TRT’de 3 bin kişiye ‘sürgün’ tehdidi

TRT’de ihtiyaç fazlası olduğu gerekçesi ile 3 bin kişinin diğer kamu kurumlarına gönderilmesi için düğmeye basıldı

YAŞAM .
trt’de 3 bin kişiye ‘sürgün’ tehdidi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na bağlanan TRT’de “başka kuruma gönderilme” tehdidi ile zorla emekli edilen bin 800 kişinin ardından şimdi de üç bin dolayında personelin sürgünü gündeme geldi.

703 sayılı KHK ile TRT’de emekliliğe teşvik ve “İstihdam Fazlası Personel”in diğer kamu kurumlarına gönderilmesinin yolu açıldı. “İstihdam Fazlası Personel” olduğu gerekçesi ile deneyimli üç bin kişi “Diğer kamu kurumlarına gönderilmeyenler, TRT’de kadrolu çalıştırılmayacak, ‘Özel Hukuk Hükümlerine Tabi Personel’ olarak istihdam edilecek” tehdidi ile karşı karşıya kaldı. TRT kadrosundan çıkartılma ve güvencesiz kalma tehdidi ile karşı karşıya kalan üç bin kişinin “Üç şehir tercih ettikleri dilekçelerini yazmaları" için ikna çalışmaları başlandı.

 

Güvencesizlik tehdidi

TRT'de yaşananlara ilişkin BirGün'e bir açıklama yapan Haber Sen Genel Sekreteri Burak Ustaoğlu, “TRT'de zorla emeklilik yaşadık şimdi sürgünleri bekliyoruz” dedi.
Anayasa’da özerk ve tarafsız kamu yayıncısı olarak tanımlanan TRT’nin, son yapılan yasa değişikliği ile tek adamın kontrolüne girdiğini belirten Ustaoğlu, şunları söyledi:

“Diğer kamu kurumlarına gönderilmeyenler, ‘TRT’de kadrolu çalıştırılmayacak’ tehdidi ile karşı karşıya. ‘Gönüllülük’ adı altında insanlar ikna edilmeye çalışıyor. Üç bin kişinin üç il seçmeleri için 'ikna' çalışmaları başlatıldı. Bir yıl içinde istihdam fazlası personel olduğu belirtilen üç bin kişinin yer aldığı liste Devlet Personel Başkanlığı’na bildirilecek. Daha sonra bu listeye giren personel Devlet Personel Başkanlığı tarafından üç ilden birine atanacak. TRT üç bin kişinin yer aldığı listeyi süreç içerisinde parça parça gönderecek.Yılların habercileri, yayıncıları ve sanatçıları hangi devlet kurumuna gönderilebilir? Habercilere, televizyonculara, radyoculara, sanatçılara başka devlet kurumlarında hangi işi yaptırılacak?”

 

 

Kaynak: Birgün

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git TRT’de 3 bin kişiye ‘sürgün’ tehdidi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.