden çok zaman geçti. Şu an 2018 Mart’ındayız. İki yüz yıllık mezkur sorunla ve soruyla bağlantısının ne kadar olduğunu da düşünerek bugün yine aynı soruyu soruyoruz: “Hangi Medeniyetin İnsanıyız?”

Bu soruyu sorarken belki sadece son iki yüzyılın sorunlarıyla değil günümüzün kaygılarıyla da hareket ediyoruz. Fikir hayatımızda derin ve canlı bir medeniyet muhasebesinin olmadığının farkındalılığıyla fakat eski sorunlardan bağımsız olmayan bir hayat tarzının –Müslümanca bakışın- muhasebesini yapmaya çalışacağız.

Genç Öncüler, bu ay, bir medeniyet ve anlayış muhasebesi yapıyor ve yaşam tarzımızı irdeleyerek “Hangi medeniyetin insanıyız?” diye soruyor. Tanzimat’tan bu yana toplumsal hayatımızdaki değişimin, anlayışın ve reflekslerin hangi dünyaya ait olduğunu bulmaya çalışıyor. Modern dönemin kaygıları ve sekülarizm ile vahiy arasına sıkışıp kalan eylemlerimiz de dosyadaki konulardan.

Genç Öncüler’in genç yazarları olarak gayemiz; toplumsal yaşamımızda karşılaştığımız iyilikleri, kötülükleri, kolaylıkları ve zorlukları, siz değerli okurlarımıza en anlaşılır şekilde aktarmaktır. Kadromuz, adaletle şahitlik vazifesini unutmayarak yazılarını kaleme alma gayretindedir. Çünkü bu bize Rabbimizin vahiyle sabit kıldığı bir görevdir. Bütün sayılarımızı bu bilinçle çıkarıyoruz. Çalışmamızın hayırlara vesile olmasını diliyor, keyifle okumanızı temenni ediyoruz.

Ey inananlar! Kendinizin, ana babanızın ve en yakınlarınızın aleyhine dahi olsa adaleti titizlikle ayakta tutan ve sırf Allah için şahitlik eden kimselerden olun. (Şahitlik ettiğiniz) Zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın)! Çünkü Allah her ikisine de (sizden) daha yakındır. Öyleyse kendi boş arzu ve heveslerinize uymayın ki adaletten uzaklaşmayasınız. Eğer (gerçeği) çarpıtırsanız ya da (şahitlikten) kaçınırsanız biliniz ki Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır. Nisa/135

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Genç Öncüler Mart/128. Sayısı "Hangi Medeniyetin İnsanıyız?" Manşetiyle Çıktı!

Yorumlar

bu kitap hakkında ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Diğer Kitaplar

bunlar da ilgi çekebilir Kitap Anasayfa
Baška dergisinin yeni sayısı çıktı
Kitap

Baška dergisinin yeni sayısı çıktı

Her sayısında bir Balkan şehrini dosya konusu yapan dergi daha önce; Saraybosna, Belgrad, Üsküp, Prizren, Mostar ve Zagreb şehirlerini incelemişti. Bedri Rahmi vâri bir mottoyla yola çıkan ve dünyayı en az üç dilde okumanın gerekliliğine inanan Baška; Boşnakça, İngilizce ve Türkçe olarak üç dilde yayınlanıyor.

Genç Öncüler’in Şubat/127. Sayısı “Fikirlere Vurulan Pranga: İZM’LER” Manşetiyle Çıktı!
Kitap

Genç Öncüler’in Şubat/127. Sayısı “Fikirlere Vurulan Pranga: İZM’LER” Manşetiyle Çıktı!

Dergide, bu ay, “modern” zamanın kavramları dosyaya taşınıyor. Batı’da cereyan eden ve bütün dünyaya yayılan düşünce akımlarının ifade ettiği manalar sorgulanıyor. Sekülerizm, Narsizm, Hedonizm, Feminizm, Ateizm, Deizm başlıca kavramlardan. Diğer yandan film tahlili, gezi yazısı ve gündem içerikleriyle Genç Öncüler şubat ayında da yine dopdolu.

Bir İhtilalcinin Anatomisi -Ebu Müslim Horasani
Kitap

Bir İhtilalcinin Anatomisi -Ebu Müslim Horasani

Daha önceki davetçilerin ve liderlerin başaramadığı zor bir görevi başararak, Abbasi ihtilalinin ilk kıvılcımını yakmış, Abbasiler'in iktidara gelmelerinde etkin rol oynamış ve aile içi muhaliflerinden kurtulmalarını sağlamıştır.

Mana Yayınları'ndan yeni Kitap
Kitap

Mana Yayınları'ndan yeni Kitap

Mana Yayınları yeni bir kitap ile yeniden sizlerle. Ayşe Yaşar Ümütlü'nün yeni kitabı "Devlet ve Toplum Felsefesi Üzerine Denemeler" çıktı.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.