Öğretmenler şubatta 40 bin atama istiyor

Ataması yapılmayan öğretmenler Ankara’da eylem yaparak, bu yıl sadece 20 bin öğretmenin atanacağını açıklayan Bakan Selçuk’a tepki gösterdi. Öğretmenler şubat ayında ek 40 bin, bu yıl ise 100 bin atama istedi

YAŞAM .
öğretmenler şubatta 40 bin atama istiyor

Ataması yapılmayan öğretmenler, şubat ayında 40 bin öğretmenin daha atamasının yapılması talebiyle dün Ankara’da bir araya geldi. Türk Eğitim-Sen’in düzenlediği eylemde, şubatta yapılacak 20 bin öğretmen atamasının yeterli olmadığını ifade eden öğretmenler, “Şubatta ek 40 bin, bu yıl toplamda ise 100 bin öğretmen ataması yapılmasını ısrarla talep ediyoruz” dedi.

Valilik inşaat alanını adres gösterdi

Ankara Valiliği, ataması yapılmayan öğretmenlerin seslerini duyurmak amacıyla gerçekleştirmek istediği eylem için, metro inşaatı çalışmalarının henüz devam ettiği Atatürk Kültür Merkezi’ni (AKM) adres gösterdi. Eylem alanına çamur araziden yürüyerek ulaşan öğretmenler, “Susma haykır atama haktır” ve “Şubatta öğretmene 40 bin atama” sloganları attı. 9 yıldır ataması yapılmayan bir öğretmen, eyleme eşi ve kundaktaki çocuğu ile katıldı.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) şubat ayında tamamlayacağı 20 bin öğretmen atamasının gecikmiş olan 2018 yılı atamaları olduğunun altını çizen Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan, “Hiç kimse atama bekleyen arkadaşlarımızın ağzına bir parmak bal sürmeye kalkışmasın” diye konuştu.

Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 382 bin atama bekleyen öğretmen olduğu yönündeki açıklamalarını anımsatan Geylan, “Buna rağmen Bakan Selçuk, ‘2019’da sadece 20 bin öğretmen ataması yapacağız’ diyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu! Biz Ziya Sulçuk’tan hükümet ve maliye nezdinde daha etkili ve daha kararlı girişimlerde bulunarak hemen şubatta 40 bin ilave olmak üzere yıl genelinde 100 bin öğretmen atama yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

76 bin 605 ücretli öğretmen var

İl valiliklerine il genelinde bulunan ücretli öğretmenlerin sayısına ilişkin soru yönelttiklerini söyleyen Geylan, “Bugüne kadar bize sadece 64 il valiliğinden resmi cevap geldi. Buna göre Türkiye’de şu anda 76 bin 605 ücretli öğretmen çalıştırılıyor. Bu ne demektir? 75 bin 605 noktada ivedi acil, elzem öğretmen açığı var demektir. Milli Eğitim Müdürlüklerimiz, çocuklarımızın dersi boş geçmesin diye öğretmen görevlendirmiş demektir. Hal böyle iken sadece 20 bin öğretmen ataması yapmak neye hizmettir” şeklinde konuştu.

Hükümetin sıklıkla bütçeden eğitime ayrılan payın artırıldığına vurgu yaptığını belirten Geylan, “Öğretmen yoksa eğitim yatırımları beyhude” ifadesini kullandı. Geylan, öğretmen açığının 200 bine yaklaştığı bir ülkede eğitime yapılan yatırımların övülmesinin anlamlı olmadığının altını çizdi.

***

9 yıldır atanmayan bir öğretmen eyleme bebeğiyle katıldı.

‘Öğrencilerimize bizi kavuşturun’

Eylemde ataması yapılmayan öğretmenler adına konuşan Beden Eğitimi Öğretmeni Ömer Kılıçaslan, “Atama bekleyen öğretmenlerin okullarına kavuşması, emeklerinin karşılığını alması siz devlet büyüklerinin ellerindedir. Bunun için bizler ana atama dönemi olan şubat ayında karma alımın mağduriyetlerini gidermek adına 40 bin öğretmen alımı yapmanızı, bizleri öğrencilerimize kavuşturmanızı istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: Birgün

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Öğretmenler şubatta 40 bin atama istiyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.