Turgenyev'in 'Ham Toprak'ı okuyucuyla buluşuyor

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi Rus edebiyatının usta kalemi Turgenyev’in 1877 yılında yayımlanan son eseri Ham Toprak romanını okurlarıyla buluşturuyor.

KÜLTÜR SANAT .
turgenyevin ham toprakı okuyucuyla buluşuyor

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi Rus edebiyatının usta kalemi Turgenyev’in 1877 yılında yayımlanan son eseri Ham Toprak romanını okurlarıyla buluşturuyor.

Döneminin Avrupalı bakış açısına sahip tek Rus yazarı olarak anılan Turgenyev, kitapta Rus soyluların liberalizmle maskelediği muhafazakâr tutumlarını alaycı bir dille aktarır. Yazar ayrıca halka hizmet etmekten ve halkı özgürleştirmekten başka amaçları olmayan çarlık karşıtı, korkusuz, dürüst, idealist gençleri de kendine özgü

 lirik üslubuyla ölümsüzlüğe kavuşturur.

Kitap yazarın bir önceki romanı Duman ile birlikte Rusya’daki devrimci hareketleri konu edinen en sert eserlerinden biridir.

Ham Toprak, Dostoyevski, Tolstoy, Gogol, Gonçarov ve Çehov gibi yazarların eserlerini de dilimize kazandıran, son elli yılın en önemli Rusça çevirmenlerinden Ergin Altay tarafından Türkçeleştirildi.

İvan Sergeyeviç Turgenyev (1818-1883) Kimdir?

Avrupa’da ve ülkemizde eserleri ilk önce çevrilen 19. yüzyıl Rus yazarlarından olan Turgenyev, 1818 yılında Oryol’da dünyaya gelmiştir. Moskova, Petersburg ve Berlin üniversitelerinde eğitim gören Turgenyev edebiyatta realizm akımının temsilcileri arasında yer alır. Bir Avcının Notları (1852), Tuğbay (1867), Bozkırda Bir Kral Lear (1870) öykü dalında, Rudin (1855), Asilzade Yuvası (1855), Arefe (1858), Babalar ve Oğullar (1862), Duman (1870) ve İlk Aşk (1860) ise roman dalında yazarın önemli eserleri arasındadır.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Turgenyev'in 'Ham Toprak'ı okuyucuyla buluşuyor

Yorumlar

bu kitap hakkında ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Diğer Kitaplar

bunlar da ilgi çekebilir Kitap Anasayfa
Akıl Fikir Yayınları’ndan 5 yeni kitap
Kitap

Akıl Fikir Yayınları’ndan 5 yeni kitap

Akıl Fikir yayınları: Remzi Pehlivan’ın “ CAMİ EKSENİNDE MÜSLÜMANLIK”, Telekom Derneği’nin ARTIK TELGRAFIN TELLERİNE KUŞLAR KONMUYOR, H.Yılmaz Eralp’in “ ŞAK KÜLTÜRÜ”,ESARETİN ÖYKÜSÜ" ve , Emre Atalay’ın “ GÖLGE” isimli kitaplarını yayınladı.

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.