İstanbul’da büyük buluşma: Kadınlar birlikte güçlü

164 kadın ve LGBTİ+ örgütü, Türkiye Kadın Buluşması için İstanbul’da bir araya geldi. 800’ü aşkın kadının katıldığı etkinlikte, erkek şiddetinin caydırıcı cezaların uygulanmamasıyla arttığı ifade edildi, mücadele vurgusu yapıldı

YAŞAM .
istanbul’da büyük buluşma: kadınlar birlikte güçlü

40’a yakın ilden 800’ü aşkın kadın, Türkiye Kadın Buluşması için İstanbul’da buluştu. Fulya Sanat Merkezi’ndeki buluşma, bugün de devam edecek. Buluşmada kadınlar, ortak deneyimlerinin neler olduğunu, farklılıklara rağmen nasıl birleştiğini paylaşacak. Farklı şehir ve örgütlerden kadınlar, bu konuşmalar vesilesiyle birlikteliğini nasıl kuracaklarını ve bu birlikteliği nasıl sürdürebilir kılacaklarını tartışacak. Gün boyu devam edecek olan atölyelerde ise kadınlar fikirlerini ve deneyimlerini aktararak, birlikte nasıl yol alabileceklerini ve birlikte hareket etme zeminini nasıl kurabileceklerini derinlemesine ele alacak.

VAZGEÇMEYECEĞİZ

Aralarında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile Nar Kadın Dayanışması’nın da bulunduğu 164 kadın ve LGBTİ+ örgütünün ortak çağrı yaptığı buluşma, “Kadınlar Birlikte Güçlü” sloganıyla hazırlanan imza metninin sunumuyla başladı. Kadınlar, haklarından ve kazanımlarından vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

 

Erkek şiddetinden hayatını kaybedenlerin anıldığı buluşmada, kadına şiddetin cezasız kaldığı ifade edildi. Kadınlara yönelik üretilen tek politikanın boşanma olduğunu belirten kadınlar, caydırıcı cezaların uygulanmamasıyla şiddetin arttığını kaydetti.

MÜCADELEYE DEVAM

“Çocuk hamileliklerinin üzeri örtüldükçe, kadın dayanışma derneklerinin kapatılmasıyla biz sesimizi daha çok çıkaracağız!” diyen kadınlar şiddetin hiçbir şekilde meşrulaştırılamayacağını belirtti. Kadınlar, “Birbirimize güç vermek için hep beraber mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

***

BİN 184 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, ‘2018 Yılında Yaşanan Kadın Cinayetleri Raporu’nu açıkladı. Tığlı’nın hazırladığı rapora göre; 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2018 arasında bin 184 kadın öldürüldü. Raporda öne çıkan başlıklar şöyle:

♦ 2018’in ilk altı ayında 206 olan kadın cinayeti, ikinci yarıda yüzde 13’lük bir artışla 233’e çıktı ve toplamda 439 oldu. Aynı yıl 342 kadın şiddete maruz kalırken, 106 kadın da tecavüze uğradı.

♦ 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında en az bin 184 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

♦ 2003 yılında erkekler tarafından öldürülen kadın sayısı 83 iken, 2018 yılında bu sayı 439 oldu. 15 yıldaki artış, yaklaşık yüzde 428.9 oldu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “2017’de 358 olan kadın cinayetinin 2018 yılında 238’e düştüğü” şeklindeki açıklamasını hatırlatan CHP’li Vekil, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamalar ile bizim ortaya sunduğumuz rakamlar arasında büyük fark olduğunu görüyorum. Ortaya çıkan tablo hem korkunç, hem de Sayın Soylu’nun söylediği nitelikte değildir” dedi.

***

ANNENİN DAVRANIŞI VELAYETE ENGEL DEĞİL

Erzurum’da eşinin kendisini aldattığını iddia eden bir erkek, boşanma davası açtı. Eşinin “sadakatsiz” davranışları nedeniyle kusurlu olduğunu öne süren erkek, 2 çocuğunun velayetinin de kendisine verilmesini istedi. Davaya bakan Erzurum 2. Aile Mahkemesi, “kadının kusurlu davranışı” gerekçesiyle çiftin boşanmasına hükmetti, çocukların velayetlerini babaya verdi. Yargıtay ise “kadının sadakatsizliği” gerekçesiyle boşanan bir çiftin çocuklarının velayetini, “annenin bu yaşam tarzının, çocukların bedeni, fikri ve ahlaki gelişmeleri bakımından ciddi risk teşkil edeceği” gerekçesiyle babaya veren yerel mahkeme kararını bozdu. Gerekçede, “Bu duruma göre, ortak çocukların velayetlerinin anneye bırakılmasına karar vermek gerekirken, annenin boşanmaya sebep olan kusurlu davranışı dikkate alınarak hüküm kurulması doğru olmayıp bozmayı gerektirmiştir.” denildi.

***

KADIN CİNAYETİNE MÜEBBET İSTEMİ

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde 23 yaşındaki 8 aylık hamile eşi Sezen Alkan’ı bıçaklayarak öldüren, gelinini kurtarmak isteyen annesi Hediye Alkan’ı da elinden yaralayan Barış Alkan’a istenen ceza belli oldu. Alkan’ın hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 4,5 yıl hapis cezası istendi. İddianamede Barış Alkan’ı olaydan sonra evlerinde misafir eden Mehmet ve Merithan Özdemir hakkında da ‘suçluyu kayırmak’tan 5’er yıla kadar hapis cezası istendi. İddianamede Barış Alkan, eşi Sezen Alkan’ı ‘aldatıldığından şüphelendiği’ bahanesiyle öldürdüğü belirtildi. Öte yandan Sezen Alkan’ın bebeği, Yeni Doğan Yoğun Bakım ünitesindeki tedaviyle yaşam savaşını kazanmıştı.

 

 

Kaynak: Birgün

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İstanbul’da büyük buluşma: Kadınlar birlikte güçlü
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.