Umran Dergisi Mart Sayısı Çıktı!

Umran Dergisi Mart Sayısında, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile İhtilaf Ahlakı üzerine yapılmış bir röportaj yer alıyor.

KÜLTÜR SANAT .
umran dergisi mart sayısı çıktı!

     Günümüzde maalesef çeşitli medya organlarında İslâm etrafında cereyan eden tartışmalar, dinî anlatımın çerçevesini belirleyen tebliğ, irşat ve davet ilkeleri doğrultusunda yapılmamaktadır.  Maalesef İslâm ümmetinin başındaki en tehlikeli hastalık uzlaşmazlık ve ihtilaftır. Bu hastalık her bölgeyi, her şehri, her toplumu etkileyecek hale geldi. Zararlı etkisi fikirlere, inançlara, ahlâka ve davranışa, konuşma ve etkileşim biçimlerine nüfuz etti. Birçok insan birbiriyle ihtilaf içinde… Bu durum, tüm İslâm esaslarının, emirlerinin ve yasaklarının, yalnızca insanları anlaşmazlığa sevk ettiği ve onları öldürücü bir çatışmaya sürüklediği izlenimini doğuruyor. 

      Kur’ân’da belirtildiği üzere daha iyi bilen (âlim)ler olmakla birlikte İslâm’da bilginin varıp duracağı nihai bir nokta yoktur. İnsanın bilgileri Allah’ın bizim bilmemize açtığı sınırlı bilgilerden ibarettir. Dolayısıyla birbirinden az çok farklı sonuçlar elde edilir. Bunun için hiç kimsenin, kendi bulduğu yolun mutlak doğru, diğerlerininkini de mutlak yanlış görme yani düşünce tekelciliği yapma hak ve yetkisi yoktur. Başta düşüncede olmak üzere her alanda bir muhalefet olabilir ve olmalıdır da. Ancak muhalefet, etik bir tenkide bağlı olarak, bir şeye mutlak karşı olmak ve buna bir gerekçe bulmaktan öte, o konuda öngörülen doğrunun da gösterilmesi üzerine kurulur. Yeni ve sağlam bir düşüncenin inşası farklı görüşlerin ciddi bir kritiği üzerine oturur.   

     Tenkit ve insaf birbirine akraba kelimelerdir. Tenkit ‘iyiyi kötüden ayırma işi’dir. İnsaf ise ‘hakkı teslim esasına dayanan ılımlı davranıştır. Tenkidin konusu bir metin, kişi yahut davranış olabilir. İltifat yahut karalamada aşırılık veya iftira varsa, dengeyi kaçırma söz konusuysa ortada tenkit yoktur. İhtilaf ahlakı deyince aklımıza gelen önemli kaidelerinden biri de görüşlerimizi mutlak doğru olarak takdim etmemek; hatalı olabileceğimizi, karşımızdakinin isabet etmiş olabileceğini hesaba katmaktır.

     İlk nesiller arasında bazı sorunlar yaşanmışsa da bunları nakletmenin bir faydası olmadığı aşikârdır. Çeşitli ihtilâf ve ayrılıklar içinde yorgun ve bitkin düşen günümüz Müslümanlarının, ilk nesillerin bu örnek ahlâkını kuşanmadan, çok özlediğimiz “İslâmî dirilişi” gerçekleştirmeleri beklenebilir mi? Müslümanlar olarak İslâm’ın ilk gününden itibaren başlatılmış olan cihanşümûl düşünme biçimimizi kaybetmemeli veya onu kaybettiğimiz yerden yakalayıp yeniden yaşanır hale getirmeliyiz. İhtilaflarımızdan rahmet hâsıl olabilmesi için, tezimizi en güzel bir biçimde savunmalıyız.

Bazı Başlıklar:

İhtilaf Ahlakının İnşası Tarihi Bir Sorumluluktur / Burhanettin CAN  

Cemaat ve Fırka Kavramlarını Yeniden Düşünmek / Faruk BEŞER                                         Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile İhtilaf Ahlakı Üzerine - Röportaj                              15 Temmuz ve Kadınlar / Gülşen ÖZER

0212 293 90 41      www.umrandergisi.com

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Umran Dergisi Mart Sayısı Çıktı!

Yorumlar

bu kitap hakkında ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Diğer Kitaplar

bunlar da ilgi çekebilir Kitap Anasayfa
PINAR YAYINLARI'ından 2 kitap
Kitap

PINAR YAYINLARI'ından 2 kitap

Pınar yayınları: Yusuf Özkır'ın "Fetö Medya ve Darbe" ve İbn Teymiyye'nin " Tefsir Üzerine" kitaplarını okuyucuya sundu.

Seyfullah Aydın'dan
Kitap

Seyfullah Aydın'dan "Gri Zaman"

Seyfullah Aydın'ın 1914-1918 yılları arasında Erzurum’da yaşanan acı olayları anlattığı romanı “Gri Zaman” Akıl Fikir Yayınları’ndan çıktı.

TÜRK PSİKİYATRİSTİN DİVANI- Türkiye'den en uçlardaki 70 vaka
Kitap

TÜRK PSİKİYATRİSTİN DİVANI- Türkiye'den en uçlardaki 70 vaka

Bu kitapta okuyacaklarınız bütünüyle gerçek! Türkiye’nin gerçeği. Ve sarsıcı. Bu satırları okuyan birçok kişinin de maruz kalıp, utancından, korkusundan anlatamadığı gerçekler belki de. Travmalar, örselenmeler, çıldırmalar... Panik ataklar, aşağılanmalar, başkasının hayatını yaşamalar...

Çınar'ın Maceraları
Kitap

Çınar'ın Maceraları

On5yirmi5 yazarı Nilüfer Aktaş'ın Kayalıpark yayınlarından "Çınarın Maceraları" adlı çocuk kitabı çıktı.

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.