Hakan Erbilek yüzde 99 engelli ama hapishanede

İHD İstanbul Şubesi F Oturumu’nun 346’ıncı haftasında, yüzde 99 engelli raporu olmasına rağmen hapishanede tutulan 19 yaşındaki Hakan Erbilek'in derhal serbest bırakılması istendi.

YAŞAM .
hakan erbilek yüzde 99 engelli ama hapishanede

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyeleri, hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda yapmak istediği F Oturumu’nun 346’ıncı haftası da polis tarafından engellendi. Polisin engeli üzerine açıklama, İHD şube binası önünde yapıldı. İHD'nin penceresine İngilizce ve Türkçe yazılı, "Hasta mahpuslar serbest bırakılsın" pankartı asılırken, eylemde "Hasta mahpus Hakan Erbilek serbest bırakılsın" pankartı açıldı; hasta tutsakların fotoğrafları taşındı. Bu haftaki açıklamayı İHD Hapishane Komisyonu üyesi Hatice Onaran yaptı.

CEZAEVLERİ DEVLETİN TASARRUF ALANI HALİNE GETİRİLDİ

Cezaevlerinde geçmişten bu yana darbeler, OHAL, kanunlar ve genelgelere dayanarak birçok insan hakkının ihlal edildiğini hatırlatan Onaran, hasta tutukluların en temel ihtiyaçlarının bile karşılanmadığını belirtti. Cezaevlerinin devletin tasarruf alanı haline getirildiğine dikkat çeken Onaran, tutuklulara ağrı kesicilerin tane tane; ilaçların ise ya çok geç ya da zamanından sonra verildiğini aktardı.

‘HAPİSHANEDE OLDUĞUNUN BİLE FARKINDA OLMAYAN ŞİZOFREN HASTASI VAR’

Bedensel ve zihinsel olarak hapishanelerde yaşaması mümkün olmayan kişilerin tutulduğunu dile getiren Onaran, “400’ü ağır, hasta mahpusların durumuna bakılırsa onlarca kanser hastası, yatağa bağımlı ya da kalkamayacak durumda ve hapishanede olduğunun dahi farkında olmayan şizofren rahatsızlıkları ile yaşam mücadelesi veren insan var” dedi. Bu mahpuslardan birinin 1999 doğumlu Hakan Erbilek olduğunu belirten Onaran, Muş’ta, 3 Aralık 2017 tarihinde yaşanan bir kavga sırasında şah damarı kesilen ve yatalak olan Erbilek durumun giderek kötüleştiğini vurguladı.

hakan-erbilek-yuzde-99-engelli-ama-hapishanede-529568-1.

KONUŞAMIYOR, HAREKET EDEMİYOR, İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAMIYOR

Onaran, Erbilek’in başka bir dava için 11 Ekim 2018 tarihinde gittiği mahkemede tutuklanarak Muş Hapishanesi’ne götürüldüğünü; üç gün sonra fenalaşıp kaldırdığı hastanede 2-3 gün tedavi edildikten sonra ise tekrar hapishaneye gönderildiğini aktardı. Ailesinden habersiz Metris R Tipi Hapishanesi’ne sevk edilen Erbilek ile İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri’nin görüştüğünü aktaran Onaran, Yoleri’nin görüşme sonrası İHD komisyonuna gönderdiği bilgileri şöyle paylaştı:

“Görüş yerine tekerlekli sandalye ile getirildi. Trakeostami yapılmış, takılan nefes borusuyla nefes alabiliyordu. Konuşamıyor, hatta hiç sesi çıkmıyor, yaklaşık 20 dakikalık görüşmede konuşmak için kendini çok zorladı ancak iki cümlesini anlayabildim; ‘Babam gelsin ayakkabım yok’. Bulunduğu odada kaç kişi, hasta bakıcı iyi davranıyor mu, yemekler nasıl gibi sorularım karşısında kafasını göstererek hatırlamadığını ima etti. Aklının gelip, gittiğini anlatmaya çalıştı. Her iki eli dahi vücudunu kontrol edemiyordu. Yemek, tuvalet, beden temizliği gibi her türlü ihtiyaçları için başkalarına gereksinimi var. Moral olarak çökkün, çaresizlik hissiyatı içinde olduğunu gördüm…”

YÜZDE 99 ENGELLİ RAPORU OLAN ERBİLEK BİR AN EVVEL SERBEST BIRAKILSIN!

Henüz 19 yaşındaki Hakan Erbilek’in yüzde 99 engelli raporu olduğuna işaret eden Onaran, “İnfazın ertelenmesi için Adli Tıp Kurumu (ATK)’na gönderilmiş olsa bile 2-3 aydan önce raporun çıkmayacağı dikkate alınmalıdır. Özenli ve sağlığa uygun bir bakım sağlanmazsa çok ciddi yaşamsal sorunların olacağı tehlikesine karşı bir an önce evvel serbest bırakılmalıdır” dedi.

Eylem atılan, “İnsan haklarıyla insandır”, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” sloganlarıyla sona erdi.

 

 

Kaynak: Birgün

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Hakan Erbilek yüzde 99 engelli ama hapishanede
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.