Bu kahvehanede çayı ucuz içmenin tek bir şartı var

Ordu’nun Kumru bir kahvehane işleten ve halk arasında 'Pire Mehmet' olarak tanınan 44 yaşındaki Mehmet Kuduş, uygulamaya koyduğu tarifeli çay listesi ile müşterileri 'nazik' olmaya davet ediyor.

YAŞAM .
bu kahvehanede çayı ucuz içmenin tek bir şartı var

Kumru’nun Samur Mahallesi’nde kahvehane işleten 'Pire Mehmet', kendisinden çay isteyen müşterilerden çayı isteyiş şekline göre ücret alıyor. Yaklaşık 12 yıldır bu işi yapan ve nezaket kurallarına göre 6 çeşit fiyat tarifelendiren Mehmet Kuduş, "Pire Bey, müsaitseniz çay alabilir miyim?” diyene çayı 75 kuruştan veriyor. Kuduş, "Çay verir misin?" diyenden 1 lira, "Çay alabilir miyim?" diyenden 1,25 TL, "Çay versene" diyenden 1,50 TL, "Çay gönder" diyenden 1,75 TL, "Çay ver" diyenden 2 lira ücret alıyor. 
1 metre 40 santimetrelik boyu ve sempatik tavırlarıyla vatandaş ve esnafın gönlünü kazanan Pire Mehmet, tarife sayesinde artık müşterilerin daha nazik olduğunu belirtiyor. Kimi zaman esprisine, kimi zaman da gerçek anlamda tarifeyi uyguladığını aktaran Pire Mehmet, müşterilerin de hoş karşıladığını ifade ediyor. 

Tanımayanlar en kibar yolla çay istiyor 

Vatandaşların konuşma şeklinde göre listeyi hazırladıklarını belirten Mehmet Kuduş, insanları daha nazik olmaya yönlendirmek için uyguladıkları tarife listesinin çok etkili olduğunu anlattı. Kuduş, özellikle kendisini ilk defa görenlerin, listeye baktıktan sonra en nazik şekilde çay istediklerini anlatarak, “Vatandaş ‘çay ver’ dediği zaman 2 TL istiyorum o zaman tavrı değişiyor. İnsanların da hoşuna gidiyor. Biraz da şaka olsun diye uygulamaya koyduk, zaten Kumru’da maskot haline geldik. Özellikle bizi tanımayanlar geldiğinde ‘Pire Bey, müsaitseniz çay alabilir miyim’ diye çay istiyor” dedi. 

Vatandaşlar ise Pire Mehmet lakaplı Mehmet Kuduş’un uygulamaya koyduğu çay tarifesi sonrası konuşmalarına daha çok dikkat ettiklerini söyledi. Nazik konuşarak çayı daha ucuza içtiklerini dile getiren vatandaşlar, listeyi ilk kez görenlerin şaşırdıklarını da vurguladı. 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bu kahvehanede çayı ucuz içmenin tek bir şartı var
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.