Hayırseverlere 'askıda oda' çağrısı

Ege Üniversitesindeki konukevinde kalan dar gelirli kanser hastaları ve ailelerinin faydalanabilmesi için başlatılan "askıda oda" uygulaması kapsamında hayırseverler, ihtiyaç sahibi hastalar ile yakınlarının konaklama bedelini ödüyor.

YAŞAM .
hayırseverlere askıda oda çağrısı

Ege Üniversitesindeki konukevinde kalan dar gelirli kanser hastaları ve ailelerinin faydalanabilmesi için başlatılan "askıda oda" uygulaması kapsamında hayırseverler, ihtiyaç sahibhastalar ile yakınlarının konaklama bedelini ödüyor.

Dar gelirli vatandaşların ekmek ihtiyacını karşılamak için ülke genelinde çok sayıda fırında uygulanan "askıda ekmek", kanser tedavisi sürecinde hasta ve yakınlarının konaklama sorununa çare arayan hayırseverlere esin kaynağı oldu.

Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Merkezinin (KİTVAK) Ege Üniversitesinde (EÜ) bulunan konukevinde kalan dar gelirli kanser hastaları ile aileleri için "askıda oda" uygulaması başlatıldı.

Konukevi Müdürü Ayşen Sülün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hasta yakınlarının üniversite bahçesinde gecelemesi üzerine harekete geçenKİTVAK'ın uygun fiyatlarla hizmet verecek konukevini hayırseverlerin desteğiyle inşa ettiğini söyledi.

''Tek kişilik odamız 50, iki kişilik odalarımız 70 lira''

Hasta yakınlarına daha fazla yardımcı olabilmek için ihtiyaç sahipleri ile bağışçıları bir araya getirdiklerini, zor durumdaki hastalara el uzatmayı amaçladıklarını vurgulayan Sülün, şu bilgileri verdi:

"Hasta ve hasta yakınlarının huzurlu ve temiz bir ortamda konaklamalarını, kendilerini evde hissetmelerini istiyoruz. Tek kişilik odamız 50, iki kişilik odalarımız 70 lira. Yatak da kiralıyoruz. Aynı odada farklı kişiler kalıyor, yatak kiralamanın bedeli ise 15 lira. Bu parayı da elzem ihtiyaçlar için almak zorunda kalıyoruz. Ücretler düşük ama yine de herkes ödeyemiyor. Bazı hayırsever vatandaşlarımızla destek olmaya çalışıyoruz. 'Askıda oda' adı altında bağış kampanyası başlatıldı. Bağış yapmak isteyenler KİTVAK'a başvuruyor. Bağış havuzundan ihtiyaç sahiplerinin otel ücreti ödeniyor."

Ayşen Sülün, askıda oda uygulamasından birkaç hastayı faydalandırdıklarını, ücret ödeyemeyen hasta yakınlarının da tedaviyi gerçekleştiren doktorlardan onay alması gerektiğini anlattı. 

''Kanserle mücadele edenlere destek olmaya devam edebiliriz''

KİTVAK Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Soncul, "askıda oda" uygulamasına büyük önem verdiklerini ifade ederek, "Hayırseverlerimizin yılın her dönemi bu kampanyaya desteklerini bekliyoruz. Sürekli bağışlarla bu kampanyamızı canlı tutabiliriz. Böylelikle maddi durumu iyi olmayan ve kanserle mücadele eden vatandaşlarımıza destek olmaya devam edebiliriz. Bu kampanyamıza gönlünüzden ne koparsa yatırarak katılabilir, hasta ve hasta yakınlarına umut elinizi uzatabilirsiniz." dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastane Kampüsü'nde yapımı süren ikinci hasta ve hasta yakınları konukevinin kaba inşaatlarının tamamlandığını ve ince işlerde de önemli ölçüde aşama kaydedildiğini bildiren Soncul, bu inşaatın tamamlanması için hayırseverlerin desteğine ihtiyaç duyduklarına dikkati çekti.

KİTVAK gönül dostlarının Kurban Bayramı vesilesi ile bağışlarını beklediklerini belirten Soncul,"Kurban Bayramı yaklaşıyor. Birçok sivil toplum kuruluşu gibi KİTVAK olarak biz de Kurban Bayramı dolayısıyla duyarlı vatandaşlarımızdan bağış yapmalarını bekliyoruz. DEÜ Hastane Kampüsü'ndeki konukevi projemiz için bu bağışlara ihtiyacımız var. Kurban bağışını bu yıl 500 lira olarak belirledik ancak vatandaşlarımız diledikleri miktarda bağışta bulunabilirler. Öncelikle kurban kesilmediğinin bilinmesini istiyoruz. Bağışlar tümüyle sağlık alanında kullanıldığı için kurban kesimi yapılmıyor. Bağış yapacak tüm hayırseverlerimize şimdiden çok teşekkür ediyoruz."diye konuştu.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Hayırseverlere 'askıda oda' çağrısı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.