Tarımın yükü de kadınların sırtında

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, tarımda çalışanların yarısına yakınını kadınların oluşturduğuna dikkat çekerek, “Kırsalda çocukların bakımı ve ev işlerinin yanı sıra tarımın yükü de kadınların sırtında. 2,5 milyon kadın çiftçimiz günde 16-17 saat çalışıyor” dedi.

YAŞAM .
tarımın yükü de kadınların sırtında

Tarım işçilerinin yarısı kadın
Bayraktar, yazılı açıklamasında şu bilgileri verdi:

► “Haziran ayı rakamlarına göre, tarımda çalışan 5 milyon 624 bin kişinin yüzde 45,8’i olan 2 milyon 576 binini kadınlar oluşturuyor.

► Tarımda çalışanların yüzde 47,4’ü olan 2 milyon 633 bin kişi, ücretsiz aile işçisi konumunda. Bu rakamın yüzde 76,6’sı olan 2 milyon 17 bin kişi kadınlardan oluşuyor. Buna göre tarımdaki kadınların yüzde 78,3’ü ücretsiz aile işçisi.

► Tarımda kadın işveren sayısı 3 binde, ücretli veya yevmiyeli kadın sayısı 261 binde, kendi hesabına çalışan kadın sayısı ise 295 binde kalıyor.”

Yüzde 90’ı kayıt dışı
Tarımda çalışan kadınların ezici bir çoğunluğunun (yüzde 90,8) kayıt dışı çalıştığına da dikkat çeken Bayraktar, ”Kayıtlı çalışan kadın sayısı tarımda 237 bin iken, kayıt dışı çalışan kadın sayısı 2 milyon 339 bin. Kayıt dışılık oranı, tarımda işveren kadınlarda yüzde 33,3’ü, ücretli veya yevmiyeli çalışan kadınlarda yüzde 85,4’ü, kendi hesabına çalışan kadınlarda yüzde 95,3’ü, ücretsiz aile işçisi olarak çalışan kadınlarda yüzde 90,9’u buluyor” dedi.

Kadın çiftçiler için senede 90 gün yıpranma payı, primlerin yüzde 50’sinin devlet tarafından ödenmesi başta olmak üzere birçok alanda pozitif ayrımcılık talep ettiklerini belirten Bayraktar, “Kadınlarda sigortalı olmadan önce gerçekleşen doğumla ilgili de hizmet borçlanması yapabilmesi mümkün kılınmalıdır. Yapılan desteklemelerde, projelerde kadın çiftçilerimize artı puan uygulanmalı, banka kredilerinde de kadın çiftçilerimize pozitif ayrımcılık yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Kaynak: Birgün

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Tarımın yükü de kadınların sırtında
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.