Karlar altında santrala karşı nöbet

Bursa Büyükorhan’a bağlı Karaağız Mahellesi’nde yaşayan halk 194 gündür biyokütle enerji santralına karşı nöbette. Mahalleli, kötü hava koşullarına rağmen direniş çadırını terk etmiyor

YAŞAM .
karlar altında santrala karşı nöbet

Bursa’nın Büyükorhan ilçesine bağlı kırsal Karaağız Mahallesi sakinlerinin biyokütle enerji santrali nöbeti, 194 gündür devam ediyor. Daha önce iş makinelerinin çalışmasına izin vermeyen mahalle sakinlerinin, hava sıcaklıklarının eksinin altında seyrettiği, zaman zaman kar yağışının etkili olduğu bölgede nöbeti sürüyor.

Büyükorhan ilçesine 22 kilometre uzaklıktaki Karaağız Mahallesi sakinleri, 26 Haziran 2018’de, bölgede kurulmak istenen biyokütle enerji santraline karşı çıkarak iş makinelerinin çalışmasına izin vermedi. Eylem yaparak santral yapımını protesto eden mahalle sakinleri, o tarihten itibaren bölgede nöbet tutmaya başladı. Mahallelinin itirazı üzerine mahkeme, bölgeye heyet göndererek keşif yaptırdı. Mahkemenin kararını 2 hafta içinde vermesi bekleniyor.

 

Bir yandan mahkeme kararını bekleyen Karaağızlılar, bir yandan da olumsuz hava şartlarına rağmen 193 gündür nöbeti sürdürüyor. Hava sıcaklığının gün içerisinde eksi 5, gece de eksi 15 dereceye kadar düştüğü bölgede soğuğa direnen köylüler, kar yağışı altında ateş yakarak ısınmaya çalışıyor. Santral inşaat alanına giriş alanını traktör lastikleri ve ağaç kütleleri ile kapatan Karaağızlılar, günün 24 saati dönüşümlü olarak nöbet tutuyor. Santral projesinin iptali için yargıya başvurduklarını belirten köylüler, karar çıkana kadar nöbetlerine devam edeceklerini belirtti.

71’LİK DİRENİŞÇİ İSMET KORKMAZ

Sabırla nöbet tuttuklarını belirten 71 yaşındaki İsmet Korkmaz, gücünün yettiği kadar beklemeye devam edeceğini ifade etti. Korkmaz, “İlerleyen yaşıma rağmen her gün burada bekliyorum. Ne kadar kararlı olduğumuzu görsünler. Kendim için hiçbir şey istemiyorum. Buranın geleceği için, torunlarım için bekliyorum. Ne zaman yemek yediğimiz bile belli değil. Öğünlerimizi unuttuk. Geceli gündüzlü buradayız” dedi.
Arif Yılmaz isimli yurttaş ise, “Bu hava şartlarında, bu ayazda, bu kışta 24 saat burada nöbet tutuyoruz. Bu santralı buraya kurdurmak istemiyoruz. Bu soğukta 10 yaşındaki çocuktan 80 yaşına kadar insan bekliyor burada. Lütfen bizim sesimizi duysun. Cumhurbaşkanımızdan rica ediyoruz. Ne kadar mağdur olduğumuzu görüyor zaten. Yılmak yok, bırakma yok. Nöbet tutmakta kararlıyız. 24 saat nöbete devam edeceğiz” diye konuştu.

“BİZE KİMSE YARDIM ETMİYOR”

Mahkemenin yürütme kararını vermesini beklediklerini söyleyen Yılmaz sözlerini şöyle noktaladı: “Gece soğukta nöbet tutarken, hastalanan arkadaşlarımız oldu. Hava şartları çok kötü. Bize kimseden yardım gelmiyor. Kendi imkânlarımızla bir çadır kurduk. Geceleri kalabalık olduğumuz için çadıra sığmıyoruz. Bu durumda da dışarıda ateş yakarak ısınmaya çalışıyoruz. Bize ne muhtarlıktan ne belediyeden hiçbir yardım gelmiyor.”

 

 

Kaynak: Birgün

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Karlar altında santrala karşı nöbet
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.