Dünya nüfusu artıyor: Yüzyılın sonunda..!

Birleşmiş Milletler dünya nüfusuyla ilgili yayımladığı raporda gelecek yıllardaki dünya nüfusunun sayısı ve oranıyla ilgili önemli istatistikleri dünya kamuoyuna duyurdu.

YAŞAM .
dünya nüfusu artıyor: yüzyılın sonunda..!

Birleşmiş Milletler tarafından dünya nüfusuna dair hazırlanan rapora göre 2050 yılında dünyada 9,7 milyar insan yaşayacağı açıklandı. Yüzyılın sonunda ise bu rakamın 11 milyara çıkması bekleniyor.

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan "Dünya Nüfus Beklentisi" başlıklı rapora göre dünya nüfusunun şuan itibariyle 7.7 milyar olduğu açıklandı.

2050 yılında nüfusun 9.7 milyar olacağı belirlenen Birleşmiş Millet raporuna göre yüzyılın sonunda ise nüfusun 11 milyara çıkacağı tahmin ediliyor. 

Nüfusun bu denli hızlı artışının sebepleri arasında dünya çapında ortalama insan ömrünün uzamasından dolayı olduğu belirtiliyor. Diğer yandan birçok ülkede doğum oranlarının azalması nedeniyle ileriye dönük nüfus artışı beklenmezken, özellikle Hindistan, Nijerya, Pakistan, Etiyopya, Tanzanya, Endonezya, Mısır, Amerika Birleşik Devletleri ve Kongo'daki doğum oranlarının yüksek olması hızlı nüfus artışının dünya nüfusundaki nüfus patlamasının ana nedeni olarak görülüyor.

BM raporu dünyanın en fazla nüfusa sahip ülkesi Çin'e yönelik beklenti ise şu anki nüfusun 2050 yılında yüzde 2,2 oranında azalacağı belirtiliyor.

HANGİ ÜLKELERDE ÖLÜMLER DOĞUMLARDAN YÜKSEK OLACAK? 

Birleşmiş Milletler'in söz konusu raporuna göre ölüm oranlarının doğum oranlarından yüksek olacağı düşünülen bazı ülkelerde nüfusun azalacağı ifade ediliyor.

Bu ülkeler demografik sorunlarını çözebilmek için ise göçmenlerden faydalanacağı belirtiliyor. Söz konusu ülkelerin ise Almanya, Estonya, Macaristan, İtalya, Japonya, Rusya, Sırbistan, Belarus ve Ukrayna olduğu açıklanırken bu ülkelerin 'ölüm oranının doğum oranından yüksek olduğu ülkeler' kategorisinde yer aldığı açıklandı.

Rapora göre kadınların ortalama doğum sayısı da ilerleyen yıllarda azalmaya devam edeceği kaydedildi. 1990'da dünya çapında ortalama 3,2 olan kadın başına doğum oranı şuan itibariyle 2,5'e gerilemiş olduğu açıklanırken bu rakamların 2050'de 2,2'ye inmesi bekleniyor.

Raporda ayrıca, 72,6 yıl olan dünya çapındaki ortalama insan ömrünün, 2050'de 77,1'e çıkacağı tahmin ediliyor.

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Dünya nüfusu artıyor: Yüzyılın sonunda..!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.