İslam’ın yaşanması için Devlet gerekli mi?
İslam

İslam’ın yaşanması için Devlet gerekli mi?

Buradaki mesele şudur: Acaba alt yapı şartlarının temelden değiştiği bu şartlarda, devletin gerekliliği meselesini, klasik dönem ulemasının tartıştığı gibi mi ele almak gerekir, yoksa ‘içtihat’ müessesesinden yararlanarak, meseleyi daha farklı bir şekilde ele almak mümkün müdür?

Kur’an’a Ayar Vermek
Dinsel Tartışmalar

Kur’an’a Ayar Vermek

Kur’an konulu ilimler tahsil etmiş kişilerden beklerdik ki, Kur’an şirkin, küfrün ve zulmün her tonunu, her biçimini nasıl reddetmektedir, bunu anlatsınlar. Kur’an kimleri Allah’ın dostu, kimleri düşmanı ilan etmektedir, müminler kiminle velayet bağı kurmalıdırlar…

Regaib mi Regaip mi Regayip mi? Nasıl yazılır?
Dinsel Tartışmalar

Regaib mi Regaip mi Regayip mi? Nasıl yazılır?

Regaib mi Regaip mi Regayip mi? Yarın Müslüman Alemi'nin en önemli günlerinden biri kutlanacak. 3 Aylar'ın başlangıç günü olan Recep Ayının ilk günü olan Regaib Kandili'nin doğru yazılışının nasıl olduğu ise yıllardır büyük bir tartışma konusu. Regaib mi Regaip mi Regayip mi diye yazıldığı yıllardır sorgulanan bu kelimenin yazılışını sizler için araştırdık ve haberimize ekledik. Peki Regaib Kandili'nin doğru yazılışı nasıl? İşte TDK verileri ve tüm detaylar...

Regaip Gecesi Nedir? Regaip Gecesinin Önemi..
İslam

Regaip Gecesi Nedir? Regaip Gecesinin Önemi..

“Recep ayının ilk Cuma gecesine Regaip gecesi denir. Regâib, Arapça bir kelimedir ve “reğa-be” kökünden gelmektedir. “Reğa-be”, kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarfetmek demektir.

Çamlıca Camii'nde ilk ezan okundu..
İbadethaneler

Çamlıca Camii'nde ilk ezan okundu..

Çamlıca Camii ibadete açıldı. Yapımına yaklaşık 6 yıl önce başlanan Türkiye'nin en büyük camisinde ilk ezan okundu. Türkiye'nin en büyük camisi olma özelliğini taşıyan Çamlıca Camii sabah namazı için ilk kez ibadete açıldı.

Çok Okunanlar

Bölüm Manşetleri

Öne Çıkanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.