'Türkleri bir gün Halep'te misafir etmek istiyorum'

Halep'te 2016'daki bombardımanda bir çocuğunu kaybeden birini de cephede bıraktıktan sonra iki çocuğu ve eşiyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli Soulmi, çok sevdiği Türkleri bir gün ülkesinde misafir etmenin hayalini kuruyor.

YAŞAM .
türkleri bir gün halepte misafir etmek istiyorum

Halep'teki olaylarda bir çocuğunu kaybeden birini de cephede bıraktıktan sonra Türkiye'ye sığınan 47 yaşındaki Abdulnasser Soulmi, çok sevdiği Türkleri bir gün ülkesinde misafir etmeyi arzuluyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, hayalini kurduğu grafikerlik için 22 yaşında Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) giden Soulmi, burada hemşire Gazwa Milaji ile evlendi ve yeniden ülkesine dönerek grafik-tasarım ajansı açtı.

Suriye'de 2011 yılından başlayan olayların ardından rejim karşıtı eylemlere katılan, kendi imkanlarıyla kurdukları kerpiçten bir mekanda hemşire eşi ve kız kardeşiyle yaralıları tedavi eden Soulmi, 2016 yılındaki bir bombardımanda çocuğunu kaybetti.

Soulmi, diğer çocuğunu da ülkesi için cephede bırakarak 2 çocuğu ve eşiyle Gaziantep'e yerleşti.

"Suriye’de verilen mücadeleyi anlatmaya çalışıyoruz"

Yaşadıklarını AA muhabiri ile paylaşan Soulmi, çok acı çektiklerini söyledi.

Gaziantep’te sığınmacılara yönelik insani yardım, barınma, eğitim, sosyal uyum ve diğer alanlarda çalışmalar yürüten bir vakıfta gönüllü olarak çalıştığını anlatan Soulmi, "İşrak" adlı Arapça ve Türkçe yayımlanan bir gazetenin mizanpajını da hazırlamaya başladığını anlattı.

Eşinin de Arapça yayın yapan bir radyoda çalıştığını dile getiren Soulmi, Suriye’de verilen mücadeleyi anlatmaya çalıştıklarını kaydetti.

Gaziantep'in Halep’e çok benzediğini vurgulayan Soulmi, şöyle devam etti:

"Havasını teneffüs ettiğimiz bu ülkeye, bu şehre, burada yaşayan güzel insanlara hiç yabancılık çekmedik. Burada çocuklarımın ve bizim can güvenliğimiz var ve en önemlisi çocuklarım eğitim görebiliyorlar. Allah bizlere bu kapıları açan, bağrına basan bu necip milletten, Türkiye hükümetinden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan razı olsun. Bir gün bu savaş sona erdiğinde ve biz vatanımıza döndüğümüzde sizleri Halep’te misafir etmeyi çok isterim."

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 'Türkleri bir gün Halep'te misafir etmek istiyorum'
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.