Genç Öncüler Haziran sayısı çıktı

Genç Öncüler, Haziran/119. sayısında Kur’an Eğitimi ve Hafızlık dosyasıyla çıktı.

KÜLTÜR SANAT .
genç öncüler haziran sayısı çıktı

Genç Öncüler'de bu ay, dünyada ve Türkiye’de uygulanan hafızlık eğitim sistemleri masaya yatırılıyor; Kur’an kursları inceleniyor. Vahyin nazil olmasıyla başlayan süreçten günümüze kadar Kur’an’ın hafızlar eliyle aktarılmasına dikkat çekiliyor. Vahyin nasıl bir hayat modeli sunduğu da incelenen konular arasında. Diğer yandan röportaj, atölye, portre, sinema, gezi yazısı ve gündeme dair içerikler ile Genç Öncüler haziran ayında 119. sayısıyla yine dopdolu! 

Derginin sunuş yazısı ise şöyle:

İlahi mesaj, ilk insandan son nebiye kadar mübarek elçilerin sözlerinde dolaştı durdu. İlahi mesajlar varaklarda gezdi, kağıtlara döküldü, gönüllerde ve zihinlerde dolaştı. Allah’ın insanlar arasından hakkı ve sabrı tavsiye eden kulları azaldığında yahut kalmadığında alemlere rahmet olarak gönderilen son nebi Allah’ın vahyini kullar arasında yükseltti: “Kendinizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun.” (Tahrim, 6). Günler geçti ve Nebi nakletti Allah’ın vahyini. Yirmi üç senede “Oku!” diyerek başlayan kutlu mesaj, “Artık Rabbini hamd ile tesbih et ve bağışlamasını dile! Muhakkak ki O, çok bağışlayandır!” sözleriyle noktalandı ve müminlere en büyük miras olarak kulaktan kulağa yayıldı. Kur’an’ı zihinlerinde ve gönüllerinde taşıyan sahabeler onu ezberledi, ezberletti ve korudu. Hafızlar muhafız oldu, Yaradan’ın emanetini tertemiz bir şekilde Müslümanlara iletti.

Genç Öncüler,  bu ay, Kur’an Kursları ve Hafızlık” dosyası ile okuyucularının karşısına çıkıyor. Kur’an’ın nüzul olduğu dönemden günümüze kadar Kur’an’ın nasıl ezberlendiğinin ve günümüzde hafızlığın hangi yollarla yapıldığının araştırmasını yaptık. İslam coğrafyasındaki Kur’an kurslarının nasıl kurumsallaştığını ve hangi yöntemleri takip ettiğini anlattık. Hindistan’dan Türkiye’ye, Somali’den Amerika’ya kadar kurumsallaşan Kur’an kurslarını yazdık. Hadislerin, hafızlığı anlatan yönlerini kaleme aldık. Kur’an kursları ile söyleşiler yaptık.  Osman Zinnur Aksu, Kurân’ın hayatımızdaki yerini sorguladı. Merve Mahitapoğlu, dünyadaki hafızlık yöntemlerini yazdı. Sena Dağ, Sümbül Efendi Kur’an Kursu ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Yusuf Mahitapoğlu, Türkiye’deki meal çalışmalarının bibliyoğrafyasını hazırladı. Dücane Demirtaş, Aliya’nın partisinde görevini yürüten Bosna SDA milletvekili Naidin Ahmetspahić ile Bosna siyasetini konuştu.  Bunun yanında portre, röportaj, sinema, fotoğraf ve şiir köşeleriyle Genç Öncüler haziran ayında da yine dopdolu.

Genç Öncüler’in genç yazarları olarak temel gayemiz, toplumsal yaşamımızda karşılaştığımız iyilikleri, kötülükleri, kolaylıkları, sıkıntıları siz değerli okurlarımıza en anlaşılabilir şekilde aktarmaktır. Kadromuz adaletle şahitlik vazifesini unutmayarak, bu bilinçle yazılarını kaleme almaktadır. Çünkü bu bize inandığımız Rabbimizin vahiyle sabit kıldığı bir görevdir. Çıkarttığımız bütün sayıları bu görev bilinci ile çıkartıyoruz. Bu çalışmamızın hayırlara vesile olmasını diliyor, keyifle okumanızı temenni ediyoruz.

Allah’a emanet olun.

Ey inananlar! Kendinizin, ana babanızın ve en yakınlarınızın aleyhine dahi olsa, adaleti titizlikle ayakta tutan ve sırf Allah için şahitlik eden kimseler olun. (Şahitlik ettikleriniz) zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın)! Çünkü Allah her ikisine de (sizden) daha yakındır. Öyleyse, kendi boş arzu ve heveslerinize uymayın ki adaletten uzaklaşmayasınız. Eğer (gerçeği) çarpıtırsanız ya da (şahitlikten) kaçınırsanız, biliniz ki Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır. Nisa/135

Abonelik için irtibat numarası; 05392446562
Yıllık Abonelik Ücreti: 50 TL

Ayrıca genconculereyaziyorum@gmail.com adresine yazı ve görsel çalışmalarınızı gönderebilirsiniz.

Dergimizi bulabileceğiniz noktalar:
İstanbul
Fatih AKV
Fatih Genç Öncüler
Fatih Ağaç Kitabevi
Fatih İnkılap Kitapevi
Başakşehir Kültürevi Derneği
Bağcılar Güneşli Kültürevi Derneği
Kağıthane AKV
Kağıthane Genç Öncüler
Ankara AKV
Isparta Umran Kültürevi
Trabzon AKV

Çarşı Mahallesi Uzun Sokak Yavuz Selim İş Merkezi No 70
04623232205
Kocaeli AKV
Karabaş Mahallesi İnönü Caddesi No:276 İzmit / Kocaeli
05053122362
Eskişehir
İsmail Kaplan
05556925287
Adana
ADYAR(Adana İnsani Yardım Derneği)
Telefon: 0322 458 25 35 Cep: 0 507 249 66 19
Artvin
Bahattin Yılmaz
Hopa Yeryüzü Kültür Derneği
Erzincan
ERDAV
Atatürk Mahallesi Zübeyde Hanım Caddesi No :11 Merkez/ERZİNCAN
Telefon : 0 (446) 224 23 24
Siirt
Siirt İHH
Yeni Mahalle Fevzi Çakmak ortaokulu karşısı SİİRT İHH Siirt MERKEZ 56100
05554600101
KONYA-EREĞLİ
Necati Aksoylu
05438728486
Gaziantep
İmece Kültür Evi
Şahinbey/Gaziantep, Yeditepe, 85255. Sk. No:4,

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Genç Öncüler Haziran sayısı çıktı

Yorumlar

bu kitap hakkında ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Diğer Kitaplar

bunlar da ilgi çekebilir Kitap Anasayfa
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.