‘Dindar nesil hedefi tutmadı’

Almanya’da yayımlanan haftalık siyasi dergi Der Spiegel, 16 yıllık AKP iktidarının toplumu dindarlaştırma politikalarının tutmadığını; dindarlığın devlet imkanlarıyla geliştirilme çabasına rağmen, tam tersi yönde ilerlediğini yazdı.

YAŞAM .
‘dindar nesil hedefi tutmadı’

Konda’nın Toplumsal Değişim Raporu’nun sonuçları değerlendirildiği Maximilian Popp imzalı yazıda şu noktalara dikkat çekildi:

 

♦ Erdoğan ilk kez 2012’de “Dindar bir nesil yetiştireceğiz” dedi. Ancak 16 yıllık görevinde Türkiye’de dindarlık oranı artmadı, tersine azaldı. Araştırmaya göre kendini ‘dindar’ olarak nitelendirenlerin oranı 10 yıl öncesine göre 3 puan gerileyerek yüzde 51’e düştü.

ORUÇ TUTMA ORANI 10 YILDA YÜZDE 12 AZALDI

♦ 16 yılda gençleri Müslüman-muhafazakar yaşam tarzına kazandırmak için devlet imkanları kullanıldı. Sadece geçtiğimiz yıl dini eğitim bütçesi yüzde 68 artırıldı. imam hatiplerin sayısı 450’den 4 bin 500’e çıktı.

HABERİ SOSYAL MEDYADAN ALIYORLAR

♦ Erdoğan giderek daha fazla medya organını kontrol altına aldı. Ancak daha çok kişi alternatif bilgi edinme yöntemine başvurdu. Sosyal medya üzerinden haber bakma oranı yüzde 72 ile dünyanın birçok ülkesinden fazla.

 

 

 

Kaynak:Birgün

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git ‘Dindar nesil hedefi tutmadı’
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.