Umran Dergisi Kasım 2017 Çıktı!

Balfour Deklarasyonu’nun yüzüncü yılında Ortadoğu’nun içine girdiği süreçte kendisini müslüman olarak kabul eden, Allah’a ve ahiret gününe iman eden herkesin, özellikle, müslüman Türk, Kürt, Arap ve Fars kardeşlerimizin takınacakları ortak tavır, adalet ekseninde bir barış ortamının sağlanması için duruş ortaya koymak, nemelazımcılığı terk etmek olmalıdır. Uzun yıllar kader birliği yaptığımız, kanlarımızın karışıp bu toprakların tümünü suladığı, kız alıp kız verdiğimiz, etle kemik olduğumuz bir

KÜLTÜR SANAT .
umran dergisi kasım 2017 çıktı!

Balfour Deklarasyonu’nun yüzüncü yılında Ortadoğu’nun içine girdiği süreçte kendisini müslüman olarak kabul eden, Allah’a ve ahiret gününe iman eden herkesin, özellikle, müslüman Türk, Kürt, Arap ve Fars kardeşlerimizin takınacakları ortak tavır, adalet ekseninde bir barış ortamının sağlanması için duruş ortaya koymak, nemelazımcılığı terk etmek olmalıdır. Uzun yıllar kader birliği yaptığımız, kanlarımızın karışıp bu toprakların tümünü suladığı, kız alıp kız verdiğimiz, etle kemik olduğumuz bir halkın çocuklarına karşı takınılacak tavır, sevgi, saygı ve kardeşlik olmalıdır.

Türkiye acilen, muhafazakâr demokrasiyle milliyetçi söylemin oluşturduğu ittifakın etkisiyle son yıllarda dozu gittikçe artan milliyetçi perspektifi terk etmelidir. Bu perspektif birleştirici değil parçalayıcıdır. Türkiye’nin görevi, paramparça edilmek istenen İslâm coğrafyasına önderlik etmek olmalıdır; böyle bir sorumluluğu vardır. Türkiye, İslâm ülkeleri ile arasında olan sorunları, bu sorumluluk çerçevesinde ele alarak çözmek zorundadır.

İttihatçıların, Şerif Hüseyin ve oğullarının, 100 yıl önce göremeyip düştükleri tuzağa ve Molla Mustafa Barzani’nin düştüğü tuzağa, bugün Müslüman hassasiyeti olan hiç kimse düşmemelidir. Ortadoğu, 100 yıl önceki gibi, yeniden bölünmek, daha küçük parçalara ayrılarak daha kolay yutulmak istenmektedir. Yeni düşmanlıklar ihdas edilerek çatışmalar ve savaş ortamı oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Acil gündemlerin en kışkırtıcı yanı, insanı serinkanlı düşünmekten, sağlıklı kararlara varmaktan uzak tutma kabiliyetidir. Böyle durumlarda insan tek başına kalmamalı, mutlaka istişare hukukunu gözeterek “hayırlı işleri genişçe yaymak” yani “birr” ödevini yerine getirmelidir. Aksi halde acil gündemin dümen suyunda aşırı duygusal davranma tehlikesi mevcuttur. Bu tehlike bireylerin kendi zihin ve kalplerini zincirlemelerine benzemez. Bütün toplumun zihnini ve kalbini zincirleyebilir.

Türkiye’nin, mevcut iktidar üzerinden hareketle düşmanları tarafından köşeye sıkıştırılmaya çalışıldığı bu süreçte, toplumun daha kenetlenmesi, mezhep, meşrep ve sivil organizasyonların, ötekileştirici, dışlayıcı, tahkir edici dili bırakıp ciddi bir itidal diline sarılmalarının vaktidir. Elbette bu tutumun yukarıdan aşağıya doğru yansıtılması en doğrusu olacaktır. Herkesin takdir edeceği üzere bu bağlamda, öncelikle siyasilerin çok daha hassasiyet göstermeleri gerekiyor.

Bazı Başlıklar:

Tahkir Edici Üslupla Sorunlar Çözülemez/Burhanettin CAN

Gündem Telaşını İtidale Çekmek/M. Önal MENGÜŞOĞLU

Balfour Deklarasyonu: Bir Ulusa Verilen Vaat/Martin KRAMER

Gerilen Türkiye-ABD İlişkileri ve Gelecek/M. Samet TOMAKİN

Din Yorgunu Olmak veya Dini “Yormak”/Ahmet DAĞ

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Umran Dergisi Kasım 2017 Çıktı!

Yorumlar

bu kitap hakkında ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Diğer Kitaplar

bunlar da ilgi çekebilir Kitap Anasayfa
Mana yayınlarından yeni bir kitap
Kitap

Mana yayınlarından yeni bir kitap

Dünyanın birçok ülkesinde Yahudi varlığı etkin ve aynı zamanda merak konusudur da. Bir taş atımlık mesafedeki komşumuz İran ve içerisinde yaşayan Yahudi azınlığın tarihini en çok bilmesi ve araştırması gereken belki de Türk siyaset ve düşünce dünyasıdır.

Umran Dergisi Ekim Sayısı Çıktı!
Fikir

Umran Dergisi Ekim Sayısı Çıktı!

Umran dergisinin 278. sayısı, Şerif Mardin’in çalışmaları üzerinden Türkiye’nin seküler yapısını, siyasi, dini, kültürel reflekslerini ve dönüşümleri ele alan kapsamlı dosyayla çıktı!

Yarına söyleyecek sözü olanların dergisi:
Kitap

Yarına söyleyecek sözü olanların dergisi: "YARIN"

Edebiyat, sanat ve fikriyat dergisi "Yarın", okuyucuyla buluştu. Yazı İşleri Müdürü Açıkgöz, "Farklı fikirlere sahip birçok yazar ve şaire yer verdik. Tabii, bu kadar değerli ismi bir araya getirmek zor oldu." dedi.

Otto yayınlarından yeni kitap
Kitap

Otto yayınlarından yeni kitap

Gerlof Von Vloten tarafından kaleme alınan "Arab Hakimiyeti, Şia ve Mesih Akideleri" kitabı Mehmed Said Hatipoğlu tarafından tercüme edilmiştir.

Genç Öncüler dergisi, Ağustos/121. sayısında “Öncülerimiz: Genç Sahabeler” dosyasıyla çıktı.
Kitap

Genç Öncüler dergisi, Ağustos/121. sayısında “Öncülerimiz: Genç Sahabeler” dosyasıyla çıktı.

Dergide bu ay, peygamberimizin mübarek yardımcılarından genç sahabeleri anlatma gayreti görülüyor. Sahabe portreleri çıkarılıyor, genç ve sahabe olmanın anlamı sorgulanıyor ve peygamberimizin gençlere yaklaşımı, bir öğretim metodu olarak inceleniyor. Sahabe hayatını anlatan kitapların bibliyografyası da dosyada kendine yer bulan konulardan. Diğer yandan röportaj, atölye, siyasi tarih, gezi yazısı, yakın tarih ve gündeme dair içerikler ile Genç Öncüler ağustos ayında 121. sayısıyla yine dopdolu!

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.