Hayvan hakları ihlalinden 257 kişiye para cezası

Hayvan haklarıyla ilgili yeni bir yasal düzenleme yapılması beklenirken mevcut kanunlar çerçevesinde 2018 yılın ilk 9 ayında hayvan hakları ihlali yapan 257 kişiye idari para cezası uygulandığı bildirildi.

YAŞAM .
hayvan hakları ihlalinden 257 kişiye para cezası

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yanıtlanması amacıyla verdiği önergede, "Kaç ilde hayvan barınağı vardır? Kaç hayvan koruma altındadır? Aşılanan sokak hayvan sayısı kaçtır? Kaç hayvan hastanesi vardır? Son on yılda kapanan hayvan hastanesi sayısı kaçtır? Sokak hayvanlarına saldırı nedeni ile 2017 ve 2018 yıllarında hakkında işlem yapılan kişi sayısı kaçtır?" diye sordu.

Önergeye yanıt veren Tarım ve Orman Bakan Bekir Pakdemirli, 79 ilde toplam 86.500 hayvan kapasiteli 234 adet hayvan barınağı bulunduğunu belirterek, " 2017 yılında 233.098, 2018 yılı Eylül ayı itibariyle ise 111.913 sahipsiz hayvan kısırlaştırılıp aşılanarak rehabilite edildikten sonra alındığı ortama bırakılmıştır" dedi.

 

GEÇEN YIL 493 KİŞİ CEZA ALDI

Hayvan hakları ihlallerinden 2017 yılında 493 kişiye idari para cezası uygulandığını ifade eden Bakan Pakdemirli, 2018 yılında Eylül ayı itibariyle ise idari para cezası verilen kişi sayısının 257 olduğunu bildirdi.

51 HAYVAN HASTANESİ

Hayvan hastanelerinin, 21.12.2011 tarihli ve 28149 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Hayvan Hastaneleri Yönetmeliği" kapsamında ruhsatlandırıldığına dikkat çeken Bakan Pakdemirli, halen faaliyette olan ruhsatlı 51 adet hayvan hastanesi bulunduğunu belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, "Son 10 yıl içerisinde toplam 8 adet hayvan hastanesi, sahiplerinin talepleri doğrultusunda ruhsatları iptal edilerek kapatılmış olup, yeni açılanlar nedeniyle hayvan hastanesi sayısında herhangi bir azalma görülmemektedir" ifadelerini kullandı.

 

'HAPİS CEZASI DA VERİLMELİ'

CHP'li Ömer Fethi Gürer, önerge yanıtını değerlendirirken, özellikle son yıllarda hayvanlara yönelik insanlığa sığmayacak eziyetlerin yapıldığının kamuoyuna yansıdığını belirtti. Gürer, şöyle konuştu:

"Hayvan hakları ihlalleriyle ilgili görüntüler basına da sık sık yansıyor. Bu konuda idari para cezası uygulamanın yanında eğitici çalışmalar da gerekli. Hapis cezalarını artırıcı düzenlemeler gerekiyor. Dünya tüm canlıların ortak yaşam ve kullanım alanı. Hayvana eziyet ve kötü muamele insanlıkla bağdaşmaz. Sosyal medyaya yansıyan, kamuoyunun gözleri önünde olanın dışında da ciddi hayvan hakları ihlalleri var. Bu anlamda yeni düzenlemelerde bir an önce sağlanmalıdır. Hayvana şiddet insanlık suçu olduğu gibi hayvana şiddette kabul edilemez."

 

 

Kaynak: Sputnik

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Hayvan hakları ihlalinden 257 kişiye para cezası
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.