Haydarpaşa’da 1700 yıllık arkeolojik kalıntılar ortaya çıktı

Haydarpaşa Garı'nda devam eden banliyö çalışmaları sırasında 1700 yıllık olduğu tahmin edilen arkeolojik kalıntılar ortaya çıktı.

YAŞAM .
haydarpaşa’da 1700 yıllık arkeolojik kalıntılar ortaya çıktı

Uzun süredir devam eden yeni banliyö hattı çalışmasında tarihi Haydarpaşa Garı peronlarına giren rayların yenilemesi sırasında yeni arkeolojik buluntular rastlandı.

Haydarpaşa Garı’na ait İHA’lar tarafından çekilen görüntülerde geniş bir alana yayılan kent gözler önüne serilirken, kalıntıların 500 metre uzaklıktaki Ayrılık Çeşme durağına uzandığı öğrenildi.

 

Oldukça geniş bir alana yayıldığı belirlenen arkeolojik buluntularla dolu alanın 1700 yıl kadar öncesine dayandığı tahmin ediliyor. Buluntuların, Roma dönemi olan 4. yüzyıla dayandığı belirtiliyor. Roma döneminde liman kenti olarak kullanıldığı değerlendirilen arkeolojik alandaki çalışmalar, uzman arkeologlar ve sanat tarihçileri tarafından yürütülüyor.  

2018 yılının Temmuz ayında mühendislerin arkeolojik buluntularla ilk kez karşılaşması üzerine Haydarpaşa Kentsel ve Tarihi SİT Alanı’nda bulunmaya başlayan arkeolojik eserler, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu kararlarıyla İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü denetimine verilmişti.

 

 

 

Kaynak: Birgün

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Haydarpaşa’da 1700 yıllık arkeolojik kalıntılar ortaya çıktı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.