HAKSÖZ şubat sayısı çıktı:Sadece Sistem Değil, Rejim de Değişmeli!

Haksöz dergisi, 311. Sayısıyla okurlarının karşısına çıktı. Anayasa değişikliği paketinin kapağa taşındığı dergide Astana görüşmeleri de mercek altına alınıyor.

KÜLTÜR SANAT .
haksöz şubat sayısı çıktı:sadece sistem değil, rejim de değişmeli!

“Kur’an’ın aydınlığına doğru” şiarıyla aylık yayınını sürdüren Haksöz dergisinin Şubat 2017 tarihli 311. Sayısı çıktı. Anayasa değişiklik paketini kapağa taşıyan dergi, “Sadece Sistem Değil, Rejim de Değişmeli!” vurgusuyla dikkat çekiyor.

Parlamenter ya da başkanlık sisteminde önce tartışılması gerekenin rejim olduğunun vurgulandığı Gündem yazısında paketteki maddeler de tahlil ediliyor. Olağanüstülüğün olağanlaşma riskine dair duyulan kaygıyı da dile getiren dergi, bununla birlikte Kemalist rejim dayatmasının tümüyle tasfiye edilmesi gerektiğini bildiriyor.

Hamza Türkmen de cumhurbaşkanlığı sistemini tartışmaya açarak reel ve ideal siyaset açısından konuya nasıl yaklaşmak gerektiğini irdeliyor ve “Bu sistem bir sonuç mu yoksa merhale mi?” önemli olan bu soruya nasıl bir cevap verileceği olduğunu belirtiyor.

Rıdvan Kaya, Astana görüşmelerini ele alıyor ve “işgal gölgesinde çözüm tiyatrosu” olarak nitelediği görüşmelerin sahadaki gerçekliğe uymadığını belirterek sürecin tehlikelerine dikkat çekiyor ve Türkiye’nin yaklaşımına eleştiriler getiriyor.

Musa Üzer de konuya Suriye politikasının teslim edildiği Türkiye bürokrasisinin sıkıntılarına dikkat çekerek devam ediyor. Direniş örgütleri arasında yaşananları da sorgulayan Üzer, gelinen noktada Türkiye’deki bürokratik oligarşinin sorumluluklarına değiniyor.

Bilal Abdulkerim ve Beşir Nafi’nin çeviri yazılarında da Suriye’de çözümün neden artık sadece askerî direnişle mümkün olduğu ve devrimin kaybetmesi durumunda neler yaşanabileceği yaşanan tecrübelerden hareketle gözler önüne seriliyor.

Şuayb Mekeç, “İslami terör” kavramı üzerinde durarak Batı’nın ikiyüzlü ve İslamofobik politikalarına dikkat çekiyor; bununla birlikte İslam coğrafyasında ortaya çıkan tedhiş örgütlerine dair değinilerde bulunuyor.

Recep Ardoğan, İslam ve medeniyet konusunu işliyor ve peygamberlerin neden şehirlere gönderilmiş olabileceğini tartışıyor.

Bir diğer yazısında Rıdvan Kaya, bir şahsiyet zaafını ele alıyor. “Övme ve Övülme Zaafından Kaçınmak” başlıklı yazısında gururu ve kibri besleyecek davranışlardan uzak kalmak gerektiğini salık veriyor.

Harın Ünal, Fatır Suresi 32. ayette tasnif edilen “nefislerine zulmedenler, orta yolu tutanlar ve önde gidenler”in tefsirlerde nasıl ele alındığı tahlil ediyor ve Kitab’a varis olanların ahvalini ortaya koyuyor.

Murat Kayacan, Kur’an’da “Allah’ın izniyle” ifadesinin nerelerde ve hangi bağlamda yer aldığını irdeliyor.

Mustafa Siel, Furkan Suresi tefsirine devam ettiği yazısında tevhid, melekler, kitaplar, peygamberlik ve ahiret meselelerini inceliyor.

Erkam Kuşçu’nun kitap haberleriyle, Gülşen Demirkol Özer’in 15 Temmuz şehidi Halil Kantarcı hakkında bir denemesiyle, Bünyamin Doğruer ve Osman Sevim’in şiirleriyle katkıda bulunduğu derginin arka sayfası ise 28 Şubat’ın 20. Yılı vesilesiyle hapishanedeki 28 Şubat mağdurlarına ayrılmış.

İRTİBAT: 0212 524 10 28

haksozdergisi@gmail.com

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git HAKSÖZ şubat sayısı çıktı:Sadece Sistem Değil, Rejim de Değişmeli!

Yorumlar

bu kitap hakkında ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Diğer Kitaplar

bunlar da ilgi çekebilir Kitap Anasayfa
Umran Şubat 2017 Çıktı!
Kitap

Umran Şubat 2017 Çıktı!

UMRAN DERGİS'si Şubat sayısında, diin hayata müdahalesini soguluyor ve soruyor: "BİR HAYAT TARZIMIZ VAR MI? -“Dinin Hayata Müdahalesi, Laiklik Tartışmaları, Birlikte Yaşamak”

İTİBAR’ın şubat sayısı çıktı
Kitap

İTİBAR’ın şubat sayısı çıktı

İtibar, 65. sayısı olan Şubat sayısında Ömer Lekesiz, Necip Tosun ve Ercan Yıldırım ile yapılmış üç söyleşiye yer veriyor. Türk Edebiyatının her kuşaktan önemli isimlerinin ürünleriyle katkıda bulundukları İtibar, doyurucu bir sayı ile okurunun karşısına çıkıyor.

PINAR'dan iki kitap
Kitap

PINAR'dan iki kitap

Pınar Yayınları, Hasan Ali Yıldırım'ın Tersyüz-Birkaç portre birkaç tahlil kitabı ile yan kuruluşu Açılım Kitap'tan daha önce basılan S. Sayyid'in Fundamentalizm Korkusu- Avrupa Merkezcilik ve İslamcılığın doğuşu kitaplarını okuyucuya sundu.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.