Yerli turiste Antalya yolu kapandı!

Türk Lirası'nın döviz karşısında erimesi turizmi de etkiledi. Fiyatların yüzde 30 arttığını belirten AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, gelecek yıl yerli turistin Antalya’nın lüks otellerine gitme şansının azaldığını söyledi.

YAŞAM .
yerli turiste antalya yolu kapandı!

Döviz kuru ve enflasyondaki ani yükseliş yerli turisti vurdu. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, enflasyonun yüzde 20'lerin üzerine çıkması nedeniyle otel fiyatlarında yüzde 30'lara varan oranlarda artış olduğunu, bu nedenle yerli turistin önümüzdeki yıl yüksek sezonda Antalya'daki lüks otellere gelme şansının azaldığını söyledi. Yerli turistlere herhangi bir kota koymadıklarını ancak fiyat artışından dolayı doğal olarak elenme yaşanacağını belirten Yağcı, “Yerli turist bu sezon Antalya'ya çok gelemez. Ya Ege'ye gider ya da eylül, ekimden sonra gelebilir” dedi.

YERLİYE FARKLI FİYAT YOK

Sözcü'de yer alan habere göre, Yağcı, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, kur ve enflasyon artışı ile yabancı turist sayısındaki artışın etkilerini değerlendirdi, turizmdeki yeni teknolojik gelişmeleri anlattı. Oteller için yerli ya da yabancı turist önceliğinin olmadığını ifade eden Yağcı, “Ancak otellerde fiyat Euro ve dolar olarak belirleniyor. Kur artışı yabancı turisti etkilemedi ancak geliri TL olan yerli turist için ciddi bir fiyat artışına yol açtı. Enflasyon nedeniyle otellerin maliyet artışı da var. Oluşan yeni fiyatı karşılayabilen yerli turist için değişen bir şey yok. Ama karşılayamayacak olanlar ya Ege'ye gidecekler ya da Akdeniz'e eylül ve ekim aylarında gelebilecekler” dedi.

ALMAN TURİST GERİ DÖNDÜ

Erkan Yağcı, geçen yıl 670 dolar olan turist başına turizm gelirinin bu yıl 750 dolara çıktığını, bin dolar olan dünya ortalamasına ulaşmak için yapılması gereken birçok şey olduğunu da söyledi. Bir süredir azalış gösteren Avrupalı turistlerin Türkiye'ye geri dönmeye başladığını anlatan Yağcı, Almanya başta olmak üzere İngiltere, Hollanda ve Belçika'dan ciddi talep geldiğini belirtti.

YAKINDA PASAPORTA GEREK KALMAYACAK

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, gelişen teknoloji ve bu teknolojiyi iyi kullanan yeni nesil sayesinde turizmde çok ciddi değişim ve dönüşümlerin yaşanacağını, yurtdışına çıkışlarda artık pasaporta dahi ihtiyaç kalmayacağını anlattı. Bazı ülkelerin yurtdışı çıkışlarda yüz tanıma sistemleri kullanmaya başladığına işaret eden Yağcı, “Bu sistem sayesinde pasaporta bile bakılmadan ülkeden çıkış ya da başka bir ülkeye giriş mümkün olacak. Yeni teknolojiler sayesinde örneğin otele giriş yapan turist, resepsiyona dahi uğramadan önceden mobil telefonuna yüklenmiş anahtar barkoduyla kapısını açıp odasına yerleşebilecek” dedi.

 

 

Kaynak: Yeniçağ

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Yerli turiste Antalya yolu kapandı!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

İlişkili Haberler

bağlantılar
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.