Otizmli gencin hayali sanatçılarla sahne almak

Milyonda bir görülen müzik kulağı olan, bir kez duyduğu notayı hemen çalabilen, tarihi eser çizimlerinden oluşan kara kalem resimleri birçok kez sergilenen 17 yaşındaki otizmli Yıldırım Beyazıt Yakar'ın hedefi, sanatçılarla sahneye çıkmak.

YAŞAM .
otizmli gencin hayali sanatçılarla sahne almak

Yıldırım Beyazıt Yakar, otizmli bir ressam ve müzisyen. Milyonda bir görülen müzik kulağına sahip olan Yakar'ın, bir şarkıyı çalabilmesi için notayı bir kere duyması yeterli. Resim alanında da başarılı olan Yakar'ın kara kalem çalışmalarından oluşan tarihi eser çizimleri de birçok kez sergilendi. Yakar, bu özellikleriyle Kanada'da düzenlenen Dünya Otizm Festivali'nde performans alanında ikincilik ödülüne layık görüldü.

 

Annesi Meryem Yıldız'ın boş bakışlarını ve sessizliğini fark etmesi üzerine 1 yaşında özel eğitime başlayan Yakar'a, 2,5 yaşına geldiğinde otizm teşhisi konuldu.

Yakar, erken yaştaki eğitiminin etkisiyle 5 yaşında konuşmaya başladı, 8 yaşına geldiğinde ise gök gürültüsü ve bulutlardan korkup panik yaşayınca doktor önerisiyle müziğe yönlendirildi.

Bağlama çalarak müzikle tanışan Yakar'ın yeteneği kısa sürede keşfedildi. Bir kez duyduğu notayı hemen çalıp söyleyen Yakar, özel bağlama derslerinin ardından 2012'de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı Engelliler Müdürlüğündeki (İSEM) Şükrü Sürmen Bağımsız Yaşam Akademisi ve Sosyal Gelişim Merkezine gitmeye başladı.

Burada kara kalem resim yapan ve müzik eğitimine devam eden Yakar, merkezin İSEMX Müzik Grubu'nda hem bağlama çalıyor hem de şarkı söylüyor. Merkezde, stüdyo kayıtları için kullanılan müzik programını da öğrenen Yakar, şarkılar hazırlıyor.

Müzik çalışmalarının yanında otizmli ressam olarak da tanınan Yakar, şimdiye kadar 5 kişisel resim sergisi açtı. Yakar'ın kara kalem çalışmaları arasında camiler ve minareler ilgi görüyor.

"Bunları eğitim almadan yapıyorum"

Yıldırım Beyazıt Yakar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk ve ortaokulu bitirdikten sonra liseyi dışarıdan okuduğunu, bağlamanın yanında gitar, kanun, ud ve tambur çalabildiğini söyledi.

Aynı zamanda şarkı da söylediğini belirten Yakar, şunları anlattı:

"Ben eğitim almadan bunları yapıyorum. Annem beni müziğe ve resme yönlendirdi. Küçük yaştan beri resim çiziyorum ve müzikle uğraşıyorum. Türküleri, notalı ve notasız çalıyorum. Burada müzik üretim programında müzik yapıyorum. Konserlerimiz oluyor. Çarşamba ve cuma günleri prova yapıyoruz. İlerleyen zamanlarda beste yapacağım. Herkesten destek bekliyorum. En büyük hayalim, Orhan Ölmez, Kubat, Mustafa Ceceli gibi müzisyen olmak. Kubat, Mustafa Ceceli, Zara, Sezen Aksu, Orhan Gencebay gibi sanatçılarla sahne almak istiyorum. En büyük hayalim sahnelere çıkmak. Hedefim resim çizen ve müzik yapan bir sanatçı olmak."

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Otizmli gencin hayali sanatçılarla sahne almak
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.