İstanbul Kart yenileme ücretlerinden her yıl yaklaşık 20 milyon TL alınıyor

İBB kaynaklarından alınan bilgilere göre İstanbul'daki öğrencilerden her yıl alınan 5 TL İstanbul Kart vizeleme (yenileme) ücretinden yılda ortalama 20 milyon TL kazanç sağlanıyor.

YAŞAM .
istanbul kart yenileme ücretlerinden her yıl yaklaşık 20 milyon tl alınıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin verilerine göre; 2010 yılından itibaren yaklaşık 25 milyon kişi tarafından İstanbul içi ulaşımında İstanbulkart kullanılıyor. Ulaşımın son derece pahalı olduğu İstanbul'da İBB, her yıl Aralık ayında İsfanbulkart'ın öğrenci, öğretmen ve 60 yaş üstü indirimli kartlarını kullanan vatandaşlardan vizeleme (kullanım süresini uzatma) adı altında 5 TL alıyor.

Vizeleme adı altında yapılan ancak kullanılan kartın bile değiştirilmediği bu işlem özellikle KYK bursu ile geçinen öğrencileri çok zor durumda bırakıyor. Yükseköğretim Kurulu'nun verilerine göre 4 milyon öğrenci bulunan İstanbul'da İBB kaynaklarından alınan bilgilere göre sadece öğrencilerden kaba bir hesapla bu işlemle 20 milyon lira elde etmiş oluyor.

Ayrıca her yıl Aralık ayının sonuna kadar bu işlemi yapmak zorunda olan indirimli kart kullanıcıları eğer süre uzatma işlemini yani vizelemeyi yapmazlarsa kartlarını indirimli olarak kullanmaya devam edemiyor.

Sözcü'nün ulaştığı Beyaz Masa yetkilileri vizeleme ücretinin neden alındığında ilişkin bir bilgi vermedi.

 

 

 

Kaynak: Yeniçağ

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İstanbul Kart yenileme ücretlerinden her yıl yaklaşık 20 milyon TL alınıyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.